Depresja maskowana

0
306
fot. Pixabay.com

W depresji maskowanej charakterystyczne są objawy fizyczne, takie jak ból narządów wewnętrznych, mrowienie ciała, biegunka, zawroty głowy, a także wymioty. Natomiast bardzo rzadko występuje w niej obniżony nastrój. Depresja ta znana jest również jako depresja utajona. Jakie są przyczyny depresji maskowanej i jak wygląda jej leczenie? Jakie są najważniejsze objawy tego rodzaju depresji?

Na czym polega depresja maskowana?

Inne określenia dla depresji maskowanej to depresja atypowa, utajona albo wegetatywna. To specyficzna postać zaburzeń afektywnych, która stwarza wiele problemów z postawieniem prawidłowej diagnozy. Tutaj jej cechą charakterystyczną nie jest zły nastrój, ale występowanie dolegliwości bólowych, które najczęściej pojawiają się w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy oraz kończyn.

fot. Pixabay.com

W tej depresji występują różne objawy somatyczne, więc bardzo często jest ona mylona z innymi schorzeniami, np. z:

  • nerwicą lękową,
  • zespołem jelita nadwrażliwego,
  • wrzodami żołądka,
  • migreną,
  • chorobą wieńcową.

Naukowcy uważają, że depresja maskowana może poprzedzać wystąpienie objawów, które są typowe dla tradycyjnej depresji. Poza tym uważa się, że tak naprawdę depresja maskowana występuje nawet trzy razy częściej niż tradycyjna depresja, ale bardzo trudno jest ją rozpoznać.

Jakie są objawy depresji maskowanej?

Objawy depresji maskowanej są różnorodne. W literaturze dla objawów depresji maskowanej wykorzystuje się określenie – maski depresji. W związku z tym wyróżnia się tutaj pięć takich masek:

  • maski bólowe – będzie to ból głowy, brzucha, klatki piersiowej, pleców, kończyn, a także narządów płciowych. Do tego dochodzą jeszcze różne neuralgie m.in. nerwu trójdzielnego albo nerwów międzyżebrowych;
  • maski psychosomatyczne oraz wegetatywne – będzie to mrowienie ciała, dreszcze, zaburzenia funkcji seksualny, zmiany cyklu miesiączkowego, a także nudności, zaparcia, biegunki, kolki, zwroty głowy, zaburzenia widzenia oraz zespół niespokojnych nóg;
  • maski psychopatologiczne – będzie to uczucie lęku, fobie, a także natręctwa;
  • maski behawioralne – są to zmiany zachowania, które można zaobserwować, a będą to działania kompulsywne, nieracjonalne, patologiczne, ryzykowne, zastępcze, ale też skłonność do hazardu, zakupoholizm, nadużywanie narkotyków, papierosów oraz alkoholu;
  • zaburzenia rytmu okołodobowego – pojawiają się problemy z zasypianiem, wczesne albo późne zasypianie, płytki sen, a także wykonywanie różnych czynności o nietypowych porach dniach.

Jakie są przyczyny depresji maskowanej?

Depresja maskowana jest słabo poznana, a więc trudno jest również określić, jakie są jej przyczyny. Naukowcy podejrzewają, że przyczyny mogą być związane z tradycyjnymi elementami, które mogą doprowadzić do rozwoju depresji endogennej oraz depresji egzogennej. Wtedy można powiedzieć, że występuje swoista predyspozycja dotycząca zaburzeń działania układu hormonalnego oraz nerwowego, chodzi tutaj o wahania następujących neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Do tego dochodzą również czynniki sytuacyjne, a przeważnie psychospołeczne, czyli jakieś traumatyczne przeżycie, życie w stresie, lęki, fobie albo życie w toksycznej relacji.

Jak wygląda leczenie depresji maskowanej?

W depresji maskowanej stosuje się leczenie farmakologiczne, gdzie choremu podaje się takie same leki, jak w leczeniu innych postaci tej choroby. Do tych leków zalicza się m.in.: inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, a także czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Leki te powinny być zawsze dobierane przez lekarza psychiatrę. Czasami staje się tak, że konieczne jest wypróbowanie kilku różnych leków, jeżeli nie będzie żadnej reakcji albo reakcja będzie niewłaściwa na zastosowany najpierw lek. Jednak trzeba pamiętać o tym, że na efekty każdego leczenia psychiatrycznego trzeba poczekać przynajmniej cztery tygodnie, a czasami nawet dłużej. Podczas leczenia osoba chora powinna zawsze na bieżąco konsultować swoje postępy z lekarzem, a także pojawienie się ewentualnych skutków ubocznych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here