Przyczyny schizofrenii

0
561
fot. Pixabay.com

Niestety dokładne przyczyny powstawania schizofrenii nie są znane. Naukowcy uważają, że na powstawanie schizofrenii mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, które mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jakie czynniki predysponują do wystąpienia schizofrenii?

Zmiany aktywności w mózgu u chorych na schizofrenię

Przy występowaniu objawów w schizofrenii dochodzi do zmian w aktywności różnych obszarach mózgu. Można to sprawdzić poprzez zastosowanie specjalnych technik obrazowania, które mierzą aktywność odpowiednich regionów. Jednak nadal nie są znane dokładne procesy, które są przyczyną, zachodzących zmian w aktywności mózgu.

Naukowcy przyjmują, że u chorych na schizofrenię dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy substancjami chemicznymi, czyli neuroprzekaźnikami, które przekazują sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu. W tym przypadku na przykład omamy wzrokowe mogą powstawać w wyniku nadmiernej stymulacji pewnych regionów mózgu przez neuroprzekaźnik, jakim jest dopamina. Natomiast objawy negatywne mogą być związane z obniżeniem tej dopaminy w innych obszarach mózgu.

Po wykonaniu badań obrazowych u osób ze schizofrenią okazuje się, że przestrzenie płynowe, które nazywane są układem komorowym, mogą zostać powiększone w niektórych typach schizofrenii. Do tego ciała migdałowate oraz hipokamp mogą być zmniejszone. Jednak nadal jest niejasne, jaki związek mają te zmiany anatomiczne z objawami schizofrenii.

Zarówno rodzice, jak i rodzeństwo osoby ze schizofrenią, mają 10 razy większe ryzyko zachorowania na tę chorobę niż pozostałe osoby. Z kolei dzieci osób ze schizofrenią mają 15 razy większe ryzyko zachorowania.

Naukowcy po przebadaniu ponad 100 000 ludzi zwrócili uwagę na jeden gen, który wiązano tylko z procesem odpornościowym. Jednak potem okazało się, że ma on również wpływ na rozwój mózgu, gdyż jego konkretna konfiguracja będzie miała wpływ na aktywność w mózgu. Po przebadaniu wielu ludzkich genomów okazało się, że istnieje silny związek pomiędzy dziedziczeniem tego konkretnego wariantu genów, które są odpowiedzialne za proces eliminacji synaps a pomiędzy wzrostem ryzyka zachowania na schizofrenię.

 

fot. Pixabay.com

Prowadzono również badania nad bliźniętami jedno- i dwujajowymi, które wykazały, że nie tylko czynniki genetyczne mają wpływ na wystąpienie schizofrenii. Wśród bliźniąt jednojajowych, w których jedno z nich zachorowało na schizofrenię, a drugie z bliźniąt zapadało na schizofrenię tylko w około 50% przypadków, chociaż oboje po rodzicach dziedziczą dokładnie te same geny.

Czynniki środowiskowe rozwoju schizofrenii

Środowisko może tutaj działać jako czynnik, który wyzwala podłoże genetyczne. Czynniki, które są związane z wcześniejszym wystąpieniem, ale też większym ryzykiem zachorowania na schizofrenię, to płeć męska oraz urodzenie się zimą. Jednak mechanizm, który leży u podłoża tego zjawiska, nadal jest nieznany. Poza tym swój udział może mieć tutaj również długotrwałe stosowanie narkotyków, a także innych substancji psychoaktywnych, takich jak: marihuana, środki stymulujące oraz pochodne konopi. Ponadto również alkohol może zmieniać chemię mózgu, a przez to prowadzić do schizofrenii.

Inne czynniki środowiskowe, które są brane pod uwagę, to:

  • stres,
  • infekcje wirusowe,
  • kontakt z toksynami,
  • urazy w okresie przedporodowym oraz w dzieciństwie,
  • zaburzenia relacji w obrębie rodziny.

Naukowcy z różnych krajów europejskich przeprowadzili badania, które wykazały, że w okresie wczesnodziecięcym były już widoczne różnice w rozwoju dzieci, które potem w późniejszym wieku zostały dotknięte schizofrenią. Główne objawy, które zauważono, to: lekkie opóźnienia w rozwoju motorycznym, a także w rozumieniu mowy i w kompetencjach społecznych. Naukowcy zwrócili również uwagę na ogólny późniejszy rozwój poznawczy (poza rozwojem mowy), który był szybszy niż u dzieci zdrowych. Poza tym pewne nieprawidłowości pojawiły się także w obszarze ogólnej budowy ciała, np. głowy, oczu, uszu, ust, rąk, a także stóp. Naukowcy wskazują, że taką główną przyczyną, która odpowiada za te różnice współwystępujące ze schizofrenią, są zaburzenia w rozwoju w okresie płodowym. Głównie chodzi tu o zaburzenia w I i II trymestrze ciąży, gdyż bardzo silny jest rozwój mózgu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here