Niewydolność serca – leczenie

0
907
brak ruchu

Piekący ból za mostkiem powinien być sygnałem wskazującym na konieczność odwiedzenia specjalisty. Niestety kardiolog może zdiagnozować dolegliwość zwaną chorobą wieńcową. Czy jest to wyrok? Z pewnością nie tak straszny jak choroba onkologiczna, jednakże brak jakichkolwiek działań może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Jak dochodzi do tak zwanej wieńcówki?

Otóż za wszystkim stoją niewłaściwe wybory dietetyczne i brak aktywności fizycznej. O ile ciasteczka i tłuste kotlety są zjadane raz w tygodniu to nie ma z tym większego problemu. Niestety osoby mające złe nawyki żywnościowe codzienne ulegają dietetycznym grzeszkom, które prowadzą do odkładania się cholesterolu w tętnicach i tętniczkach. Czy zatem nie można niczego zrobić, gdy kardiolog powie, że mamy problem? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „niewydolność serca – leczenie”, aby natychmiast pojawiło się mnóstwo odnośników do witryn opisujących sposób postępowania.

tłuste kotlety

Oczywiście podstawą jest leczenie farmakologiczne związane z regularnym przyjmowaniem leków na nadciśnienie tętnicze oraz rozrzedzenie krwi. Ból dławicowy mogą zniwelować pochodne azotu, które wsadza się pod język. Sztandarowym przykładem jest nitrogliceryna. Każda osoba zmagająca się z niewydolnością serca powinna ją mieć pod ręką w razie ataku bólu. Dlaczego? Pozwala w kilkanaście minut pozbyć się strasznej dolegliwości, która może utrudnić życie podczas wysiłku fizycznego lub w stresującej sytuacji. Włożenie tabletki pod język pozwala na szybkie wchłanianie substancji przez podjęzykową błonę śluzową. To właśnie w tym miejscu najszybciej i najbardziej efektywnie rozpuszcza się lek, dzięki czemu pomoc jest natychmiastowa.

Trzeba różnicować ból dławicowy z bólem zawałowym, który niestety jest bardzo podobny. Istnieje jednak kilka różnic dających do myślenia pacjentowi i otoczeniu. Typowy ból wieńcowy po zażyciu leku znika po kilku minutach. Niestety ból zawałowy trwa niezależnie od ilości zażytych tabletek. Inną różnicą jest to, iż podczas zawału dolegliwość odczuwa się nawet w żuchwie i barku, zwłaszcza po lewej stronie. Aby nie dopuścić do zawału należy przestrzegać zasad prawidłowego żywienia. Zbyt duża dawka cholesterolu może zaczopować tętnice wieńcowe, które oplatują serce.

Jeżeli nie są w stanie przepuszczać odpowiedniej dawki krwi z tlenem to narząd przestaje prawidłowo funkcjonować. Jak wiadomo bez tlenu komórki nie tylko nie mogą w pełni pracować, ale również umierają. Nie inaczej dzieje się z komórkami mięśniowymi serduszka. Niestety nie odtwarzają się, dlatego nie można dopuścić do ich obumarcia. Zawał serca jest ostatecznością i nie wszyscy go przeżywają. Z tego też powodu kardiolodzy od wielu lat apelują do wszystkich ludzi, by zadbali o swoje zdrowie póki mają na to czas. Leczenie farmakologiczne nie potrafi odwrócić poczynionych strat komórkowych i jest jedynie leczeniem objawowych zmniejszającym dolegliwości.

niewydolność serca – leczenie

Właściwie można powiedzieć, że dobra dieta jest głównym lekarstwem, które jest skuteczne. W takim razie co jeść żeby zachować serce w dobrej kondycji? Warto zainwestować pieniądze w rzeczy, które nie są przetworzone i nie zawierają dużo soli. Proste węglowodany są pyszne jednak sprzyjają tyciu, co oznacza wytężoną pracę dla schorowanego serca. Sól przyczynia się do podwyższenia ciśnienia krwi i zwiększa ryzyko pęknięcia tętnic wieńcowych. Istotne jest odżywienie organizmu w mikroelementy, witaminy i białko.

Złożone węglowodany rozpuszczają się stopniowo, co sprzyja uzyskaniu prawidłowego indeksu glikemicznego w ciągu doby. W konsekwencji prowadzi to do zahamowania napadów głodu i reguluje metabolizm. Ciało o prawidłowej masie jest mniejszym obciążeniem dla serca, a jednocześnie pozwala na poprawę samopoczucia. Trzeba pamiętać także o tym, by regularnie uprawiać jakąś aktywność fizyczną. W przypadku osób starszych sprawdzają się spacery o umiarkowanej intensywności. Wystarczy trzydzieści minut dziennie, by móc cieszyć się lepszym zdrowiem i zapobiec przyszłym zawałom oraz udarom.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here