Chcę wyleczyć się z uzależnienia!

0
1342
Chcę wyleczyć się z uzależnienia

To zdanie-klucz, które otwiera drzwi do nowego życia. Nie musi być ono łatwe, ale z pewnością przyniesie sporo satysfakcji, spokoju i radości. Wyleczenie uzależnienia jest możliwe, wymaga jednak podjęcia kilku kroków.

Leczenie uzależnień

Nie bez kozery mówi się i pisze, że człowiek ogarnięty uzależnieniem, staje się jego niewolnikiem. Nie on sam kieruje swoim postępowaniem, lecz reaguje na wewnętrzny impuls, nakazujący pić alkohol, zażywać narkotyki lub leki, przegrywać duże sumy w grach hazardowych w wiecznej nadziei na wygraną, czy podejmować wiele ryzykownych kontaktów seksualnych z obcymi osobami.

Ten impuls pozostaje nierozpoznany, a przez to wydaje się wszechogarniający i nie do zwalczenia. Nie musi jednak tak być! Można podjąć decyzję od razu, wybierając ośrodek leczenia uzależnień wolmed.pl, albo wcześniej rozważyć, jaka droga nas czeka.

Terapia uzależnień

Zaczyna się od pierwszego kroku. Dobrze, jeśli jest nim pełne uświadomienie sobie problemu i nazwanie go: jestem uzależniona, jestem uzależniony. Wtedy właśnie działa wewnętrzna motywacja, znacznie trwalsza niż zewnętrzne działania bliskich osób, które namawiają do leczenia uzależnienia, proszą i grożą, zdając sobie sprawę, jakim problemem jest uzależnienie dla całej rodziny.

Skuteczne leczenie uzależnień

Motywacja wewnętrzna powoduje, iż uzależniony będzie trwał przy swoim postanowieniu wyjścia z nałogów nawet wtedy, gdy motywacja zewnętrzna osłabnie, czy to z powodu rozpadu rodziny, czy utraty nadziei ze strony partnera, współmałżonka, rodziców, czy dzieci. To przykre, ale tak się również zdarza. Nie powinno to jednak osłabiać woli wyjścia z nałogu osoby uzależnionej.

Pamiętajmy!

Bliscy mają prawo do zniechęcenia, utraty wiary w powodzenie leczenia, przejściowych okresów irytacji. Problem ten dotyczy także ich, przeżywają go intensywnie, co jest naturalne. Wsparcie rodziny jest niezmiernie ważne. Największą pracę udaje się jednak wykonać z pomocą i wsparciem terapeutów, dla których leczenie uzależnień jest obszarem, w jakim praktykują stale, zwiększając tym samym swoje doświadczenie.

Wiedza o tym, jak dobrym wyborem jest ośrodek leczenia uzależnień wolmed.pl to także istotny krok w drodze do uwolnienia się od tego, czy innego nałogu. Jak wiadomo, czy chodzi o alkohol, czy też o leki uspokajające, mechanizmy uzależnienia od nich są w zasadzie podobne.

Grunt to podjąć decyzję i pozwolić sobie na bezradność. Przyznać, że pomoc terapeutów jest niezbędna i dać sobie wewnętrzną zgodę na jej przyjęcie i skorzystanie z niej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here