rehabilitacja stawu biodrowego

0
671

W pewnym wieku więcej niż 50% ludzi zaczyna mieć problemy ze stawem biodrowym. Nawet jeśli nie doszło do jego urazu, może on się odzywać i sprawiać ból. Dyskomfort pojawia się wtedy zarówno podczas intensywniejszej aktywności fizycznej, jak i przy normalnym chodzeniu, a czasami także i staniu bądź siedzeniu. Przyczyną jest tutaj ogólne starzenie się organizmu. Wraz z wiekiem całe ciało zaczyna gorzej funkcjonować i traci swoje naturalne zdolności do samodzielnej regeneracji. Dopiero gdy podobne objawy pojawią się u ludzi młodych, konieczna będzie prawidłowa rehabilitacja stawu biodrowego. Należy w niej uwzględnić badania mogące rozpoznać przyczynę bólu, jak i zmianę całego stylu życia, który mógł niestety doprowadzić do problemów.

Staw biodrowy odgrywa wiele bardzo ważnych funkcji w ciele człowieka. Śmiało można powiedzieć, że jest jednym z najważniejszych stawów. Codziennie musi intensywnie pracować, przez co jest mocno narażony na różne kontuzje i urazy. To on poddawany jest silnym obciążeniom niemalże bez przerwy, ponieważ odpowiada za stabilizowanie ciała oraz utrzymywanie prawidłowej dla niego postawy. Może działać w zróżnicowanych płaszczyznach – pionowej, poziomej i strzałkowej. Charakteryzuje się skomplikowaną budową, której zdecydowanie najważniejszym elementem są chrząstki. To dzięki nim cały staw może prawidłowo pracować. Niestety – wiele czynników prowadzi do ich nadmiernego obciążania i to właśnie te czynniki należałoby w pierwszej kolejności wyeliminować, by rehabilitacja miała sens i przynosiła dobre efekty.

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia stawu biodrowego bądź szybciej poradzić sobie z istniejącymi już dolegliwościami i schorzeniami, wypadałoby zmienić coś w dotychczasowym trybie życia, który jest najczęstszą przyczyną tego rodzaju problemów. Urazy stawów nierzadko są skutkiem ubocznym nadwagi. Aby nie obciążać nadmiernie bioder, należałoby zatem zrzucić trochę kilogramów i unormować masę ciała, by cało nie musiało każdego dnia jej dźwigać. Pomoże w tym zdrowa i niskokaloryczna dieta połączona z wysiłkiem fizycznym. Z aktywnością też nie należy jednak przesadzać, bo zbyt intensywne treningi także mogą szkodzić stawom. Do kontuzji najczęściej dochodzi podczas uprawiania sportów siłowych. Niby sporo mówi się teraz o tym, że są one czymś dobrym dla organizmu, ale jednak nie można powiedzieć, że nie mają żadnych wad. Wzmożony wysiłek fizyczny lepiej więc sobie odpuścić. Świetnie zastąpią go szybkie marsze, a nawet delikatne biegi.

Rehabilitacja stawu biodrowego może też zostać przeprowadzona w nieco bardziej specjalistyczny sposób. Jeżeli więc nawet utrata nadwagi i zmiana formy aktywności fizycznej nie przyniosły optymalnych rezultatów, zamiast kombinować i leczyć się na własną rękę, szukając magicznych sposobów w gazetach i Internecie, lepiej zwrócić się w stronę profesjonalnych placówek medycznych. Rehabilitacja powinna być bowiem przeprowadzona przez ortopedę lub fizjoterapeutę. Warto tutaj skoncentrować się natomiast na znalezieniu dobrego specjalisty. Na świecie wciąż nie brakuje niestety kiepskich lekarzy, którzy wykonują swój zawód wyłącznie w celach finansowych i tak naprawdę totalnie nie przejmują się losem pacjentów, bo liczy się dla nich wyłącznie zysk. Takich „specjalistów” należy omijać szerokim łukiem. Trzeba poszukać kogoś, kto naprawdę zna się na rzeczy i ma doświadczenie w przeprowadzaniu rehabilitacji stawu biodrowego.

Ogólnie rzecz biorąc taka rehabilitacja ma za zadanie uporać się z całym bólem lub przynajmniej go zminimalizować. Z czasem powinien on minąć. Oczywiście cały proces rehabilitacji musi trochę potrwać, dlatego kluczowe jest to, by pacjent zdał sobie z tego sprawę, uzbroił się w cierpliwość i zmotywował się do walki ze schorzeniem. Koniec końców dobrze przeprowadzona rehabilitacja stawu biodrowego przywróci mu naturalną ruchomość w stawie. Pacjent będzie mógł wtedy powrócić do swojego normalnego trybu życia, uwzględniając w nim jednak pewne zmiany, czyli np. ograniczając ilość intensywnych treningów

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here