Psychoterapia depresji

0
1031
fot. Pixabay.com

W depresji poza leczeniem farmakologicznym ważne znaczenie ma również psychoterapia, która opiera się na modelu teoretycznym, a także na obserwacji klinicznej oraz współpracy partnerskiej pomiędzy terapeutą a pacjentem. Jakie są rodzaje psychoterapii stosowanie w leczeniu depresji?

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna ma następujące cele:

 • stworzenie prawidłowej relacji pomiędzy pacjentem a terapeutą;
 • prawidłowe rozpoznanie problemu pacjenta;
 • ustalenie realnych celów terapii;
 • zmiana zachowania, a także sposobu myślenia i odczuwania;
 • wsparcie przy przeprowadzaniu koniecznych zmian.

Podczas terapii osoba z depresją może nauczyć się od terapeuty, jak należy korzystać z metod łagodzenia lęku, a także, w jaki sposób wykorzystywać metody, które mają na celu zwiększyć aktywność chorego oraz poprawić jego nastrój. Taka terapia pozwala wzmocnić kompetencje społeczne, ale też ułatwia poprawę swojej samooceny. Osoby z depresją mogą nauczyć się, jak regulować swoje uczucia, a także w jaki sposób rozwiązywać problemy. To, jak długo powinna trwać terapia, zależy od indywidualnego przypadku.

Terapia psychodynamiczna

Terapia ta opiera się na założeniach teorii Freuda, które dotyczą rozwoju psychoseksualnego, a także nieświadomych konfliktów oraz mechanizmów obronnych. W czasie sesji terapeutycznej osoba prowadząca słucha osoby chorej z empatią, a przy tym słucha z uwagą, które „ja świadome” broni się przed lękiem. Do tego terapeuta zwraca również uwagę na wygląd. Poza tym stosuje metodę, jaką jest konfrontacja oraz interpretacja, a także wolne skojarzenia i interpretacja snów. Przy stosowaniu tej metody leczenie trwa zazwyczaj kilka lat.

fot. Pixabay.com

Terapia systemowa

W tej terapii zawsze jako punkt wyjścia stawia się otoczenie osoby chorej oraz jej relacje z innymi osobami. W związku z tym terapeuta będzie również często pracował z rodziną chorego, ale też będzie zwracał uwagę na to, co się mówi, do kogo oraz kiedy. Dzięki tej terapii można nauczyć się, jak zmieniać nieprawidłową komunikację, ale też rozwiązywać problemy w relacjach z innymi osobami. Terapia systemowa umożliwia również pracę nad komunikacją oraz relacjami, jakie istnieją w organizacjach. Czas trwania terapii systemowej jest różny, a w leczeniu stosowane są rozmowy doradcze, ale też jest ono oparte na rozwiązywaniu problemów.

Terapia humanistyczno-egzystencjalna

W tej terapii osoba prowadząca kładzie nacisk na to, co jest ważne dla osoby chorej, a także zwraca uwagę, w jaki sposób chory postrzega świat oraz samego siebie. Terapeuta zwraca tutaj uwagę na to, co jest nieprzewidywalne oraz ulotne. Podczas leczenia stosowane są wspierające rozmowy, odgrywanie ról, a także psychodrama i inne.

Terapia poznawcza – najskuteczniejsza metoda terapii depresji

Aktualnie za najskuteczniejszą metodę terapii depresji jest uznawana terapia poznawcza. Jest skuteczniejsza w porównaniu z innymi metodami, a do tego pozwala leczyć objawy epizodu depresyjnego, a także umożliwia zapobieganie nawrotom. Terapia poznawcza podczas leczenia depresji ma na celu:

 • zmienić negatywne oraz destruktywne procesy myślowe;
 • zmienić zachowanie, które nasilają problemy;
 • łagodzić traumatyczne doświadczenia oraz ból psychiczny;
 • uaktywnić chorego oraz nauczyć go rozwiązywania problemów;
 • wzmacniać poczucie własnej wartości oraz kompetencji społecznych;
 • poprawić komunikację;
 • pomoc pokonać myśli o tym, że chce się popełnić samobójstwo;
 • zmniejszyć możliwość nawrotów choroby.

W czasie terapii poznawczej chory może nauczyć się dostrzegać, ale też analizować zależności, jakie zachodzą pomiędzy myślami, uczuciami, zachowaniem oraz reakcjami swojego organizmu.

Bardzo ważną zaletą tej terapii jest możliwość nauczenia się czegoś, co będzie potem można wykorzystać w życiu, czyli będą to podstawy rozwiązywania problemów, a także umiejętność rozróżniania objawów choroby i prawdziwych zdarzeń. Osoba chora nauczy się radzić sobie z trudnościami życiowymi, ale też będzie potrafiła kontrolować epizody złego oraz depresyjnego nastroju. Terapeuta pokaże, jak należy regulować swoje uczucia, a także, w jaki sposób wzmacniać umiejętności.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here