Rehabilitacja stawu kolanowego

0
955
kontuzja kolana

Nasze kolana w ciągu życia są narażone na wiele urazów i zużycie. Jakie wiemy są to największe ze stawów w naszym organizmie, które stanowią połączenie ud z podudziami.

Dzięki ich intensywnej pracy nogi mogą się poruszać. Wśród ruchów, które można wykonywać jest zginanie, prostowanie i rotacja przy ugiętym kolanie. Anatomicznie sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ dwa wypukłe kłykcie kości udowej stanowią głowę stawu. Charakteryzują się zaokrągloną powierzchnią. Elementem łączącym powierzchnie stawowe kłykci jest rzepka.

Z kolei panewką jest część kości piszczelowej oraz część trzeszczki (inna nazwa rzepki). Jest to pewnego rodzaju uzupełnienie powierzchni stawowej panewki, która jest pokryta grubą warstwą chrząstki. Wbrew pozorom powierzchnia może się zużyć wraz z intensywnością ćwiczeń lub niepełnowartościowym uwapnieniem chrząstek. Dlatego tak wiele osób zmaga się z dolegliwościami bólowymi. Na całe szczęście obecnie są sposoby na poprawienie komfortu życia. Rehabilitacja stawu kolanowego nie sprowadza się wyłącznie do lekkich ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty.

rehabilitacja stawu kolanowego

W celu poprawienia sprawności pacjent może poddać się wyspecjalizowanym zabiegom takim jak krioterapia, elektroterapia, działanie laserem wysokoenergetycznym. Ćwiczenia zawsze poprawiają ogólną wydolność narządu jednak w tym przypadku należy pomyśleć o współpracy z fizjoterapeutą. Oczywiście są wyjątki. Przykładem mogą być lżejsze kontuzje. W takim przypadku należy uważać i nie przeciążać kończyny. Zalecany jest także długotrwały odpoczynek w pozycji leżącej bądź siedzącej mając jednocześnie uniesione nogi do góry. Warto robić także kompresy na kolano, a także zgłaszać się na zabiegi terapeutyczne, które przyspieszają regenerację tkanek.

Niestety w cięższych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna w prywatnej klinice lub państwowym szpitalu. Niestety bezpłatna pomoc nie zawsze jest dostępna od ręki, ponieważ w naszym systemie opieki trzeba długo czekać na refundację operacji. Czasami niezbędne jest naruszenie własnych oszczędności i wykonanie zabiegu na własny koszt. Dla wielu osób jest to bardzo frustrująca sytuacja, jednak nie wydaje się, by mogła być ona zniwelowana w najbliższym czasie.

Czy można odłożyć w czasie zabieg lub z niego zrezygnować?

Jeżeli nie chce się być niepełnosprawnym to nie można. Kolana są bardzo istotnymi stawami, które pozwalają zachować ruchomość kończyn dolnych. Bez ich prawidłowego funkcjonowania chodzenie lub bieganie jest niemożliwe, ponieważ sprawia niesamowity ból. Zresztą wystarczy wiedzieć, że dolegliwość charakteryzuje się głównie silnym bólem wewnętrznej części kolana w czasie kucania czy mocnego zginania, a czasami nawet dochodzi do niemożności wyprostowania do końca nóg. Przy takim stopniu dysfunkcji kolan nie możliwe jest dalsze chodzenie.

ból kolana

Obecnie w całej Polsce pracuje wielu wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się pomocą pacjentom w powrocie do zdrowia. Dzięki licznym kursom szkolącym, studiom, literaturze naukowej oraz doświadczeniu dysponują ogromną wiedzą z zakresu anatomii i fizjologii. Wszystko to składa się na możliwość udzielenia najlepszej pomocy. Oczywiście do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie i nie warto leczyć utartymi schematami. Ciało człowieka stanowi wyjątkowy organizm, który inaczej reaguje na ćwiczenia i leki oraz zabiegi.

Nie zawsze to co powinno pomóc pomaga, a to co wydaje się bezużytecznym zabiegiem w rzeczywistości jest takim. Wszystko zależy też motywacji i dyscypliny pacjenta. Sam lekarz ortopeda i fizjoterapeuta nie są w stanie pomóc jeżeli osoba chora nie słucha się ich wytycznych. Warto dostosować się do poleceń osób mających doświadczenie w pracy z licznymi pacjentami, aby potem nie cierpieć dłużej niż się powinno w przypadku urazu kolana. Istotna jest też dyscyplina w ćwiczeniach i uczęszczaniu na zabiegi. Zgłaszanie się w podanym terminie skutkuje szybszym powrotem do zdrowia i pełnej sprawności. A w końcu wszyscy pragną mieć ponownie taką samą bezbolesną ruchomość w kolanach.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here