Migotanie przedsionków serca

0
1237
starszy pan

Migotanie przedsionków serca to nic innego jak jego nieregularny rytm.
Rytm taki nazywany jest arytmią serca. Bicie serca w tej chorobie jest bardzo szybkie a osoby chorujące odczuwają je jako kołatanie serca.

Choroba ta dotyka częściej mężczyzn oraz osób powyżej 75 roku życia

Do migotania przedsionków mogą prowadzić choroby niedokrwienne serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz wszystkie wady serca, jak również siedzący tryb życia. Wyżej wymienione choroby przez lata uszkadzają w organizmie człowieka komórki, które odpowiedzialne są za przekazywanie elektrycznych impulsów do naszego serca.
Migotania przedsionków mogą doświadczyć również osoby u których stwierdzono niedobór potasu lub magnezu. Jak wiadomo kawa oraz zła dieta w szybki sposób może wypłukać te minerały z naszego organizmu.

Dlatego ważna jest odpowiednia dieta a w przypadku objawów sugerujących na niedobór tych pierwiastków zaczęcie ich suplementacji.
Oczywiście dobrze jest najpierw wykonać morfologię, by sprawdzić czy aby na pewno nam ich brakuje. Jeżeli jednak chcemy sprawdzić poziom stężenia magnezu we krwi musimy za takie badanie zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ nie jest ono refundowane na NFZ.
Migotanie przedsionków możemy podzielić na trzy grupy, pierwszą z nich jest tak zwane migotanie napadowe.

pierwsza pomoc

Migotanie napadowe ustępuje samo lub po leczeniu kardiowersją, trwa zazwyczaj ono do tygodnia czasu.
Drugim przypadkiem jest migotanie utrwalone polegające na tym, iż pomimo specjalistycznego leczenia migotanie ciągle powraca, jednak pacjenci dobrze znoszą taki stan oraz zażywają leki zapobiegające różnym powikłaniom.
Ostatnim przypadkiem jest migotanie występujące przetrwale, czyli trwa również około tygodnia czasu jednak ustępuje tylko po leczeniu kardiowersją.
Kardiowersja jest to zabieg w znieczuleniu ogólnym, polegający na przyczepieniu do mostka i boku ciała elektrod, które wytwarzają impuls elektryczny. Impuls ten jest zsynchronizowany z wynikiem EKG.

Migotanie przedsionków oprócz typowych objawów kołatania serca, daje również odczucia ciężkości na sercu. Objawy te zazwyczaj pojawiają się przy czynnościach z którymi wcześniej osoba zdrowa nie miała problemu, jak np. wchodzenie po schodach czy inny wysiłek fizyczny.
Osoby doświadczające migotania przedsionków mogą stracić przytomność podczas napadu, jak również mieć zawroty głowy.

Choroba ta jak każda inna tego typu powoduje szereg powikłań w naszym organizmie jednak najbardziej niebezpiecznym powikłaniem jest udar niedokrwienny mózgu. Następnym bardzo poważnym powikłaniem jest niewydolność serca która u osób po przebytym zawale prowadzi do tego, że ich serce pracuje tylko w około 16 procentach. W tym wypadku zazwyczaj ratunkiem dla chorego jest przeszczep serca, jednak jak wiadomo kolejka osób potrzebujących nowego serca jest strasznie długa.

migotanie przedsionków serca

Jeżeli uważamy, że nasze serca bije niemiarowo lub odczuwamy jakiś inny dyskomfort w obrębie klatki piersiowej, dobrze jest udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do kardiologa.
Oczywiście wizytę również możemy wykonać prywatnie, omijając długie oczekiwanie na nią. Lekarz podejrzewający jakąkolwiek chorobę serca na początku wizyty przeprowadzi z nami rozmowę a później osłucha serce oraz wykona badanie EKG. Jeżeli zajdzie taka potrzeba może wykonać dodatkowo USG serca. Oba badania są bezbolesne i trwają około 10 minut. Czasami kardiolog proponuje pacjentowi badanie holterem, polegające na 24 godzinnym monitorowaniu pracy serca.

Urządzenie to przyczepia się w okolicy serca po czym pacjent może funkcjonować normalnie. Czasami podczas noszenia tego urządzenia zalecany jest wysiłek fizyczny.
Kardiolog po stwierdzeniu migotania przedsionków lub innej choroby serca, wdraża odpowiednie metody leczenia. Leczenie przeważnie polega na farmakologii, jednak w niektórych przypadkach potrzebna jest operacja lub zabieg kardiochirurgiczny. Leczenie farmakologicznie polega na wdrożeniu leków zapobiegających migotaniu przedsionków, czyli tak zwanych beta blokerów. Leki te normują pracę serca, nie pozwalając na przyspieszenie jego bicia.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here