Co to jest depresja?

0
942
fot. Pixabay.com

Depresja to choroba, która dotyka bardzo wiele osób. Prawdopodobnie większość z nas miała albo będzie miała kontakt z osobą, która choruje na depresję, np. w rodzinie, w pracy albo wśród przyjaciół. Jest to choroba psychiczna, której cechą charakterystyczną jest występowanie objawów, otrzymujących się przez dłuższy czas. Na czym polega depresja i jaki jest jej przebieg?

Na czym polega depresja?

Depresja to choroba psychiczna, która ma podłoże fizjologiczne, a także biologiczne. Cechą depresji jest występowanie charakterystycznych objawów, które utrzymują się przez dłuższy czas. Jeśli pojawia się przygnębienie, które nagle zaburza codzienne funkcjonowanie, powinien to być powód do niepokoju. Osoby z depresją ciągle odczuwają smutek, który z każdym dniem zaczyna ich coraz bardziej zmieniać. Bardzo często smutek ten nie ma jednoznacznej przyczyny. Życie osoby z depresją zaczyna być szare, a do tego taka osoba traci energię życiową i pojawiają się problemy z wykonywaniem codziennych czynności oraz z myśleniem i emocjami. Znaczenie przestają mieć różne osiągnięcia życiowe i zawodowe.

Depresja to bardzo często występująca choroba. W Europie od 2% do 4% mieszkańców cierpi na depresję, a to oznacza, że w Polsce objawy kliniczne depresji może mieć nawet jeden milion osób. Przypuszcza się również, że 25% populacji na pewnym etapie swojego życia zachoruje na depresję.

Odróżnienie depresji od zwykłego smutku

Trzeba tutaj wspomnieć o tym, że bardzo ważne znaczenie ma odróżnienie depresji od zwykłego smutku albo reakcji na żałobę, która może pojawić się, np. po śmierci kogoś bliskiego. Na pewnym etapie życia każda osoba może odczuwać smutek. Wtedy życie staje się przygnębiające i trudne, a przyszłość wygląda bezsensownie. Smutek można również odczuwać z powodu niespełnionej miłości, czy też z braku pracy albo śmierci bliskiej osoby.

fot. Pixabay.com

Kiedy w takich sytuacjach jest się smutnym, to smutek ten nie paraliżuje danej osoby i może ona wtedy działać, pomimo tego, że nie ma do tego przekonania. Poza tym osoba, która odczuwa smutek, potrafi cieszyć się w sytuacji, gdy przytrafi się jej coś dobrego.

To oznacza, że odczuwanie smutku nie jest chorobą, gdyż po jakimś czasie smutek ustępuje. W sytuacji, gdy odczuwa się duży smutek po śmierci kogoś bliskiego, to wraz z upływem czasu jego nasilenie będzie się zmniejszało. Aby poprawić swoje samopoczucie, niektóre osoby potrzebują kontaktów z innymi ludźmi, a także rozmowy.

Depresja jako choroba

Depresja to choroba, której nie wolno bagatelizować. W depresji przygnębienie towarzyszy danej osobie przez długi czas i to niezależnie od sytuacji. Osoba z taką chorobą przestaje kontrolować swoje nastroje i emocje. Depresja wpływa na:

  • uczucia,
  • myślenie,
  • zachowanie,
  • funkcjonowanie.

Jeśli jest to już ciężka postać depresji, to może ona zagrażać życiu, gdyż doprowadza do całkowitej utraty apetytu i sprawia, że chory w ogóle nie odczuwa pragnienia. Mogą również pojawić się myśli samobójcze.

Jaki jest przebieg depresji?

Wyróżnia się różne warianty przebiegu depresji, co obrazuje podział na:

  • pojedynczy epizod depresji;
  • depresję nawracającą;
  • depresję przewlekłą;
  • chorobę afektywną dwubiegunową, czyli maniakalno-depresyjną.

Jeśli chodzi o pojedynczy epizod, to jest to taki stan, który czasami ustępuje i u większości osób nie ma już żadnych nawrotów. Natomiast depresja nawracająca charakteryzuje się tym, że po pierwszym epizodzie choroby pojawiają się następne, które rozdzielają momenty dobrego samopoczucia. Jednak czasami pomiędzy kolejnymi nawrotami depresji nie występuje poprawa samopoczucia. U niektórych osób epizody depresji będą się przeciągały i następnie przechodzą w stan przewlekły i wtedy mówi się o depresji przewlekłej. Z kolei choroba afektywna dwubiegunowa to choroba, w której pojawiają się epizody depresji, a także epizody maniakalne. W związku z tym nazwa dwubiegunowa odnosi się do tego, że emocje chorego wahają się pomiędzy dwoma skrajnościami. Dlatego też podobnie dla depresji nawracającej używa się stwierdzenia choroba afektywna jednobiegunowa, gdyż tutaj wahania nastroju zawsze skierowane są w jedną stronę – tutaj w stronę depresji.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here