Rehabilitacja ruchowa

0
806
chodzenie po schodach

Rehabilitacja ruchowa to podstawowa dziedzina rehabilitacji, z której korzystają ludzie niepełnosprawni fizycznie to znaczy chorzy po urazach lub zabiegach ortopedycznych, a także z chorobami neurologicznymi. Korzystają z niej również sportowcy, którzy są amatorami lub zawodowcami. Ma ona za zadanie przywrócić w stopniu częściowym lub całościowym sprawność fizyczną.

Rehabilitacja ruchowa dostosowana jest do choroby pacjenta w wieku oraz jego rokowań, na podstawie tych danych fizjoterapeuta dobiera zestaw ćwiczeń, ich częstotliwość oraz intensywność na, którą pozwoli stan pacjenta oraz która da oczekiwane skutki.
Rehabilitacje podzielić możemy na dwa rodzaje:
*Rehabilitacja ortopedyczna- polega na przywracaniu funkcji narządów ruchu, przeznaczona dla osób chorych, które były unieruchomione przez dłuższy okres czasu. Są to pacjenci po złamaniach lub zwichnięcia również tacy, którzy byli unieruchomieni w łóżku w wyniku choroby lub wypadku.

rehabilitacja ruchowa

W przypadku tej rehabilitacji fizjoterapeuta daje nam wskazówki zaleca ćwiczenia a pacjent wykonuje je pod jego nadzorem. Do rehabilitacji tej wykorzystywane są często różne urządzenia na przykład bieżnie oraz specjalny roboty, które ponownie uczą chodzić, te używane są u pacjentów po ciężkich wypadkach.

Rehabilitację ruchową możemy podzielić na następujące zabiegi:
*Kinezyterapia- Inaczej leczenie ruchem. Podstawą tych zabiegów jest leczenie gimnastyką. Przywraca ona częściową lub pełną sprawność fizyczną. Ma ona za zadanie działać na układ ruchu czyli kości, mięśnie oraz stawy a także pozytywnie wpływać na inne układy naszego organizmu czyli na układ krążenia, oddechowy, nerwowy a także układ przewodu pokarmowego oraz moczowo-płciowy.

Ćwiczenia kinezyterapii dzielimy na miejscowe oraz ogólne:
-Ćwiczenia miejscowe dotyczą narządu,który bezpośrednio zaatakowała choroba, wyróżniamy w nich:
•ćiczenia bierne- są one wykonywane przez kinezyterapeute lub specjalistyczne urządzenia bez czynnej aktywności chorego.
•ćwiczenia czynne- te ćwiczenia pacjent wykonuje samodzielnie.
Ćwiczenia czynne i bierne można ze sobą łączyć czego efektem są ćwiczenia czynno-bierne.
•ćwiczenia w odciążeniu- polegają na odciążeniu ćwiczone części ciała przez terapeutę.
•ćwiczenia samowspomagane- chory siłą pochodzącą ze zdrowej kończyny wspomaga pracę oslabionych mięśni.
Do ćwiczeń miejscowych zaliczamy także wyciągi i ćwiczenia oddechowe.
-ćwiczenia ogólne- polegają na zabiegach kinezyterapii dotyczących części ciała, które nieobjęte są chorobą, skład ćwiczeń ogólnych wchodzą:
•różne ćwiczenia wykonywane w wodzie,
•ćwiczenia ogólnokondycyjne,
•ćwiczenia gimnastyczne wykonywane podczas gimnastyki porannej,
•sport inwalidów.

ból pleców

* Masaż- ma za zadanie poprawić stan mięśni likwiduje ich napięcie oraz pobudza przemianę materii.

*Jonoforeza- leczenie to wykorzystuje bodźce elektryczne, które mają za zadanie zmniejszenie napięcia mięśni i pobudzenie do pracy nerwów.

*Hydroterapia-wykorzystuje się tutaj natryski z wody, które są uzupełnieniem terapii lub terapią główną w chorobach przewlekłych. Stosowana głównie przy zwyrodnieniach stawów lub wiotczeniu mięśni. Polega na dobraniu temperatury wody, która stymuluje mięśnie i nerwy, pobudza krążenie oraz hamuje stany zapalne, a także działa przeciwbólowo. Podczas tego zabiegu na ciało nie działa tylko temperatura ale również ciśnienie wody.

*Krioterapia- Inaczej leczenie zimnem. Stosowana, aby zmniejszyć ból, przywrócić sprawność mięśniom oraz zwiększyć zakres ruchu. Polega na schłodzeniu ciekłym azotem, dwutlenkiem węgla lub ciekłym chlorkiem etylu całego ciała lub tylko jego części.
Ćwiczenia rehabilitacji ruchowej można rozpocząć gdy wyrazi na to zgodę lekarz oraz fizjoterapeuta a także przestaną nam towarzyszyć ostre bóle dotyczące miejsc chorych. Osiągnięty efekt tych ćwiczeń zależy od woli pacjenta, wytrwałości a także chęci do pracy z fizjoterapeutą. Chory przeważnie przez fizjoterapeutę ma zalecone ćwiczenia dwa razy dziennie i ćwiczy pod jego okiem. Po opanowaniu ćwiczeń oraz jeśli fizjoterapeuta wyrazi na to zgodę można wykonywać je samemu, ale tak samo jak zalecił fizjoterapeuta. Rehabilitacja ruchowa da nam zamierzone efekty jeśli będzie wykonywana systematycznie i prawidłowo.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here