Przyczyny i leczenie osobowości anankastycznej

0
394
fot. Pixabay.com

Osobowość anankastyczna to zaburzenie osobowości, w którym dominuje zbyt przesadny perfekcjonizm. Osobom z taką osobowością bardzo trudno jest odnaleźć się w rzeczywistości, która nie jest idealna, a także wśród osób, które są nieuporządkowane, które postępują spontanicznie albo wykraczają poza przyjęte normy. Taka osoba będzie żyła w ciągłym napięciu oraz niepewności, a czasami nawet w strachu. Jakie są przyczyny takiej osobowości. Jak się ją leczy?

Przyczyny osobowości anankastycznej

Osobowość anankastyczna dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a boryka się z nią około 2% społeczeństwa.

  • Przyczyny biologiczne

Jedną z przyczyn takie osobowości są przyczyny biologiczne, czyli związane z genetyką. Jednak za to zaburzenie mogą być również odpowiedzialne czynniki neurobiologiczne, np. związane z dysfunkcjami układu dopaminergicznego albo też z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu mózgu. Dokładnie chodzi tutaj o problemy, które występują pomiędzy korą oczodołowo-czołową, zakrętem obręczy, a także jądrem ogoniastym.

  • Przyczyny związane z uszkodzeniem mózgu

Osobowość anankastyczna może być również związana z uszkodzeniem mózgu. Poza tym przyczyną takiej osobowości jest również padaczka albo zespół Tourette’a. Do jej powstawania może także dojść w wyniku jakiegokolwiek urazu głowy, który będzie uszkadzał określone obszary w mózgu.

fot. Pixabay.com
  • Doświadczenia związane z dzieciństwem

Na powstawanie osobowości anankastycznej może mieć również wpływ to, jak dana osoba była wychowywana, gdyż rozwojowi zaburzenia sprzyja, np. duża kontrola rodzicielska, zbyt wysokie oczekiwania odnośnie dziecka, a także poddawanie go stałej ocenie. Przeprowadzono badania, które wykazały, że osoba z taką osobowością otrzymywała w dzieciństwie bardzo dużo kar od swoich rodziców lub opiekunów za różne przewinienia. Poza tym rodzice ich byli powściągliwi w okazywaniu im swoich emocji, a do tego jednocześnie byli bardzo wymagający, surowi oraz nadopiekuńczy. W związku z tym, że powtarzały się kary, to dziecko, które było wychowywane w taki sposób, będzie starało się dostosowywać do zasad, które cały czas wpajają mu rodzice, a poprzez to zaczyna się bardzo kontrolować. To z kolei już w dorosłym życiu zaczyna przeradzać się w natręctwo.

  • Temperament

Zwraca się również uwagę na przyczyny psychologiczne, które dotyczą powstawania osobowości anankastycznej. Podatność danej osoby na takie zaburzenie może mieć również związek z jej temperamentem. Poza tym taka osobowość anankastyczna może stanowić taki swoisty mechanizm obronny danej osoby, co będzie ułatwiało jej ukrywanie emocji, które powstają w wyniku konfliktu wewnętrznego. To oznacza, że z jednej strony osoba ta będzie się ciągle kontrolowała w każdej sytuacji, będzie chciała sprostać wymaganiom autorytetów, a także będzie chciała być im posłuszna. Natomiast z drugiej strony będzie pojawiała się w niej chęć buntu. W związku z tym osoba taka będzie ukrywała swoje uczucia, będzie też unikała wyjścia poza schemat, gdyż cały czas boi się konsekwencji tego. W związku z tym zaczynają pojawiać się u niej różne natręctwa, co będzie odciągało jej uwagę od problemu. Wtedy zaczynają występować zachowania, które są typowe dla osobowości anankastycznej, które tylko pozornie będą dawały osobie zaburzonej wrażenie kontroli oraz władzy nad własnym życiem.

Leczenie osobowości anankastycznej

W leczeniu zaburzeń osobowości anankastycznej pomaga psychoterapia, a przeważnie terapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, a także interpersonalna. Jednak rozpoczęcie odpowiedniego leczenia musi zostać poprzedzone diagnozą. W zależności od postawionej diagnozy konieczne będzie podjęcie psychoterapii, ale może również trzeba będzie włączyć leczenie farmakologiczne, jeżeli będą u danej osoby współwystępowały inne objawy zaburzeń.

Tak naprawdę osobowość anankastyczna rzadko jest leczona farmakologicznie. Jednak wyjątkiem jest sytuacja, gdy zaburzenia są bardzo poważne, gdzie dochodzi do pogorszenia nastroju albo zwiększenia ryzyka pojawienia się depresji, ale też mogą wystąpić obsesyjne myśli oraz lęki, które będą utrudniały prawidłowe funkcjonowanie. Ważne znaczenie ma również wsparcie najbliższego otoczenia, które powinno uświadomić takiej osobie, że występuje u niej zaburzenie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here