Jak dbać o figurę w trakcie ciąży?

0
633
Jak dbać o figurę w trakcie ciąży

Ciąża jest czasem wyczekiwanym przez miliony kobiet, duża część z nich uważa zostanie matką za swój absolutny priorytet. Wiele z nich martwi się o to, że podczas tego wspaniałego czasu znacznie przybierze na wadze, a po porodzie nie będzie mogła zrzucić zbędnych kilogramów. Warto zaznaczyć tutaj, że to, ile kobieta powinna przytyć, zależy przede wszystkim od BMI. Dla kobiet zmagających się z niedowagą jest to 12-16 kg, kobiety o prawidłowym BMI 10-12 kg, waga tych których BMI wynosi 26-29 zwiększyć się powinna o 8-10 kg, natomiast pań mierzących się z otyłością o maksymalnie 8 kg. Oczywiście wszystko należy konsultować z lekarzem na ginekologia Warszawa, jednak istnieją reguły, których można przestrzegać bez konsultacji. Jakich zasad należy się trzymać, aby przebiegło to jak najbardziej prawidłowo?

Zapotrzebowanie kaloryczne to klucz

Tak jak poza trwaniem ciąży, w jej trakcie ustalenie zapotrzebowania kalorycznego jest równie istotne, pomoże ono w świadomy sposób pilnować diety. W teorii mówi się, że podczas ciąży powinno się jeść za dwie osoby. Nic bardziej mylnego! Zapotrzebowanie kaloryczne powinno zwiększyć się jedynie o około 300 kcal, szczególnie w II i III trymestrze. Nie powinny być to jednak puste kalorie, a coś jak najbardziej pożywnego i odpowiedniego zarówno dla matki, jak i dla jej dziecka.

Podstawowa zasada każdej rozsądnej diety

Jedną z najczęściej powtarzanych przez dietetyków zasad, jest banalne ,,Jedz mniejsze posiłki, ale częściej’’. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie 5 posiłków dziennie w odstępie czasowym 2,5-3,5 godziny. Pozwala to przede wszystkim uniknąć podjadania pomiędzy posiłkami, co jest tak właściwie najbardziej zgubne, jeśli chodzi o kwestię dbania o swoją figurę. Pamiętaj również o tym, aby nie spożywać pustych kalorii. Produkty, które spożywasz powinny być jak najbardziej jakościowe, odżywcze, o niskim indeksie glikemicznym. Warzywa i owoce są niezbędne, jeśli mowa o utrzymywaniu prawidłowej wagi, zachowując przy tym zdrowy rozsądek.

Nawadnianie się

Znaczna część osób zapomina o tym, jak ważne jest, aby się odpowiednio nawadniać, w ciąży jest to jeszcze bardziej konieczne, niżeli było przedtem. Istotnym jest, aby była to woda mineralna. Jej ilość jest zależna przede wszystkim od wagi, ale z reguły wynosi od 1 do 2,5 litrów. Jeśli nie jesteś fanem zwykłej wody mineralnej, dobrym rozwiązaniem jest wrzucanie do niej Twoich ulubionych owoców. Mogą to być oczywiście cytrusy, takie jak cytryna czy pomarańcza albo maliny, truskawki, co tylko Ci odpowiada!

A co z przekąskami?

Wiadomym jest, że przekąską bardzo ciężko jest się oprzeć, podczas ciąży jest to jeszcze trudniejsze, słusznie kojarzy się ona z wszelkiego rodzaju zachciankami spożywczymi. Warto pamiętać tutaj o gorzkiej czekoladzie, świetnie sprawdzi się nie tylko pod względem smaku, ale również szybko Cię nasyci. Oprócz tego oczywiście wszelkiego rodzaju suszone owoce, orzechy (oczywiście nie te, na których pełno jest soli) czy naturalne chipsy z buraków, szpinaku.

Nie zapominaj o ruchu

Ruch jest naprawdę ważny podczas ciąży, pomoże on nie tylko utrzymać odpowiednią wagę, dodatkowo poprawi samopoczucie, zajmie czas, a być może nawet ułatwi poród. W tej kwestii przede wszystkim powinnaś skontaktować się z ginekologia Warszawa, aby dowiedzieć się, jaka aktywność fizyczna, ćwiczenia będą najbardziej odpowiednie dla kobiet ciężarnych i nie będą stanowiły zagrożenia dla niej oraz maleństwa. Istnieje naprawdę duży wybór dla tych, których ciąża nie jest zagrożona.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here