Objadanie się i wymioty w bulimii

0
1272
fot. Pixabay.com

Bulimia inaczej określana jest jako żarłoczność psychiczna, a jest to zaburzenie, które polega na kompulsywnym objadaniu się w krótkim okresie czasu. Następnie dochodzi do zachowań kompensacyjnych, które polegają na zwracaniu przyjętego pożywienia. Osoba z bulimią, np. prowokuje wtedy wymioty albo zaczyna stosować leki przeczyszczające. Jak wygląda atak objadania się w bulimii?

Jak wygląda atak objadania się w bulimii?

Większość osób, która jest świadoma swoich nieprawidłowych zachowań, cierpi w samotności. Ataki bulimii mogą mieć różnorodny przebieg. Niektóre osoby, które zaczynają się przygotowywać do obżarstwa, będą to robiły ukradkiem, ale zaplanują bardzo dokładnie każdy szczegół. Natomiast inne osoby będą objadały się w restauracjach, barach szybkiej obsługi albo chodząc od sklepu do sklepu.

Różnie przebiega także sam sposób jedzenia, gdyż niektóre osoby będą to robiły bardzo szybko i pozostawią po sobie duży bałagan, a inne, ze względu, że chcą utrzymać wszystko w tajemnicy, będą jadły powoli i uważnie, aby nie wzbudzić w rodzinie żadnych podejrzeń.

Napady objadania się mogą przyjść nagle, ale też niespodziewanie o każdej porze dnia i nocy. Osoby, które potrafią kontrolować swoje emocje, będą potrafiły zaplanować dni obżarstwa, gdyż będą je planowali z wyprzedzeniem i wybiorą na ten cele, np. weekendy.

Jeśli chodzi o jedzenie, które jest spożywane podczas tych ataków, to jest to bardzo często miękka żywność, kleista i papkowata, która ma wysoką kaloryczność, czyli takie, które pozwalają się zapchać. Dlatego osoby z bulimią najczęściej wybierają słodyczy, produkty mleczne oraz konserwy mięsne. Kiedy jednak atak jest nagły i spontaniczny, to nie ma dużego znaczenia, jaka żywność zostanie zjedzona i wtedy osoby te zjadają wszystko, co mają pod ręką, a czasami nawet są to odpadki z kosza.

W dni objadania się kaloryczność diety może wynosić nawet 20 000 kcal i więcej.

Zawsze przy atakach bulimii pojawia się silne napięcie emocjonalne. Przed rozpoczęciem objadania się u osób z bulimią zaczyna pojawiać się lęk, niepokój, a także zwiększa się pobudliwość nerwowa. Następnie przychodzi atak, po nim jest wyładowanie napięcia, a potem odprężenie. Jednak to jest dopiero początek. Kiedy osoba jest już uspokojona, to zaczyna do niej powracać świadomość tego, co zrobiła, a w żołądku odczuwane jest uczucie przepełnienia i dochodzi do nudności. Razem z tym pojawia się wizja przybrania na wadze.

W takiej sytuacji osoba z bulimią zaczyna panikować i zastanawiać się, co ma zrobić. Wtedy przychodzi pomysł na wymioty i dana osoba zaczyna prowokować wymioty, ale też zaczyna sobie obiecywać, że będzie stosowała restrykcyjne diety, ale też obiecuje sobie poprawę. Jednak te obietnice dotrzymywane są tylko do kolejnego ataku objadania się.

Poza tym takiemu objadaniu się oraz wymiotom zaczyna towarzyszyć silne uczucie wstydu, winy oraz obrzydzenia dla samego siebie.

fot. Pixabay.com

Osoby z bulimią stosują różne diety odchudzające, tabletki, zioła przeczyszczające, leki moczopędne, a także zaczynają bardzo dużo ćwiczyć, co tylko zaostrza negatywne skutki bulimii.

Trzy typy objadania się w bulimii

Można wyróżnić typ:

  • świadomy,
  • nieświadomy,
  • mieszany.

Typ nieświadomy pojawia się przeważnie w pierwszej fazie zaburzeń odżywiania się i powstaje w wyniku głodzenia się. Związany jest on z pierwotnym instynktem przetrwania, gdyż podczas bycia na diecie naszą wolę zaczyna przejmować mózg, który odpowiada za regulowanie potrzeb organizmu. Na przykład dzięki mózgowi dana osoba nigdy nie wstrzyma oddechu, aż do uduszenia się. Tak samo wygląda sytuacja z jedzeniem. Można stwierdzić, że nie będzie się jadło, ale potem mózg zaczyna przejmować kontrolę i wyłącza świadomość, a celem staje się uzupełnienie kalorii. To oznacza, że taki napad objadania się jest:

  • nagły i niespodziewany,
  • prawdopodobnie nie do uniknięcia,
  • potrzebą naszego ciała,
  • jest związany z wcześniejszym głodzeniem się.

Typ świadomy pojawia się w tzw. dojrzałej fazie zaburzeń odżywiania się. Można powiedzieć, że jest on związany z własnym wyborem, ale i tak wybór ten jest związany z nałogiem jedzenia. Ten świadomy atak objadania się jest planowany, np. kiedy danej osobie jest źle, to zaczyna ona jeść, ale też je, gdy jest jej dobrze albo gdy się nudzi. To oznacza, że ten napad objadania się:

  • jest zaplanowany i wykonywany z premedytacją;
  • można uniknąć, ale trzeba wtedy zignorować myśli automatyczne, które nakłaniają do niego;
  • jest potrzebą, nałogiem.

Z kolei typ mieszany występuje w późniejszych fazach odżywiania się, a powstaje w wyniku diety oraz nawyku, a to oznacza, że takie objadanie się:

  • wynika z nawyku oraz z deficytu kalorycznego;
  • w jego przebiegu uczestniczy także wolna wola;
  • może zostać przesunięte w czasie, ale nie może zostać uniknięte;
  • ma wpływ na niego stan niedożywienia.

Bulimia to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować, gdyż tutaj konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here