Depresja lękowa

0
858
fot. Pixabay.com

Depresja lękowa inaczej określana jest jako depresja agitowana i jest to jedno z poważniejszych zaburzeń afektywnych. Osoba z taką depresją cały czas ma poczucie zagrożenia, a do tego dochodzi silne napięcie oraz pobudzenie psychoruchowe, które mogą przyczyniać się do powstawania myśli samobójczych. Tej depresji nie należy mylić z nerwicą lekową.

Na czym polega depresja lękowa?

Depresja lękowa to taki rodzaj depresji, w której dochodzi do przeżywania stanów lękowych w wymiarze psychicznym, somatycznym oraz behawioralnym. Pacjent z taką depresją ciągle żyje w poczuciu zagrożenia. To powoduje ogromne napięcie oraz pobudzenie psychoruchowe, które sprawiają, że zwiększa się ryzyko prób samobójczych. W związku z tym bardzo ważne jest, jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, aby można było rozpocząć odpowiednie leczenie.

Depresja ta często jest diagnozowana u osób starszych, co ma związek z ciągle pogarszającym się stanem zdrowia oraz strachem przed śmiercią, chociaż może występować również u osób młodszych.

Jakie są objawy depresji lękowej?

Depresja lękowa jest zaliczana do zaburzeń atypowych, a także ma niewiele wspólnych cech z tradycyjną depresją endogenną albo egzogenną. Najczęściej występujące objawy tej depresji to:

  • lęk oraz poczucie zagrożenia;
  • silne pobudzenie emocjonalne;
  • odczuwanie niepokoju manipulacyjnego, a także ruchowego;
  • niemożność usiedzenia w jednym miejscu;
  • działania, które nic nie dają;
  • uciekanie myśli;
  • występowanie urojeń;
  • bezsenność;
  • myśli samobójcze.

W tej depresji nie ma objawów, które są typowe dla tradycyjnej depresji, czyli apatii, znużenia oraz zmęczenia. 

fot. Pixabay.com

Jakie są przyczyny depresji lękowej?

Niestety przyczyny tej depresji nie są do końca wyjaśnione. Niepokój ruchowy, który tutaj występuje, jest jej charakterystycznym objawem, ale też pojawia się przy innych zaburzeniach, takich jak: ADHD albo choroba afektywna dwubiegunowa. Część badaczy uważa, że depresja lękowa jest jednym z tzw. stanów mieszanych, który pojawia się przy chorobie afektywnej dwubiegunowej, gdzie możliwe jest występowanie epizodów depresyjnych oraz maniakalnych. W takim odniesieniu niepokój ruchowy będzie określany jako zjawisko, które ma cechy manii. Jednak można zauważyć, że to pobudzenie u osób z depresją lękową ma trochę inny charakter niż u osób, które są w fazie maniakalnej. Poza tym w chorobie afektywnej dwubiegunowej często występuje gonitwa myśli, natomiast w depresji lękowej myśli bardzo często ulatują.

Jak wygląda leczenie depresji lękowej?

W depresji lękowej stosowane jest przeważnie leczenie farmakologiczne. Stosuje się leki, które w swoim składzie zawierają: mirtazapinę, mianserynę, trazodon, amitryptylinę, doksepinę albo klomipraminę.

Są to leki o działaniu przeciwdepresyjnym, ale też pozwalają wyciszyć odczuwany lęk, a do tego uspokajają, a także ułatwiają zasypianie. Efekty wyciszające są już widoczne po kilku dniach stosowania.

Jednak trzeba pamiętać, że przy stosowaniu leków przeciwdepresyjnych mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne, do których zalicza się:

  • zwiększone łaknienie, a przez to problemy z kontrolowaniem masy ciała;
  • nadmierne wyciszenie;
  • duży spadek ciśnienia tętniczego.

Poza tym można zastosować psychoterapię, gdzie najskuteczniejszą formą jest terapia behawioralno-poznawcza. Podczas takiej terapii chory wraca do swojej przeszłości, ale też ma ona na celu pomóc mu w teraźniejszości. Pacjent uczy się radzić sobie z lękiem, wybuchami złości, a także z agresją w stosunku do najbliższych osób.

Różnice pomiędzy depresją lękową a nerwicą lękową

Bardzo często depresja lękowa jest mylona z nerwicą lękową, ale są to tak naprawdę dwa inne zaburzenia. Nerwicę lękową powodują najczęściej czynniki biologiczne oraz psychiczne i społeczne, np. będzie to uczestniczenie w traumatycznych wydarzeniach, zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz hormonalnego. Można wyróżnić różne typy nerwicy lękowej, które mają różne podłoże i przebieg, a jest to:

  • fobia społeczna,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,
  • nerwica wegetatywna,
  • zespół lęku uogólnionego.

Taki charakterystyczne objawy nerwicy lekowej to: ataki paniki, fobie, obsesje, kompulsje, a także objawy somatyczne, do których zalicza się, np. ból brzucha albo ból głowy.

Nerwica lękowa może spowodować rozwój zaburzeń depresyjnych. Poza tym depresja lekowa i nerwica lękowa mogą ze sobą współwystępować, ale nie można ich ze sobą utożsamiać.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here