Nerwica natręctw – czym jest i jakie są jej przyczyny

0
818
fot. Pixabay.com

Nerwica natręctw to zaburzenie, w którym charakterystyczne jest występowanie obsesji i kompulsji. Zaburzenie to może występować już we wczesnym okresie dojrzewania w wieku 7 – 13 lat. Może również objawiać się pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Na czym polega nerwica natręctw i jakie są jej przyczyny?

Co to jest nerwica natręctw?

Nerwica natręctw to zespół zaburzeń na tle nerwowym, które objawiają się natrętnymi myślami, a także nietypowymi zachowaniami. Osobie z tym zaburzeniem ciągle towarzyszy strach i lęk w każdym aspekcie życia. To powoduje powstawania różnych fobii, nad którymi pacjent łatwo traci kontrolę, a poprzez to izoluje się również w kontaktach z innymi ludźmi.

W nerwicy natręctw dana osoba ma natrętne myśli, które nie dają jej spokoju i poprzez to zaczyna wykonywać niemalże rytualne czynności, które są napędzane lękiem, a mają one rozładować emocje. W tej sytuacji jakiś dany gest albo wypowiedzenie konkretnego słowa ma „uchronić” tę osobę, a nawet jej bliskich przed dokonaniem się tej niechcianej sytuacji.

W tym zaburzeniu osoba jest świadoma, że wykonywanie tych czynności jest bezsensowne, a jej myśli są irracjonalne. Jednak osoba ta nie może się oprzeć tym myślom z powodu narastającego niepokoju albo napięcia. Poza tym w nerwicy natręctw im chory bardziej chce uciszyć objawy, tym bardziej one się nasilają.

Jakie są przyczyny nerwicy natręctw?

W etiopatogenezie nerwicy natręctw badacze zwracają uwagę zarówno na czynniki psychospołeczne, jak i również na koncepcje biologiczne.

  • Czynniki psychologiczne

Czynniki psychologiczne dotyczą, np. deficytów procesów przetwarzania informacji, dysfunkcjonalnych schematów poznawczych, a także irracjonalnych przekonań, ale również problemów intrapsychicznych.

fot. Pixabay.com

Przyczyną tego zaburzenia może być występowanie traumy po stracie bliskiej osoby albo strach, który pozostał po innym wydarzeniu, np. po napadzie, wypadku samochodowym albo na skutek gwałtu. Wtedy osoby z tym zaburzeniem uważają, że gdy odpowiednio zadbają o swoje bezpieczeństwo, to podobne zdarzenia więcej ich nie spotkają. W związku z tym rodzi się obsesja, która potem przestaje być kontrolowana.

  • Czynniki genetyczne

Przeprowadzono badania, które wykazały, że ważne znaczenie w przypadku nerwicy natręctw mają również czynniki genetyczne i rodzinne predyspozycje do zachorowania. Badania te dowiodły, że rodzice osób z nerwicą natręctw także cierpieli na to zaburzenie – 25% ojców, a także 9% matek. Jeśli chodzi o bliźnięta monozygotyczne, to zgodność odnośnie występowania zaburzenia wynosi od 53 do 87%. Jednak mechanizm dziedziczenia zaburzenia nadal nie jest znany, chociaż przebadano już wiele genów.

  • Czynniki neuroanatomiczne

W tym przypadku badacze zwracają uwagę na uszkodzenie określonych struktur mózgowych oraz na czynności połączeń, jakie występują pomiędzy korą przedczołową, jądrami podstawy a układem limbicznym. Jeśli chodzi o zaburzenia obwodu neuronalnego, to mają one związek z zaburzeniami nadmiernej aktywizacji kory oczodołowo-czołowej. Z kolei badania neuropsychologiczne wskazują na zmiany oraz deficyty neuropsychologiczne w ośrodkowym układzie nerwowym w zespole natręctw. Te deficyty dotyczą uwagi, pamięci, a także zaburzeń lateralizacji.

  • Czynniki neuroprzekaźnictwa

W tym zaburzeniu ważne znaczenie mogą mieć również zaburzenia układu neuroprzekaźnictwa serotoninergicznego oraz noradrenergicznego. Badania wykazały, że zaburzenia biochemiczne w nerwicy natręctw są podobne do zaburzeń, które widać w zespołach depresyjnych innych niż lękowych oraz schizofrenii.

  • Czynniki neurohormonalne

Badania dowiodły, że w nerwicy natręctw w zakresie układu neuroendokrynnego stwierdzono nieprawidłowe stężenie hormonów podwzgórzowo-przysadkowych, a także zwiększone stężenie oksytocyny, somatostatyny, hormonu wzrostu oraz kortyzolu w osoczu.

  • Czynniki immunologiczne

Tutaj badania wykazały związek pomiędzy chorobą reumatyczną a zaburzeniem o charakterze obsesyjno-kompulsyjnym oraz związkiem związanym z działaniem paciorkowców.

Poza tym objawy nerwicy natręctw mogą pojawić się u kobiet w ciąży, co ma związek z przeżywaniem lęku, który jest związany z porodem oraz rolą matki. Wtedy leczenie farmakologiczne nie jest wskazane, a ważne znaczenie ma wczesne podjęcie interwencji psychoterapeutycznej, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że objawy mogą się nasilić po urodzeniu dziecka.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here