Ultradźwięki zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Szczególnie sławna jest tak zwana rehabilitacja ultradźwiękami. Na czym to polega? Głównie na różnych zabiegach odbywających się poprzez skórę. Są to różnego rodzaju fale akustyczne czy mechaniczne, które posiadająca częstotliwość nieosiągalną powyżej granicy słuchu.
Ultradźwięki mają zwiększone wartości terapeutyczne, działają przeciwbólowo i stymulują różnego rodzaju procesy naprawcze w organizmie. Dzieje się to wraz z zjawiskami fizjologicznymi spowodowane działaniem atermicznym (mechanicznym) czy termicznym, czyli po prostu cieplnym. Nie dziwi więc, że rehabilitacja ultradźwiękami zdobywa tak wielką popularność. Jaka jest cena poszczególny badań? Zależy ona od konkretnego rodzaju i średnicy rury (spoiny doczłonowe). Czasami może zapłacić 22 złote w przypadku DN25, a czasami 230 złotych w przypadku DN700. Należy się zorientować jakie są nasze konkretne zapotrzebowania w kwestii zabiegów.
Rehabilitacja ultradźwiękami może mieć bardzo szerokie zastosowanie
Może wspomagać procesy naprawcze uszkodzonych tkanek, działać przeciwbólowo, w przypadku zapalenia zatok, przyspiesza gojenie ran i innych uszkodzeń mechanicznych ciała, ogranicza ruchomość poszczególnych stawów i więzadeł – działa wobec nich też przeciwzapalnie. Rehabilitacja ultradźwiękami ma dość długo historię, bo 80-letnią. Już w 1938 roku testowano różne efekty cieplne oddziałujące na cały organizm. Stosowanie fali ultradźwiękowej już wtedy polegało na stosowaniu odpowiedniej częstotliwości, im jest jest ona wyższa tym oznacza ona skuteczniejsze i płytsze działanie w obrębie organizmu.
Częstym wyborem są 3 MHz. Ultradźwięki pomagają w przypadku przepuszczania chociażby leków przez skórę. Odpowiednie prędkości rozchodzenia się danej fali ustalane są na podstawie własności danego ośrodka (czyli części ciała typu narządy). Inaczej będzie przykładowo w przypadku danej tkanki, a inaczej w przypadku rozchodzenia się fali w kościach. W przypadku tej pierwszej mówimy o wartościach serii 1500 m/s, a w przypadku kości 4000 m/s. Porównując to z powietrzem mamy 300 m/s. Różnice są więc całkiem dość spore. W przypadku takich operacji należy stosować liczne żele ułatwiające przepływ poszczególne fali w danym ośrodku.
Rehabilitacja ultradźwiękami zależna jest od mocy energii, przesunięcia głowicy zmniejszają danych przepływ cieplny. Przeróżny jest sposób aplikowania danych ultradźwięków. Należy różnie poruszać konkretną głowicą aby nie dochodziło do nadmiernego gromadzenia się energii co może powodować powstawanie tak zwanych fal stojących. Różny jest też czas poszczególnych zabiegów. Zaleca się krótki czas trwania, czyli około 5 minut, jednak w przypadku zabiegów termicznych sytuacja jest zmienna i mowa tutaj o 15 minutach.
Nie chodzi o konkretną ilość energii w przypadku czasu, ale aplikowaniu konkretnej mocy. Rehabilitacja ultradźwiękami jest w takim razie procesem krótkim, przyjemnym. Należy jedynie wybrać odpowiednie miejsce i nie czekać w zbyt długich kolejkach. Możemy posiłkować się internetem i sprawdzić jak dana miejscówka jest oceniania pod względem skuteczności zabiegów. Bardzo ważny jest konkretny sprzęt na jaki stać konkretne miejsce. Jakość w tym przypadku jest bardzo ważna.
Czy rehabilitacja ultradźwiękami ma jakieś konkretne przeciwwskazania?
Jest ich niestety kilka i trzeba ich ściśle przestrzegać. Nie powinny one dotyczyć kobiet w ciąży. Ważne jest by na zabiegi nie przychodziły osoby z nowotworami. Nie należy narażać miejsc ukrwawionych lub takich, którym to dopiero grozi. Także w przypadku osób z hemofilią. Warto sobie także odpuścić, gdy dotyczą nas patologie układu naczyniowego. Warto pamiętać, że rehabilitacja ultradźwiękami powinna wykluczać kilka miejsc w naszym ciele – oczy, narządy płciowe, okolice serca (wykluczone są absolutnie osoby z chorobą wieńcową), jąder. Dla całej reszty osób rehabilitacja ultradźwiękami jest jak najbardziej wskazana i w trosce o swoje zdrowie powinna się jak najszybciej zapisać na najbliższy zabieg.