Skutki nieleczonej depresji

0
971
fot. Pixabay.com

Nieleczona depresja może doprowadzić do próby samobójczej, czego konsekwencją będzie śmierć. Brak podjęcia odpowiedniego leczenia przyczynia się do samobójstwa, zawału serca albo udaru, ale też wpływa negatywnie, np. na proces leczenia nowotworów. Jakie są skutki nieleczonej depresji?

Nieleczona depresja i jej skutki

Nieleczona depresja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia negatywnych skutków, które mogą dotyczyć zarówno zdrowia, jak i życia społecznego. Brak leczenia sprawia, że cały czas powracają nasilone epizody depresyjne, ale też dochodzi do rozwoju zaburzeń lękowych, a przeważnie chronicznego zespołu lęku uogólnionego. Następnym powikłaniem może być rozwój innych chorób oraz zaburzeń psychicznych, a także mogą pojawić się urojenia oraz myśli prześladowcze.

Dochodzi również do zmian osobowościowych oraz do zaburzeń seksualnych, co powoduje na przykład brak możliwości osiągnięcia erekcji albo przeżywania orgazmu. Kolejnym problemem mogą być choroby oraz zaburzenia somatyczne, do których zalicza się: bulimię, anoreksję, nadciśnienie, nadwagę, cukrzycę, miażdżycę, udar oraz zawał serca.

Pojawiają się również dolegliwości psychosomatyczne, np. utrzymujące się długo bóle głowy, bóle brzucha, a także klatki piersiowej, ale nie mają one jednoznacznej przyczyny i do tego zwiększają niepokój, który ciągle narasta oraz nasilają stan depresyjny.

Dochodzi do obniżenia skuteczności leczenia oraz do pogorszenia rokowań w przebiegu chorób nowotworowych. Zmniejsza się również skuteczność wykonywanych zadań, np. gorsze są wyniki w nauce albo pogarsza się skuteczność w pracy. Cały czas postępuje również alienacja społeczna, która w końcu doprowadza do samotności.

fot. Pixabay.com

Jednak takim najpoważniejszym skutkiem nieleczonej depresji są próby samobójcze. Każdego roku w Polsce i na świecie ludzie odbierają sobie życie. Przypuszcza się, że większość z tych osób cierpiała na depresję.

Skutki nieleczonej depresji w dłuższej perspektywie czasu

Depresja może mieć poważny wpływ na inne schorzenia. Przeprowadzono badania, które wykazały, że osoby, które mają zaburzenia psychiczne, takie jak depresja o wiele częściej chorują w ciągu całego swojego życia niż osoby bez takich zaburzeń. W związku z tym ryzyko śmierci z powodu chorób, które są nieleczone, takie jak: nowotwór, cukrzyca, choroby serca oraz HIV, u tych osób jest ono wyższe o 40 – 60%. Poza tym wykazano, że depresja oraz stany lękowe zwiększają ryzyko pojawienia się zawału oraz udaru i temu sprzyja również niepoddawanie się badaniom oraz leczeniu, co jest widoczne u osób z depresją.

Osoby, które mają widoczne zaburzenia nastroju, zaczynają prowadzić mniej aktywny tryb życia. Bardzo rzadko także dbają o skład spożywanych produktów, jedzą dużo dań gotowych, fast foodów albo produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe lub cholesterol. Dochodzi u nich także do zajadania smutków i to przeważnie słodyczami, które są bardzo kaloryczne, ale też zawierają duże ilości węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.

U osób tych występuje także podwyższony poziom lęku, co przyczynia się do częstych wyrzutów adrenaliny, która mobilizuje organizm do działania, a poprzez to obciąża serce.

Wymienione wyżej czynniki przyczyniają się do rozwoju otyłości, nadciśnienia, cukrzycy oraz miażdżycy, a są to choroby określane mianem cichego zabójcy.

Ile czasu trwa nieleczona depresja?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile będzie trwała nieleczona depresja. Jeśli chodzi o depresję egzogenną, którą powodują czynniki zewnętrzne, to może ona ustąpić samoistnie, gdy zostaną wyeliminowane czynniki, przyczyniające się do obniżenia nastroju, np. zrezygnowanie z toksycznego związku.

Natomiast w przypadku depresji endogennej, którą powodują czynniki wewnętrzne, czyli obniżony poziom neuroprzekaźników (serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy), może ona trwać przez wiele lat, a czasami nawet do końca życia. Jednak takie życie z depresją może nie być już takie długie, jakie byłoby, gdyby podjęto odpowiednią terapię.

W związku z tym trzeba się leczyć. Dzisiejsze metody, czyli leczenie farmakologiczne, a także psychoterapia przynoszą skuteczne efekty.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here