Kalendarz ciąży

0
997
kalendarz

Czas to pieniądz. Ile razy każdy z nas słyszał tą maksymę odnośnie pracy, urlopu… W niektórych sytuacjach mija on jednak inaczej, nieco wolniej. Przykładowo tak jest, gdy kobieta dowiaduje się o tym, że będzie matką. Czasami ogarnia ją przerażenie, a czasami euforia. Niezależnie od towarzyszących uczuć koniecznie chce dowiedzieć się kiedy nastąpi okres rozwiązania oraz co się dzieje w każdym tygodniu z jej ciałem.

Bycie w ciąży dla wielu kobiet ogromne wyzwanie. Głodne wiedzy starają się znaleźć informacje zarówno w książkach, jak i w sieci. Wiele z nich trafia na kalendarz ciąży. Co prawda wyłącznie pięć procent dzieci jest punktualna i rodzi się we wcześniej określonym terminie, jednak dzięki oszacowaniu możliwych terminów porodu łatwiej można oszacować kiedy nastąpi rozwiązanie. Zresztą samo zajście w ciąży oznacza całkowitą zmianę dotychczasowego życia, które czasami mogło być nieco szalone w porównaniu do tego co mama będzie musiała przejść przez najbliższe dziewięć miesięcy.

Dotyczy to zwłaszcza pań mieszkających w miastach, które lubiły korzystać ze wszystkich zalet bycia singielkami. Nowoczesne kobiety, które po raz pierwszy zostają mamami mogą być przerażone tym co dzieje się z ich ciałami. Sama ciąża dzieli się na trzy trymestry, przy czym najniebezpieczniejszym dla samego dziecka jest pierwszy. To właśnie wtedy pojawia się wiele poronień. W porównaniu do następnych miesięcy mama powinna jeszcze bardziej na siebie uważać. Po poronieniu kolejna możliwość zapłodnienia następuje dopiero za cztery lub pięć miesięcy.

nowy kalendarz

Jest to szczególnie ważne dla partnerów pragnących dziecka i mających problemy z płodnością. W ich przypadku trudno mówić o szybkim zapłodnieniu jeśli stracą dziecko. Szczególnie odnosi się to do kobiet po trzydziestym piątym roku życia, kiedy płodność mocno spada. Zresztą wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że im starszą osobą jest pacjentka, tym mniejsze szanse na naturalne poczęcie i w grę zaczyna wchodzić zapłodnienie invitro. W tym przypadku również dochodzi do poronień. Poronienia w pierwszym trymestrze ciąży są częste, ponieważ głównie wynikają ze złego genotypu.

Mówi się o tym, iż mogą one wynosić nawet około sześćdziesiąt procent wszystkich poronień. Jest to bardzo dużo. Niestety nie mamy na to wpływu, a nawet powinniśmy być wdzięczni naturze, że wpływa na pewnego rodzaju selekcję. Dziecko obarczone takimi wadami genetycznymi nie miałoby najmniejszych szans na przetrwanie poza organizmem matki, a tak zostaje naturalnie wyeliminowane przez organizm kobiety. Brzmi to drastycznie, jednak pamiętajmy o tym, że w okresie pierwszego trymestru wiele narządów jeszcze nie funkcjonuje, a dzieckiem tak naprawdę jest embrion.

Wiele poronień odbywa się w pierwszych tygodniach, gdy kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zapłodniona. Oczywiście na ten temat jest wiele dyskusji i każdy ma inny pogląd na to od kiedy zaczyna się życie człowieka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w tym przypadku matka nie jest winna poronieniu. Rzecz jasna istnieją także inne powody poronień, w których może odgrywać większą rolę. W tym miejscu jednak uniknijmy omawiania ich i skupmy się na pierwszym trymestrze.

kalendarz ciąży

Kiedy miną trzy miesiące, a dziecko zaczyna się mocniej rozwijać, warto wykonać wszystkie zaległe telefony do lekarzy. Właśnie w tym momencie trzeba wybrać się do dentysty, aby poleczyć zęby u usunąć wszelkie ogniska zapalne. Dziecko jest już na tyle duże, że nie zaszkodzą mu środki znieczulające (oczywiście wybrane), a potężna dawka stresu związana z wizytą u stomatologa nie zaszkodzi mamie na tyle, że poroni.

Brzuch jest stosunkowo mały, więc istnieje też mniejsza szansa na zbyt duży ucisk żyły dolnej. Dodatkowym czynnikiem motywującym mamy do wizyt mogą być także możliwości jakie daje Narodowy Fundusz Zdrowia. To właśnie w tym okresie mamy mogą liczyć na darmową pomoc dentystyczną i zabiegi wykonywane poza kolejką. Jak wiemy większość pacjentów nie może liczyć na takie udogodnienia chcąc przyjść na darmową wizytę do gabinetu stomatologicznego.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here