Nasilenie i postaci depresji

0
368
fot. Pixabay.com

Depresja to poważna choroba, która przyczynia się do pogorszenia codziennego funkcjonowania danej osoby. Wyróżnia się trzy typy depresji, czyli depresję o postaci łagodnej, umiarkowanej oraz ciężkiej. Do tego w depresji bardzo często dochodzi do powstawania tzw. błędnego koła, co jeszcze bardziej pogłębia depresję.

Postaci depresji

Depresja może mieć postać łagodną, umiarkowaną albo ciężką.

Depresja łagodna

Chociaż ta postać depresji określana jest terminem łagodna, to i tak może być przyczyną cierpienia. W łagodnej postaci depresji występują następujące objawy:

 • smutek, brak energii do wykonywania codziennych zadań. Czasami na jakiś czas jest możliwość zmobilizowania się do działania, ale nie na długo;
 • brak zainteresowania sprawami, które do tej pory miały dla nas jakieś znaczenie;
 • odczuwanie zmęczenia nawet po dobrze przespanej nocy (czasami uczucie zmęczenia jest utożsamianie jako objaw choroby somatycznej);
 • odczuwanie dolegliwości fizycznych, które jednak nie są dokładnie zlokalizowane, np. uczucie bólu o różnej lokalizacji, a także zawroty głowy czy uczucie ciężaru w klatce piersiowej itp.

Jeśli przez długi czas są odczuwane problemy fizyczne i nie udało się ustalić ich przyczyny, to mogą mieć one związek z łagodną depresją. Dlatego trzeba również udać się do swojego lekarza.

Depresja umiarkowana

Objawy depresji umiarkowanej będą podobne do tych, które są przy depresji łagodnej, ale mają większe nasilenie, a do tego występują przez cały czas. Osoba z taką postacią depresji może zmobilizować się do działania tylko na krótki czas. Pozostałe objawy to:

 • odczuwanie przygnębienia;
 • brak energii do działania;
 • brak zainteresowania kontaktami z innymi osobami;
 • myślenie o tym, że ma się mniejszą wartość, a także odczuwanie poczucia winy, pomimo tego, że osoby bliskie nie rozumieją, dlaczego dana osoba czuje się winna;
 • brak umiejętności odczuwania szczęścia w sytuacjach, które wcześniej sprawiały radość;
 • małe zainteresowanie sprawami, które dotyczą rodziny oraz pracy;
 • zmniejszona zdolność koncentracji uwagi, a to nie pozwala skupić się na czytaniu książek czy tego oglądaniu telewizji;
 • trudności z podejmowaniem łatwych decyzji życiowych, np. będą problemy z podjęciem decyzji, co danego dnia kupić na obiad.;
 • brak chęci do wychodzenia z domu albo przyjmowania gości, gdyż ciągle chce się przebywać samemu w domu.

Poza tym dochodzi do ciągłych zmian nastroju w ciągu dnia. Bardzo często najgorzej jest rano, a wieczorem samopoczucie jest już trochę lepsze. Do tego dochodzi niespokojny sen, który nie pozwala odpocząć. Osobie z depresją umiarkowaną najczęściej udaje się zasnąć bez żadnych problemów, ale potem budzi się po kilku godzinach i nie może zasnąć, a wtedy zostaje się sam na sam ze swoimi myślami.

fot. Pixabay.com

Kolejny problem tutaj stanowi utrata łaknienia, przez co zmniejsza się masa ciała nawet o 5 – 10% w odniesieniu do normalnej wagi. Do tego chory może odczuwać mniejszy popęd seksualny, a z drugiej strony może odczuwać potrzebę bliskości drugiej osoby, z którą jest się powiązaną emocjonalnie, ale nie ma tu żadnych potrzeb seksualnych. W związku z tym może dochodzić do narastania poczucia winy.

Depresja ciężka

W ciężkiej depresji są takie same objawy jak w depresji umiarkowanej, ale są one o wiele bardziej nasilone. Tutaj bardzo często chory nie ma siły, aby zmobilizować się do zrobienia czegokolwiek. W takiej depresji chory doświadcza uczucia smutku i widzi wszystko w czarnych kolorach w przeciwieństwie do depresji umiarkowanej, gdy wszystko jest szare. Niektórzy też często płaczą, a inni nie będą w stanie w ogóle płakać.

Nasilanie się depresji

W depresji może dochodzić do tzw. efektu samowzmacnianie, co powoduje nasilenie objawów oraz dłuższy czas choroby. Jeśli osoba chora odczuwa przygnębienie, to może to wpływać na jej pamięć w taki sposób, że ciągle będzie wspominała negatywne sytuacje. Takie zniekształcone wspomnienia będą nasilały depresję.

Przy depresji dochodzi również do zmian w zachowaniu, co może skutkować pogorszeniem się relacji z innymi osobami, ponieważ chory staje się coraz bardziej pasywny i unika kontaktów z innymi. Negatywne nastawianie się do innych osób, powoduje, że inni negatywnie nastawiają się do nas, co jest dużym problemem i pogłębia depresję.

Opisane wyżej czynniki powodują powstawanie tzw. błędnego koła, które dotyczy myśli i uczuć, a także złych relacji z innymi osobami. W związku z tym tworzy się błędne koło wewnętrzne oraz zewnętrzne. To pierwsze dotyczy negatywnych myśli o życiu, które dominują w umyśle danej osoby, a przez to jest się bardziej podatnym na stany depresyjne. Kiedy pojawiają się trudności życiowe, to takie wewnętrzne błędne koło powoduje ogromne przygnębienie. Natomiast przygnębienie napędza negatywne myśli, a te negatywne myśli zwiększają przygnębienie i tak jest cały czas.

Natomiast zewnętrzne błędne koło zwiększa skłonność do pasywnych, ale też zniechęcających zachowani wobec bliskich. Wtedy zaczyna odpychać się od siebie bliskie osoby, a przez to jest się coraz bardziej samotnym. Z kolei samotność powoduje pogłębienie depresji.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here