Serce wykonuje tytaniczną pracę przez okres całego naszego życia. Od jego kondycji zależy nasze samopoczucie oraz forma w jakiej się znajdujemy. Warto o nie zadbać ponieważ zdrowe serce znacząco wpływa na długość i jakość naszego życia. Serce jak każdy narząd naszego ciała podatne jest na zmiany chorobowe. Pojawiają się one w niekorzystnych dla niego warunkach.
Wówczas traci ono swoją sprawność. Wpływ na to ma bardzo duża ilość czynników. To co z całą pewnością niekorzystnie wpływa na kondycję naszego serca to nikotyna, alkohol, stres, krótki czas snu, zła dieta oraz niewielka ilość ruchu w ciągu dnia. Czynniki te jeżeli oddziałują na mięsień sercowy w sposób ciągły powodują pojawienie się zmian patologicznych w jego obszarze. Najczęstsze z nich to zawały serca, zaburzenia pracy przedsionków lub komór. Często pojawiają się patologiczne zmiany w strukturach przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu. Zła praca serca manifestuje się również jego zbyt wolnym biciem czyli bradykardią lub zbyt częstą akcją, która nosi nazwę tachykardii.
To, co może znacząco przyczynić się do utrzymania naszego serca w dobrej kondycji, to systematyczne badania kardiologiczne. Choroby serca wykryte odpowiednio wcześnie poddają się skutecznemu leczeniu. W wielu przypadkach odpowiednio wcześnie zmieniony styl życia wystarcza do poprawy sprawności naszego układu krwionośnego.Podstawowym badaniem kondycji serca jest elektrokardiografia. Polega ona na pomiarze czynności elektrycznej narządu. Zdrowe serce przewodzi impulsy elektryczne odpowiedzialne za skurcz przedsionków i komór bez zakłóceń. Natomiast w trakcie zapalenia mięśnia sercowego, jego zawału lub innych schorzeń zachodzą zmiany, które łatwo odczytać w badaniu.
Elektrokardiografia polega na zapisie graficznym dokonanego pomiaru
Dopiero jego interpretacja przez doświadczonego kardiologa pozwala szybko i trafnie postawić odpowiednią diagnozę oraz podjąć właściwe działanie.W badaniu EKG bardzo łatwo można rozpoznać zawał serca. Jest ono na tyle dokładne, że możemy rozpoznać nie tylko zawał ale również miejsce, w którym się on dokonał. W zapisie widać czy dotyczy ściany przedniej, dolnej czy innego obszaru mięśnia sercowego. Badanie to doskonale obrazuje również trzepotanie lub migotanie przedsionków. Na te schorzenia cierpi bardzo duża część społeczeństwa. Nieleczone migotanie przedsionków często staje się punktem wyjścia do niedokrwiennego udaru mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest wczesne wykrycie tej dysfunkcji mięśnia sercowego.
Elektrokardiografia pozwala w sposób natychmiastowy stwierdzić z jaką częstością bije serce. Już po podłączeniu elektrod do pacjenta możemy zauważyć czy pojawiła się u niego bradykardia lub tachykardia. Jak łatwo zauważyć badanie EKG daje dużo korzyści. Nie jest ona drogie, a jego wykonanie zajmuje niewiele czasu. Jest całkowicie bezbolesne i nie powoduje żadnego dyskomfortu oczywiście o ile zostaną zachowane standardy postępowania medycznego polegający na zapewnieniu intymności dla osoby badanej oraz braku osób postronnych w trakcie badania.
Pacjent otrzymuje wynik badania zaraz po jego zakończeniu. Jeżeli odbywa się ono w gabinecie lekarskim, rozpoznanie choroby odbywa się również bardzo szybko. Pozwala to na szybsze wdrożenie działań leczniczych, a w razie zagrożenia zdrowia lub życia podjęcia natychmiastowych działań mających na celu udrożnienie tętnic wieńcowych. Osoby starsze, odczuwające dyskomfort w klatce piersiowej lub szybko męczące się, powinny być poddawane temu badaniu w sposób systematyczny i częsty. Takie badanie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu.
Jeżeli jednak odczuwamy dyskomfort w klatce piersiowej, narastający ból oraz inne objawy zawału mięśnia sercowego natychmiast dzwońmy po pomoc. Każde pogotowie ratunkowe ma na swoim stanie aparat EKG dzięki, któremu w sposób natychmiastowy potwierdzi bądź wykluczy zawał mięśnia sercowego.
Do innych badań serca możemy zaliczyć Echo Serca oraz badanie z użyciem Holtera. Dają one jeszcze dokładniejszy obraz zmian zachodzących w obrębie narządu. Szczególnie czułym badaniem jest to z użyciem Holtera. Monitoruje bowiem czynność serca w sposób ciągły, dzięki temu wykrywa nawet najmniejsze anomalie w jego funkcjonowaniu.