Cukrzyca a oczy

0
1088
Cukrzyca a oczy

Cukrzyca to podstępna choroba, która nie boli i często przez długi czas nie jest zauważana przez pacjentów. Niestety przez ten czas powoduje już spustoszenia w ludzkim organizmie, co prowadzi do wielu chorób wtórnych, w tym chorób oczu. Zobaczmy, jak dokładnie może na nie wpływać.

Cukrzycowa choroba oczu

Cukrzyca wpływa na różnorodne elementy naszego oka. Powoduje przede wszystkim uszkodzenie drobnych naczynek krwionośnych, które odpowiadają za dostarczanie tlenu i składników odżywczych do oka. To z kolei powoduje pogorszenie stanu siatkówki (retinopatię) i plamki żółtej (makulopatię). Oprócz tego cukrzyca powoduje zapalenie górnych i dolnych powiek, jaskrę, a także zaćmę.

W wyniku cukrzycy często dochodzi do stopniowego, łagodnego pogorszenia widzenia, które przez pacjentów w pierwszym okresie nie jest zauważane. Jednak wraz z postępem choroby, o ile nie zostanie rozpoznane, może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia, a nawet ślepoty.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Choroby oczu będące wynikiem cukrzycy występują szczególnie często u osób, u których pojawiają się dodatkowe czynniki ryzyka. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim palenie tytoniu i nadciśnienie, a także długotrwałe nieuregulowane poziomy cukru we krwi. Na choroby bardziej narażone są też osoby, które w wyniku cukrzycy mają uszkodzone nerki.

Jak często występują choroby oczu związane z cukrzycą?

Częstość występowania chorób oczu związanych z cukrzycą jest różna w zależności od rodzaju cukrzycy. W przypadku cukrzycy typu pierwszego choroby zazwyczaj nie rozwijają się przed okresem dorastania. Szacuje się jednak, że prędzej lub później około jedna czwarta chorych zacznie chorować na choroby oczu. W przypadku cukrzycy typu drugiego częstość występowania problemów ze wzrokiem jest niższa i szacowana na około 12%.

Co powinno być sygnałem do niepokoju?

Jak w każdej chorobie oczu, sygnałem do niepokoju powinny być wszystkie zmiany w polu widzenia, takie jak pojawienie się mroczków lub jasnych błysków, zacienione (lub czerwone) obszary czy rozmycie obrazu. Mogą pojawiać się także częste drobne krwotoki, objawiające się popękanymi żyłkami i przekrwieniem oczu.

Warto przy tym zauważyć, że ze względu na wysokie ryzyko zachorowania Warszawski Szpital Okulistyczny zaleca diabetykom regularne badania kontrolne, które pomagają wykryć zmiany w oczach już na wczesnym etapie. Dzięki nim możliwe jest skuteczniejsze leczenie i zapobieganie rozwojowi choroby. Warto przy tym pamiętać, że leczenie cukrzycowej choroby oczu jest ściśle związane przede wszystkim z regularnym i bardzo dokładnym sprawdzaniem poziomu cukru we krwi.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here