Różnice i podobieństwa pomiędzy anoreksją a bulimią

0
1143
fot. Pixabay.com

Najbardziej znanymi zaburzeniami odżywiania są anoreksja i bulimia. Dzisiaj są to odrębne jednostki chorobowe. Jednak dawniej tak nie było, ponieważ część objawów była wspólna dla anoreksji i dla bulimii. U danej osoby w pewnym czasie może być jedna z tych chorób, ale czasami dochodzi do zmiany diagnozy.

Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy anoreksją i bulimią?

Najważniejszym problemem w anoreksji i bulimii jest przeświadczenie, które zazwyczaj jest błędne, że ma się zbyt dużą masę ciała i w tym celu rozpoczyna się różne działania, które mają pomóc schudnąć. Można to przedstawić tak, że w anoreksji osoby chore unikają jedzenia, a w bulimii osoby chore mają ataki nadmiernego objadania się, ale potem pojawiają się próby zmniejszenia ilości pokarmowych, które mają ulec wchłonięciu z przewodu pokarmowego.

Obecnie anoreksja i bulimia pozostają ze sobą w ścisłym związku, gdyż przy anoreksji można wyróżnić jej tzw. podtyp bulimiczny, gdzie osoby chore mają objawy typowe dla bulimików.

fot. Pixabay.com

Cechą, która pozwala odróżnić od siebie anoreksję i bulimię, jest masa ciała osoby chorej. Przy anoreksji waga jest poniżej normy dla danego wieku oraz wzrostu, a u osób z bulimią waga może być w granicach normy, ale może ją trochę przekraczać.

Czy u pacjenta z anoreksją może rozwinąć się bulimia i na odwrót?

Jeśli zostanie postawiona diagnoza jednego z zaburzeń odżywiania, to nie oznacza, że u osoby chorej może pojawić się inny problem. U osób z anoreksją ich zaburzenie może przekształcić się w bulimię. Natomiast u części osób z bulimią w przeszłości występowały zaburzenia związane z anoreksją.

Zarówno anoreksja, jak i bulimia dotyczą nieprawidłowych zachowań związanych odżywianiem się, ale i tak należy je odróżniać. Jest to związane z tym, że na przykład u osoby z anoreksją dochodzi do zwiększania się masy ciała, więc rodzina zaczyna czuć ulgę i zaczynają uważać, że osoba z ich rodziny zaczyna zdrowieć. Jednak taka osoba tak naprawdę może jeszcze chorować, tylko tym razem będzie miała bulimię, czyli doszło do przekształcenia się jednego zaburzenia w drugie.

Dlatego trzeba dokładnie obserwować osobę chorą. Osoby z bulimią mają ataki objadania się, a następnie zaczyna pojawiać się poczucie winy, ale także strach przed przytyciem i wtedy chory próbuje zmniejszyć skutki swojego wcześniejszego zachowania. Wtedy chorzy zaczynają prowokować wymioty, a także stosować środki przeczyszczające i moczopędne. Osoby chore robią to w ukryciu. Po czym poznać, że chory, np. prowokuje wymioty?

U osób z bulimią charakterystyczny jest zły stan uzębienia, gdyż pojawiają się ubytki szkliwa albo problemy z próchnicą, co może być skutkiem prowokowania wymiotów. Do tego pojawiają się zmiany na skórze dłoni, np. zadrapania i zgrubienia.

Może również pojawić się sytuacja, że bulimia przejdzie w anoreksję. Dlatego trzeba zwracać uwagę na zmiany w sposobie jedzenia, np. spożywanie posiłków w samotności, a także trzeba zwrócić uwagę na ilość jedzonych pokarmów, np. będzie ograniczanie objętości posiłków.

Jakie są różnice w leczeniu anoreksji i bulimii?

Najważniejsza różnica pomiędzy leczeniem anoreksji a leczeniem bulimii związana jest z warunkami, w jakich powinny być leczone te osoby. Jeśli jest to duże niedożywienie w anoreksji, to konieczna staje się hospitalizacja. Natomiast w leczeniu bulimii można zastosować leczenie w warunkach ambulatoryjnych.

Niektórzy twierdzą, że zaburzenia odżywiania, np. anoreksja albo bulimia nie są poważnym problemem, gdyż uważają, że tylko konieczne jest odpowiednie odżywianie osoby chorej i problem sam powinien zniknąć. Jednak w rzeczywistość wygląda to zupełnie inaczej. Zarówno anoreksja, jak i bulimia mogą stanowić zagrożenie dla życia osoby chorej. Tutaj dla przykładu można podać statystyki, które mówią, że zaburzenia odżywiania w dużym stopniu zwiększają ryzyko śmierci. Jeśli chodzi o anoreksję, to takie ryzyko wzrasta sześciokrotnie, a przy bulimii jest ono, aż dziewięć razy większe w porównaniu do ogólnej populacji. To również oznacza, że anoreksja i bulimia muszą być ze sobą różnicowane, gdyż wtedy będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here