Anoreksja to choroba, która ma wpływ na cały organizm. Takim najbardziej widocznym objawem będzie wychudzenie. Jednak anoreksja wpływa także na układ pokarmowy, sercowo-naczyniowy, hormonalny i inne układy. Zaburzenie to ma również wpływ na mózg, włosy i skórę. Zmiany, które występują w układzie nerwowym, wpływają na psychikę danej osoby. Niektóre z tych zmian będą jednak nieodwracalne i nie ustąpią nawet wtedy, gdy dana osoba wróci do prawidłowej wagi.
Jakie są objawy anoreksji?
Takim podstawowym objawem anoreksji jest spadek BMI poniżej normy, do tego dochodzi ograniczanie spożycia pokarmów, co jest często połączone z nadmierną aktywnością fizyczną. Chory zaczyna postrzegać swoje ciało inaczej niż jest w rzeczywistości, a do tego ciągle odczuwa lęk przed wzrostem masy ciała i otyłością.
Długotrwałe niedobory oraz zaburzone proporcje składników pokarmowych, które są dostarczane do organizmu, mogą przyczyniać się do występowania zaburzeń endokrynologicznych i metabolicznych. To z kolei może spowodować nieodwracalne uszkodzenia czynności albo struktury praktycznie wszystkich narządów. Te objawy anoreksji powstają w wyniku głodzenia się, ubytku masy ciała, ale też mają związek z przystosowaniem organizmu do długotrwałego niedoboru kalorii.
Najważniejszym objawem anoreksji jest wychudzenie i wskaźnik BMI poniżej normy. Poza tym pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, zaburzenia motoryki oraz opróżniania żołądka. Mogą także występować objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego, takie jak: zanik mięśnia sercowego oraz zwolnienie akcji serca, a także objawy ze strony układu endokrynologicznego, czyli, czyli zmniejszenie metabolizmu hormonów tarczycy oraz zanik miesiączki. Objawy mogą także dotyczyć innych, niewymienionych tutaj układów.
Przy anoreksji skóra staje się sucha oraz szorstka i pojawia się charakterystyczny meszek, czyli tzw. lanugo, ale też zaczynają wypadać włosy w związku z niedoborami składników odżywczych. Nawet zjedzenie małej ilości pokarmów powoduje zaparcia albo wzdęcia, ale też uczucie pełnego żołądka.
Dochodzi do obniżenia temperatury ciała oraz do nietolerancji na zimno. Objawem może być również bradykardia, czyli stan, w którym częstość skurczów spada poniżej 60 i szczególnie nasila się w nocy. Innym objawem może być tachykardia, czyli podwyższenie częstości skurczów serca, a także zaburzenia rytmu serca oraz spadek ciśnienia ortostatycznego krwi.
Jeśli chodzi o wyniki badań krwi, to zależą one od poziomu nawodnienia osoby z anoreksją. Bardzo często zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej jest hipokaliemia, czyli niedobór potasu, do czego doprowadza wtórny hiperaldosteronizm. Z kolei zaburzenia gospodarki lipidowej objawiają się jako hipertriglicerydemią. Natomiast stężenie cholesterolu w osoczu może wynieść nawet do 300 mg/dl. Przyczyną tego może być nieprawidłowe odżywianie oraz obniżona aktywność tyreometaboliczna. Do tego może dojść krwiomocz, czyli hematuria, a także może występować białko w moczu – proteinuria oraz leukocyturia. Do zaburzeń przemiany wapniowo-fosforanowej dochodzi w wyniku obniżonego wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym oraz poprzez zwiększone jego wydalanie z moczem.

Inne objawy anoreksji
Jeśli niedożywienie jest już znaczne, to może wystąpić niedokrwistość oraz niewielkie zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Takim objawem anoreksji jest również brak miesiączki. Głodzenie się powoduje upośledzenie uwalniana gonadoliberyny oraz odpowiedź gonadotropin na nie. Ponadto spada także stężenie innych hormonów.
Hipoestrogenizm przyczynia się do pogłębienia się niewydolności podwzgórzowo-przysadkowej, co powoduje występowanie osteopenii albo osteoporozy. Jeśli następuje szybka demineralizacja w krótkim czasie, to powoduje to pełnoobjawową osteoporozę, która przyczynia się do patologicznych złamań niskoenergetycznych, np. będą to złamania szyjki kości udowej i kości promieniowej.
U osób, które mają niedobory masy ciała, zmniejsza się całkowita objętość mózgu – pojawiają się ubytki istoty szarej i białej oraz dochodzi do zwiększenia objętości przestrzeni płynowych zewnętrznych, a także do pogłębienia bruzd i szczelin mózgu, a także do poszerzenia komór mózgu.
Zmiany, które zachodzą w ośrodkowym układzie nerwowym, powoduje osłabienie koncentracji, obniżenie libido, apatię, wycofanie społeczne, mniejsze zainteresowanie światem zewnętrznym oraz nadmierne skupianie się na jedzeniu.
Osoby z anoreksją zaprzeczają istnieniu choroby, mają urojenia dotyczące swojego stanu fizycznego, które mają związek z przekonaniem o tym, że mają zbyt dużo kilogramów, a tak naprawdę mają niedowagę i zaburzenia percepcji własnego ciała. Do tego niektóre osoby mówią o tzw. głosie anoreksji, który opisywany jest jako wewnętrzny konflikt albo jako męski głos, który zabrania im jedzenia.
Anoreksja jest poważną chorobą, która pustoszy organizm danej osoby. Dotyka ona całego organizmu człowieka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są symptomy wskazujące, że nasze dziecko ma zaburzenia odżywiania.