Kortykotomia – zabieg, który umożliwia leczenie ortodontyczne u większej liczby pacjentów

0
944

Piękny wygląd zębów związany jest z wieloma czynnikami, takimi jak ich równe ułożenie, kolor czy też uzupełnienie braków przez koronki i implanty. Niestety nie każdy pacjent ma ze y podatne na leczenie ortodontyczne, poprawiające ułożenie zębów. W takim przypadku rozwiązaniem może być kortykotomia. Dowiedz się więcej, na czym polega ten zabieg i jakie są do niego wskazania.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do wykonania kortykotomii jest duże zmineralizowanie kości pacjenta, które wiąże się z utrudnionym przemieszczaniem zęba w czasie leczenie ortodontycznego. Z tego powodu leczenie jest znacznie dłuższe i mniej efektywne. Co więcej, tkanki przyzębia u osób z wysoką mineralizacją kości są często przeciążone. W takim przypadku następuje nadmierna kompresja włókien ozębnej. Można ją wykryć między innymi podczas badań radiologicznych, kiedy obserwowany jest zanik wierzchołków korzeni, zwany inaczej skróceniem korzeni lub resorpcją.

Ze względu na te utrudnienia, wskazana jest w tym przypadku kortykotomia, która może znacząco przyspieszyć i ułatwić leczenie ortodontyczne.

Czym dokładnie jest ten zabieg?

Kortykotomia to nic innego jak mikrochirurgii ortodontyczna. Jest to zabieg, który polega na odpowiednim nacięciu tkanek i przemieszczeniu ze a w kierunku ruchu ortodontycznego. Minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań i znacząco, bo nawet o połowę, przyspiesza ruch zębów. Warto zauważyć, że jednoczesne technika ta odznacza się minimalną inwazyjnością, która przyspiesza leczenie i nie powoduje dużego dyskomfortu w jamie ustnej po zabiegu. Cały zabieg jest niezwykle skuteczny. Przebiega wyłącznie po podpisaniu świadomej zgody na jego wykonanie.

Kortykotomia krok po kroku

Do zabiegu nie potrzeba zbyt wielu specjalnych przygotowań. Wystarczy, aby pacjent miał wykonane zdjęcie pantomograficzne lub CBCT. Nie powinien mieć żadnych aktualnie trwających chorób, takich jak choćby opryszczka czy infekcja. Liczy się także wysoka higiena jamy ustnej, dlatego najlepiej wybrać się na zabieg niedługo po czyszczeniu zębów przez higienistkę.

Kortykotomia wykonywana jest za pomocą specjalnego urządzenia Piezosurgery przez chirurga twarzowo-szczękowego w znieczuleniu miejscowym. Dzięki niemu pacjent nie musi być całkowicie usypiany i pozostaje przytomny przez cały zabieg. Jednocześnie nie czuje bólu.

Chirurg wykonuje nacięcia zgodnie z planem opracowanym przez ortodontów. Po odpowiednim ustawieniu zęba zszywa rany.

Po zabiegu

Zabieg ten jest szybki i mikroinwazyjny, dzięki czemu pacjent może bez problemu udać się zaraz po nim do domu. Przez następne dni może być odczuwalny lekki dyskomfort, obrzęk, tkliwość czy trudności z jedzeniem, jednak zazwyczaj jest to sprawa bardzo indywidualna. Po kilku dniach szwy są usuwane, a pacjent może kontynuować leczenie ortodontyczne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here