„Zębów utrata wyprzedza zejście ze świata” – głosi stary aforyzm. Czas mija, a utrata zębów jest nadal powszechnym problemem. Czy to urazy, czy to procesy chorobowe, czy wreszcie brak higieny, wpływają nie tylko na gorszy efekt estetyczny uzębienia, ale i na poważne czasami problemy z działaniem ważnego narządu żucia, jakim są nasze zęby. Na szczęście możemy temu przeciwdziałać. Możemy zachować piękny uśmiech, pomimo uszkodzeń korony zęba.
Zabieg odbudowy zęba
Odbudowa zęba jest bardzo często stosowanym zabiegiem stomatologicznym , mającym na celu rozwiązanie problemów estetycznych, nawet w przypadku braku zmian próchnicowych. Dzieje się tak w przypadku pacjentów z przebarwieniami spowodowanymi czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi (przykładami takich są przebarwienia spowodowane antybiotykami i paleniem tytoniu) lub w przypadku uzupełnień, w których wymagana jest nieprzezroczysta struktura wzmacniająca, jak w przypadku wkładów ceramicznych metalowych lub wysokokrystalicznych.
Jakie są metody odbudowy zębów ? Przede wszystkim w celu zminimalizowania bólu i krwawienia można zastosować znieczulenie miejscowe. Podnosi to wydajnie jakość opieki stomatologicznej, jednocześnie zmniejszając poziom niepokoju zarówno lekarza i pacjenta podczas precyzyjnego zabiegu odbudowy zębów. Po uprzednim, dokładnym badaniu klinicznym i radiologicznym część wymagająca odbudowy jest izolowana, aby zapobiec napływowi śliny. W przypadku, gdy na powierzchni zgryzowej występują niepożądane ubytki lub bruzdy nakładany jest środek wiążący (żywica), aby uzyskać dogodny wgląd w anatomię zgryzu. Dobór poszczególnych metod odbudowy zębów zależy od stopnia ubytków, od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i od indywidualnych uzgodnień między stomatologiem a pacjentem.
Najczęściej, w przypadku niewielkich uszkodzeń korony zęba, stosuje się metodę kompozytową, chętnie wybieraną przez klienta ze względu na wymiernie niską cenę. Kompozyt cechuje się dużą plastycznością i pozwala się łatwo kształtować. Dużą trwałość i wysoką estetykę wykonania gwarantuje natomiast odbudowa zębów opierająca się na włóknie szklanym. Jest ona wykorzystywana zwłaszcza w wypadku zębów przednich, gdyż gwarantuje uzyskanie naturalnego koloru. Odbudowa na korzeniu z kolei, opiera się na wykonaniu uzupełnienia protetycznego utraconej korony zęba przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego korzenia. Wykorzystuje się w tym celu licówki, specjalne wkłady koronowo – korzeniowe i korony protetyczne. Odbudowa materiałem światłoutwardzalnym to dobry pomysł po leczeniu kanałowym, w przypadku dużej próchnicy. Coraz powszechniej stosuje się specjalistyczne piny okołomiazgowe, biokompatybilne protetyczne elementy mocujące, zaprojektowane i wykonane w najwyższej technologii.
Wszystkie wymienione powyżej metody mają swoje dobre strony, a ich głównym celem jest uratowanie zębów przed ekstrakcją. Prawidłowo wykonana odbudowa wpływa dodatkowo na poprawę warunków zgryzowych i sztywność oraz wytrzymałość zębów. Więcej informacji można znaleźć na stronie emdent.pl.