Zawał serca to bardzo niebezpieczna dolegliwość, która wymaga natychmiastowej interwencji ze strony lekarza. W przeciwnym razie może ona bowiem prowadzić do utraty życia. Jakie są istotne przyczyny zawału serca?
Czym charakteryzuje się zwał serca?
Zawał serca to dolegliwość będąca najczęściej konsekwencją nieustannie postępującej choroby niedokrwiennej serca. Warto wiedzieć o tym, że każdego roku na zawał serca zapada około stu tysięcy osób, a wiele rozległych zawałów przyczynia się do utraty życia.
Zawał mięśnia sercowego to ostry zespół wieńcowy, który zazwyczaj jest spowodowany nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez poszczególne tętnice wieńcowe.
Jakie są istotne przyczyny zawału mięśnia sercowego?
Istnieje kilka ważnych czynników, które to mogą prowadzić z czasem do zawału mięśnia sercowego. Najczęściej występuje on u mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Przyczyną tej poważnej w skutkach dolegliwości w dużym stopniu jest miażdżyca. Schorzenie to polega na znacznym zwężeniu poszczególnych naczyń krwionośnych. Najczęściej jest to spowodowane nieustannym odkładaniem się cholesterolu, który to w nadmiarze pojawia się w organizmie z powodu spożywania zbyt dużej ilości tłustych potraw.
Przyczyną zawału mogą być poważne uszkodzenia blaszki miażdżycowej. Wiele z nich jest niestabilnych i w związku z tym pękają. Ponadto w takim przypadku bardzo często występuje skurcz tętnicy. Czynniki te powodują bardzo duże obciążenie dla organizmu, powodują zamknięcie naczynia i w związku z tym dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego.
Aby nie dopuścić w przyszłości do zawału serca należy już w młodym wieku prowadzić zdrowy tryb życia. Na wystąpienie w starszym wieku zawału serca w dużym stopniu wpływa palenie przez całe życie papierosów, a zwłaszcza w bardzo dużych ilościach.
Niezwykle ważne jest także prowadzenie aktywnego trybu życia oraz niedopuszczanie do powstawania nadwagi. Otóż osoby z nadwagą czy cukrzycą są znacznie bardziej narażone na zawał mięśnia sercowego.
Ponadto na zawał są narażone te osoby, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym.
Jakie są istotne objawy zawału mięśnia sercowego?
Zawał serca może przebiegać w różny sposób. Czasem jest on bardzo rozległy i wówczas zazwyczaj prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci. Niemniej niektóre osoby przechodzą zawał mięśnia sercowego w bardziej łagodny sposób i wówczas to powikłania zdrowotne są znacznie łagodniejsze, a z czasem pacjent wraca do pełni sił oraz zdrowia. Niemniej osoba taka musi uważać, aby w przyszłości powtórnie nie dopuścić do wystąpienia kolejnego zawały mięśnia sercowego.
Istnieje kilka czynników wskazujących bezpośrednio na to, że w organizmie ludzkim doszło do zawału serca. O wielkości zawału w dużym stopniu decyduje wielkość tętnicy wieńcowej, która to ulegnie zamknięciu. W związku z tym objawy tego poważnego schorzenia mogą być nieco zróżnicowane.
Gdy dochodzi do zablokowana małej tętnicy, wówczas osoba z taką przypadłością może praktycznie w ogóle nie odczuć, że doszło do zawału mięśnia sercowego. Z kolei całkowite zamknięcie się dużej tętnicy bardzo często kończy się śmiercią.
Najbardziej charakterystycznym objawem świadczącym o wystąpieniu zawału mięśnia serca jest specyficzny ból w klatce piersiowej. Zazwyczaj jest on silny, piekący, gniotący, dławiący i nie ustępuje nawet na chwilę. Cechą charakterystyczną zawału serca jest również fakt, że ów ból promieniuje do szyi, lewego ramienia, a często nawet do brzucha. Nie ustępuje on nawet po podaniu nitrogliceryny, która to jest bardzo często zażywana przez osoby w podeszłym wieku, które to borykają się z chorobą niedokrwienną serca.
Ponadto w przypadku wystąpienia zawału mięśnia sercowego pacjent odczuwa silna duszność oraz szybkie bicie serca. Ponadto jego twarz jest blada, a ciało oblewają poty. U niektórych osób dochodzi także do bóli brzucha, wymiotów, podwyższenia temperatury ciała, a nawet do omdlenia.
Poszczególne objawy mogą występować pojedynczo lub kilka jednocześnie. Czasem zdarza się także, że zawał serca ma bardzo niecharakterystyczne objawy lub w ogóle one nie występują, a jego zdiagnozowanie jest możliwe dopiero po wykonaniu badania EKG.