Bulimia – czym jest i jakie są jej przyczyny?

0
1002
fot. Pixabay.com

Bulimia to zaburzenia odżywiania. Związana jest z nieprawidłowymi zachowaniami, które dotyczą jedzenia oraz kontrolowania masy ciała, co przyczynia się do pogorszenia stanu fizycznego, ale też do upośledzenia funkcjonowania społecznego. Podczas stawiania diagnozy ważne znaczenie ma wykluczenie innych przyczyn, które mogą mieć podobne objawy.

Czym jest bulimia?

W bulimii charakterystyczne są regularne epizody spożywania dużych ilości jedzenia, a do tego dochodzą metody, które mają na celu zapobiegać skutkom obżarstwa. Bulimia to złożony problem, a jest to choroba, która dotyczy zarówno psychiki, jak i ciała. W chorobie tej dochodzi do napadowego obżarstwa, a potem do usuwania treści żołądkowych z wykorzystaniem leków albo innych zachowani autodestrukcyjnych.

Bulimia ma wiele cech, które są podobne do uzależnienia. Reakcje osoby chorej związane z jedzeniem albo sposób odreagowywania na negatywne emocje są związane z wewnętrznymi blokadami. Tak jak uzależnienie, bulimia dotyczy nie tylko osoby chorej, ale też otoczenia, w którym ona żyje.

Jaki są przyczyny bulimii?

Niestety przyczyny zaburzeń odżywiania zarówno bulimii, jak i anoreksji nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione. Badacze uważają, że ważne znaczenie mają tutaj czynniki psychologiczne, biologiczne, a także społeczne.

Czynniki psychologiczne

Można powiedzieć, że jest pewne podobieństwo pomiędzy osobami, które chorują na anoreksję a osobami z bulimią. Osoby z bulimią mają problemy z zaakceptowaniem swoich własnych potrzeb jako osób dorosłych, a do tego są bardziej gniewni oraz impulsywni niż osoby z anoreksją. W przebiegu bulimii może dojść do uzależnienia od alkoholu, a także do kradzieży czy nawet prób samobójczych. Jest to związane z odczuwaniem cierpienia, które jest większe niż u osób z anoreksją

Zgodnie z niektórymi teoriami osoby z bulimią zaczynają traktować swoje ciało jako symbol, a najczęściej jako symbol matki, które się nimi opiekowała, gdy byli małymi dziećmi. Z jednej strony osoby te chcą być blisko, czyli połączyć się z symboliczną matką, a robią to poprzez jedzenie, a z drugiej strony chcą pozostać niezależne i prowokują wymioty.

Brak poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie, ale także niektóre zachowania rodziców, takie jak stosunek do jedzenia i wyglądu, a także sposób odżywiania w domu rodzinnym oraz traumy i negatywne przeżycia związane z dzieciństwem, mają bardzo duży wpływ na powstawanie bulimii i są jedną z jej przyczyn.

fot. Pixabay.com

Do tego osoby z bulimią mają trudności z poczuciem swojej cielesności, a to sprowadza się do podmiotowego traktowania własnego ciała, co często prowadzi do promiskuityzmu, czyli do przypadkowego nawiązywania kontaktów seksualnych.

Z bulimią może również wiązać się kradzież żywności, czyli kleptomania, a to z kolei prowadzi do innych zachowani kryminalnych.

Czynniki biologiczne

W związku z tym, że niektóre leki przeciwdepresyjne pomagają osobom chorym na bulimię, to niektórzy zaczynają przywiązywać większą uwagę zaburzeniom neuronów noradrenergicznych oraz serotoninergicznych. Ważne znaczenie w bulimii może mieć również podniesiony poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia u osób, które w bulimii wymiotują.

Istotne mogą być również czynniki genetyczne, gdyż krewni pierwszego stopnia osób, które mają bulimię, częściej potem zmagają się z tą chorobą.

Czynniki społeczne

Bardzo często jest tak, że osoby z bulimią mają duże ambicje, ale też często rywalizują z innymi osobami w pracy, a także w życiu osobistym. Do tego dochodzi zachodni wzorzec ideału piękna, co ma bardzo duży wpływ na postrzeganie swojego ciała. Media ciągle pokazują nam szczupłe modelki. Poza tym osoby z bulimią mają zaniżone poczucie wartości.

Czynniki ryzyko występowania bulimii

Do czynników ryzyka występowania bulimii zalicza się:

 • płeć, gdyż 90% osób chorych to kobiety;
 • młody wiek;
 • występowania w rodzinie zaburzeń odżywiania, depresji, a także innych zaburzeń psychiatrycznych;
 • zachodnia cywilizacja, w której występuje duża presja, aby mieć szczupłą sylwetkę oraz dobrze wyglądać;
 • niska samoocena;
 • perfekcjonizm;
 • nieprawidłowe relacje z otoczeniem
 • nieprawidłowe radzenie sobie z trudnościami;
 • nadużywanie alkoholu;
 • nadużywanie substancji psychoaktywnych;
 • otyłość.
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here