Objawy somatyczne i psychotyczne w depresji

0
652
fot. Pixabay.com

W depresji osoba chora ma obniżony nastrój, brakuje jej energii i ciągle odczuwa smutek. Jednak obniżonemu nastrojowi mogą również objawy somatyczne oraz psychotyczne. Dochodzi do obniżenia apetytu, odczuwania bólu, a także pojawiają się napięcia psychiczne oraz fizyczne. Do tego z objawów psychotycznych mogą pojawić się halucynacje, a także nierealne myśli. Jakie są jeszcze objawy somatyczne i psychotyczne depresji?

Objawy somatyczne depresji

Przy depresji mogą występować także objawy somatyczne. Jednym z najczęstszych objawów jest obniżony apetyt, a także brak przyjemności z jedzenia, ponieważ jedzenie wydaje się bez smaku. Chory je, ponieważ wie, że tak trzeba.  Spożywanie mniejszej ilości jedzenia, a do tego utraty masy ciała może przyczynić się do nasilenia objawów depresji. Chodzi tu o nasilenie zmęczenia do takiego stopnia, że osoba chora nie ma już ochoty w ogóle jeść. W taki sposób powstaje tzw. błędne koło. Z kolei w nietypowych postaciach depresji apetyt może wzrosnąć.

Poza tym przy odczuwaniu przewlekłego bólu, np. z powodu reumatyzmu albo zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa ból ten może się nasilić. Natomiast w sytuacji, gdy nie odczuwa się przewlekłego bólu, depresja może spowodować objawy bólowe, do których zalicza się:

  • bóle mięśni i stawów,
  • bóle brzucha i inne problemy żołądkowe,
  • ból głowy.

Do tego depresja powoduje, że dochodzi do napięcia fizycznego oraz psychicznego, co przyczynia się do trudności z podejmowaniem decyzji. Takie napięcie pogarsza samopoczucie, a to już nasila depresję.

fot. Pixabay.com

Większość osób z depresją odczuwa zmęczenie, a do tego narzeka na brak energii. Takie objawy mogą się bardzo nasilać, co sprawia, że chory nie ma siły na wstanie z łóżka, wzięcie prysznica albo zrobienie jakiejkolwiek rzeczy. Zmęczenie przyczynia się do izolowania się, ponieważ przy depresji osoba chora nie ma siły na wykonanie telefonu czy nawet kontakty z najbliższymi osobami.

Objawy psychotyczne depresji

U osób z ciężką postacią depresji mogą pojawić się objawy psychotyczne. Przy takich objawach mogą również występować negatywne myśli. Jednak myśli te są nierealne i w ogóle nie mają żadnego związku z rzeczywistością. Dlatego najbliższe otoczenie ma trudności z ich zrozumieniem. Osoba chora może uważać, że jest odpowiedzialna za jakiś poważny wypadek albo katastrofę. Poza tym może uważać, że jest złym człowiekiem i dlatego powinna ponieść surową karę albo śmierć.

Dochodzi do zmniejszenia łaknienia i pragnienia, co może doprowadzić do zaprzestania jedzenia i picia. Jednak jest to stan, który zagraża życiu, dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia.

Osoby z depresją, u których występują objawy psychotyczne, nie potrafią odbierać rzeczywistości realnie. Nie potrafią również zadbać o swoje potrzeby, przez co ich stan jest bardzo poważny. Przy depresji z objawami psychotycznymi konieczne jest przyjęcie pacjenta do szpitala. Czasami u niektórych pacjentów konieczne staje się podjęcie leczenia i oddanie ich do szpitala wbrew ich woli.

Poza tym chory może mieć urojenia paranoidalne, ale też może czuć, że jest prześladowany. W takiej sytuacji chory jest przekonany, że jakieś osoby, które należą do tajnych organizacji, chcą go skrzywdzić albo też ukarać za coś. Czasami chory myśli, że jest ofiarą, która jest niewinna, ale dużo częściej jest tak, że chory uważa, iż zasłużył zarówno na prześladowanie, jak i karę.

W depresji z objawami psychotycznymi mogą również występować halucynacje. Wtedy osoby chore będą słyszały głosy, które będą im ubliżały albo będą mówiły, że muszą zostać ukarani. Takie głosy mogą także zachęcać ich do tego, że sami powinni się ukarać, np. poprzez popełnienie samobójstwa. W ciężkiej postaci depresji myśli samobójcze mogą pojawić się nawet bez występowania halucynacji. W związku z tym ciążka postać depresji to poważna choroba, przy której konieczne jest podjęcie leczenia szpitalnego.

W depresji zawsze ważne znaczenie ma jak najwcześniejsze podjęcie leczenia, aby jej łagodna postać nie przerodziła się w ciężką depresję. Poza tym istotne znaczenie ma rozpoznanie, a także ustalenie przyczyn depresji.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here