Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

0
982
kręgosłup szyjny

Większość osób, kiedy ma problemy ze swoim kręgosłupem ratunku szuka u lekarza. Niestety kręgosłup ma to do siebie, że mocno wyeksploatowany powoduje niesamowity ból z którym większość ludzi nie jest w stanie sobie poradzić bez środków znieczulających. Za nim jednak ktoś doprowadzi swój kręgosłup do opłakanego stanu musi minąć sporo czasu. Jak się ustrzec przed chorobami związanymi z kręgosłupem itd? Odpowiedz na to pytanie znajduje się w tym artykule.

Przede wszystkim każdy człowiek powinien zdać sobie sprawę, iż głównym winowajcą większości problemów z kręgosłupem jest spowodowana ciężką pracą oraz siedzącym trybem życia. Na szczęście na wcześniej wymienione czynniki każdy z nas ma wpływ. Pracę można bardzo szybko zmienić. Jeżeli ktoś uważa, że nie jest to do końca takie proste jakby się mogło wydawać, chyba do końca nie ceni swojego zdrowia. Zdrowie to jest jedna z najcenniejszych wartości jaką posiadamy. Doskonale zdają sobie o tym sprawę wszystkie te osoby, które miały kiedy poważniejsze problemy ze zdrowie.

rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

W powiedzeniu – człowiek dopiero zaczyna doceniać to co było bliskie przez wiele lat, kiedy to straci ma spore przyłożenie również w tej sytuacji. Kolejna sprawa, to brak ruchu. Ludzie stali się wygodni do takiego stopnia, iż niektórzy nie uprawiają żadnego ruchu a potem się dziwią, że mają krzywy kręgosłup czy też odczuwają ból. Najlepiej ruszać się jak najwięcej, zwłaszcza jeśli mamy sprzyjające ku temu warunki. Piękna pogoda, słońce i ciepło. Ruch jest wskazany także podczas zimy. Przebywanie w pomieszczeniach w których jest chłodniej buduje naszą odporność. Kąpiele w chłodnej wodzie również odgrywają znaczną rolę. Warto próbować wielu możliwości i znaleźć takie zakres ćwiczeń, który byłby odpowiedni.

Istnieje również rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

Mowa tutaj o pomocy fizjoterapeuty czy też wykwalifikowanego masażysty, który zajmie się kręgosłupem chorego wykonując szereg ćwiczeń i masaży relaksujących. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, iż nie wszystkie masaże czy też ćwiczenia typowo na kręgosłup są odpowiednie dla większości ludzi. Istnieją takie wady kręgosłupa, którym masaż może zdecydowanie pogorszyć ogólny stan i sprawić, że sam kręgosłup będzie bolał bardziej niż zwykle. Warto przed wybraniem się do odpowiedniego masażysty czy fizjoterapeuty skonsultować się ze swoim lekarzem czy nasza wada kręgosłupa dopuszcza do skorzystania z masaży.

Wskazane jest także branie gorących kąpieli w wannie. Wsypanie soli, wlanie olejków, świece zapachowe to wszystko sprawia, że kąpiel w takiej wodzie może spowodować wiele dobrego nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale i również dla całego naszego organizmu.

rehabilitacja kręgosłupa

Wystrzegajmy się ćwiczeń intensywnych na przykład takich, które są wykonywane na fitnessie. Zwykle nastawione na spory wysiłek, który obciąża kręgosłup a to w dłuższej perspektywie może przynieść więcej strat niż korzyści. Sam w sobie fitness wiąże się z wieloma kontuzjami – częste wyskoki, skoki, przeskoki i zmiana tempa silnie obciążają także nasze stawy. Korzystanie z siłowni w tym przypadku jest o wiele lepsze, gdyż mamy pełniejszą kontrolę nad wykonywanymi ćwiczeniami. Dokładnie wiemy, które partie chcemy aby pracowały. Dobrze w tego typu ćwiczeniach mieć do pomocy kogoś kto nam pokarze w jaki sposób należy ćwiczyć, gdyż nie umiejętne wykonywanie ćwiczeń może się skończyć źle.

A więc dbajmy o swój kręgosłup, zwłaszcza o odcinek szyjny. Dbajmy o siebie, o swoje ciało. Bądźmy dla siebie dobrzy. Dbajmy także o to aby dostarczać do swojego organizmu składniki pokarmowe najwyższej jakości. Jeżeli mamy możliwość spożywajmy jedzenie najmniej przetworzone. Postawmy na świeże warzywa i owoce, z czego owoce niech będą tylko dodatkiem. Niech warzywa odgrywają kluczową rolę w naszej diecie. Ograniczajmy spożywanie mięsa w tym, zwłaszcza czerwonego. Jedzmy dużo ryb, jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez mięsa. Dbajmy także o swoje zdrowie psychiczne. W świecie w którym panuje natłok obowiązków czasami zapominamy o tym co tak naprawdę jest ważne w życiu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here