Rehabilitacja nad morzem

0
955
yoga

Rehabilitacja nad morzem to świetny pomysł pod każdym względem, niezależnie od rodzaju schorzenia, stopnia niepełnosprawności i dysfunkcji, także niezależnie od wieku rehabilitanta.
Morze jest cudowne, leczące, kojące i relaksujące o każdej porze roku.

Wiem coś o tym, bo mieszkam na tyle blisko, że w niespełna pół godziny jazdy samochodem mogę znaleźć się na piaszczystej nadmorskiej plaży. Często więc korzystam z tej okoliczności i zamiast spędzać leniwe poranki niedzielne w ciepłym łóżeczku, mobilizuję najpierw siebie samą, później rodzinę, niejednokrotnie ściągając opornych z łóżek i używając przemocy. W chwilę później zgodnie wsiadamy do samochodu i wiśta wio. Jedyną wałówką jaką zabieramy z sobą jest woda mineralna.

Na plażach nadmorskich jest cudownie

Lubimy godzinami wędrować wzdłuż brzegu morza. A jest ono piękne o każdej porze roku. Od czasu do czasu mijamy pojedyncze osoby, rodziców ze swoimi pociechami, oraz kilkuosobowe grupy, być może właśnie kuracjuszy, którzy przyjechali podreperować swoje zdrowie. Zdaję sobie sprawę, że wycieczki piesze nie są możliwe dla wszystkich z uwagi na charakter schorzenia poszczególnych rehabilitantów. Niemniej jednak mieszkając, czy chociażby okresowo przebywając nad morzem wszyscy oddychają zdrowym powietrzem z zawartością jodu, pierwiastka niezwykle ważnego dla prawidłowego działania organizmu.

nad morzem

Jod ma niepowtarzalny zapach, który często miesza się ze słonawym zapachem morza, który niesie nadmorski wiatr smagając twarze spacerowiczów. Jest to cudowne uczucie. Zawsze po takich wędrówkach wracamy do domu z zaróżowionymi buziami, wypełnieni energią, radośni i jakby odrodzeni. Przy okazji wspomnę jak niepowtarzalnym zjawiskiem jest nad morzem zachód słońca. Może nie dla wszystkich stanowi ono źródło fascynacji, ale dla mnie zachód słońca jest spektaklem. Widok krwawoczerwonej traczy słońca, która wolno i jakby majestatycznie zanurza się w odmętach morza na linii widnokręgu, jest niepowtarzalny. Jeśli niebo nie zakrywa warstwa chmur można oglądać ów spektakl każdego dnia i to dwukrotnie. Wschód słońca jest równie fascynujący, ale ta atrakcja dostępna jest tylko dla rannych ptaszków.

Rehabilitanci korzystają różnych atrakcji, które dostępne są w ramach turnusów dedykowanych osobom niepełnosprawnym. Korzystają z takich form rekreacji jak wieczorki taneczne, grille, biesiady, marsze nordic walking, rożnego rodzaju gimnastyki, czy przejażdżki rowerowe. Jednak spacery wzdłuż morza są wyłączną atrakcją rehabilitacyjnych ośrodków nadmorskich.

Opisane powyżej formy, w których uczestniczą kuracjusze, są formami społecznymi rehabilitacji bardzo ważnymi, ponieważ wpływają w dużym stopniu na samopoczucie ogólne. Drugą formą rehabilitacji są zabiegi. Jest to forma medyczna rehabilitacji zlecona przez lekarzy i realizowana przez wyspecjalizowaną kadrę. Zawsze efekt terapeutyczny jest uzależniony od stanu psychicznego pacjenta, więc obie te formy oddziaływania , zarówno społeczna jak i medyczna, stanowią przedmiot działań lekarskich i kadry wspomagającej.

rehabilitacja nad morzem

Istnieje mnóstwo ofert wyjazdów rehabilitacyjnych. Zapewne każdy znajdzie coś interesującego dla siebie, lub dla swoich dzieci, ale można odnaleźć także oferty łączące wczasy z rehabilitacją dla siebie i swojego dziecka. Takie wczasy mogą stanowić ciekawą alternatywę spędzenia czasu i rehabilitacji dla całej rodziny.
Również senior znajdzie wśród ofert formę wczasów, łączących formy rekreacyjne z formami medycznymi.

Ja ze swojej strony serdecznie namawiam do wyjazdów nad morze i to o każdej porze roku. Morze ma swój urok jesienią, zimą, wiosną i latem, chociaż ja osobiście nie przepadam za tłumami, które w okresie letnim zalewają nadmorskie miejscowości. Jest to oczywiście kwestia gustu. Dopowiem jeszcze, że sam pobyt w takich miejscach stanowi terapię niezwykłą. Efekt terapeutyczny jest tutaj wspomagany darmowymi zabiegami w formie spacerów wzdłuż piaszczystych plaż połączonych z wdychaniem uzdrawiającego jodu, spektaklami wschodów i zachodów słońca. Wiem coś o tym, bo kocham morze.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here