Choroby i zaburzenia psychiczne

0
857
for. Pixabay.com

Problemy natury psychicznej mogą pojawić się u każdego człowieka. Przeważnie pojawiają się powoli, gdzie na początku obserwuje się tylko niepokojące sygnały. Wtedy te sygnały są zazwyczaj pomijane albo bagatelizowane zarówno przez osobę, której dotyczą, jak i przez otoczenie. To powoduje, że objawy rozwijają się i nasilają. Dlatego tak bardzo ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy.

Zaburzenia psychotyczne

Do zaburzeń psychotycznych zalicza się schizofrenię, która jest chorobą przewlekłą. Schizofrenia może rozpocząć się w sposób nagły i ostry, czyli w ciągu kilku dni, ale też może mieć charakter stopniowy, a wtedy pojawia się w ciągu kilku miesięcy albo lat. Jeśli choroba ta pojawia się w ciągu kilku dni, to dominują w niej niezwykłe przeżycia wewnętrzne, które prowadzić mogą do gwałtownych i dziwnych zachowań. Natomiast przy stopniowym rozwoju tej choroby pojawia się wycofanie, a do tego nieadekwatne zachowania oraz pogorszenie funkcji intelektualnych. Chory będzie unikał kontaktu z innymi osobami i będzie nieufny.

Zaburzenia nastroju

Takim przykładem zaburzenia nastroju jest depresja. Tutaj pacjent będzie doświadczał trudności nie tylko psychicznych, ale również fizycznych, a do tego pojawia się uczucie pustki oraz beznadziei, które jest połączone z brakiem sił oraz motywacji, aby podjęcia jakiejkolwiek aktywności.

Jest to zaburzenie, które może pojawić się u każdej osoby bez względu na wiek i płeć. Jeśli będzie nieleczona, to może przerodzić się w chorobę przewlekłą, ale też nawracającą, która może w ostateczności doprowadzić do próby samobójczej.

fot. Pixabay.com

Zaburzenia afektywne, dwubiegunowe

Choroba afektywna dwubiegunowa to choroba, w której występuje na zmianę obniżony nastrój, czyli depresja, a także nadmierna aktywność, czyli mania. Pomiędzy depresją a manią zazwyczaj pojawiają się okresy remisji, czyli zanikanie objawów. Epizody te trwają przeważnie od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Choroba afektywna dwubiegunowa to choroba przewlekła i nawracająca. Dlatego ważne jest szybkie jej rozpoznanie oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia, które pozwoli powstrzymać nawroty.

Zaburzenia związane z lękiem i stresem

Strach różni się od lęku tym, że dotyczy czegoś konkretnego, ponieważ można się bać burzy, egzaminu czy też ciasnych pomieszczeń. Tutaj zagrożenie nie zawsze musi być realne, ale zawsze istnieje odpowiedź na pytanie o to, czego boi się dana osoba. Z kolei lęk ma charakter ogólny i bezpostaciowy. Chory ciągle ma poczucie, że stanie się coś złego, ale nie potrafi określić, co to dokładnie będzie. Osoba, która ma zaburzenia związane z lękiem oraz strachem, zazwyczaj wie, że jej obawy są zbyt przesadzone albo nawet bezpodstawne. Do tego chory odczuwa bardzo silne emocje, których nie może się pozbyć, a to prowadzi go do usuwania źródła tych emocji, a będzie to, np. ciągłe mycie rąk w nerwicy natręctw.

Zaburzenia osobowości

W zaburzeniach osobowości dana osoba będzie miała zestawy niekorzystnych, ale też utrwalonych cech charakteru albo wzorców zachowania, a nawet reakcji emocjonalnych oraz relacji z innymi osobami. To z kolei powoduje trudności w funkcjonowaniu rodzinnym czy też zawodowym. Jeśli chodzi o zaburzenia osobowości, to mają one charakter trwały, a to odróżnia je od chorób psychicznych. Do tego nad zaburzeniami osobowości można pracować w czasie psychoterapii, co pozwoli je zmienić. Wyróżnia się następujące zaburzenia osobowości:

Zaburzenia odżywiania

Najbardziej znane zaburzenia odżywiania to anoreksja i bulimia. Ludzie powszechnie uważają, że zaburzenia odżywiania to wynik pragnień, aby osiągnąć idealną sylwetkę. Jednak takie drastyczne odchudzenie może być również reakcją na trudną sytuację w rodzinie, ale też trudną sytuację życiową. Może to być sposób, aby zwrócić na siebie uwagę albo próba zbudowania poczucia własnej wartości.

W anoreksji chory dąży do osiągnięcia oaz do utrzymania bardzo niskiej masy ciała, wykorzystując przy tym niezdrowe oraz wyniszczające organizm sposoby. Natomiast w bulimii również dąży się do szczupłej sylwetki. Jednak tutaj pojawiają się naprzemienne stany objadania się oraz stosowania restrykcyjnych diet, a także prowokowanie wymiotów czy przeczyszczeń, aby usunąć z organizmu jedzenie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here