40 tydzień ciąży

0
1742
zdjęcie usg

Im bliżej do porodu tym bardziej zmienia się ciało kobiety i nie mówimy tylko o zmianie fizycznej. Rozwijające się intensywnie dziecko przygotowuje się do wyjścia na zewnątrz, bo jest do tego już gotowe.

Jak wygląda 40 tydzień ciąży z perspektywy mamy i jej dziecka?

To już dziewiąty miesiąc ciąży, dziecko jest w pełni przygotowane na to by opuścić bezpieczne miejsce jakim jest brzuch mamy. Jego waga może się wahać od 2700 g do 4100 g, długość w granicach 48-56 cm (od czubka głowy do pupy), obwód głowy i klatki piersiowej są w normie. Zgromadziło odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej (około 15 procent całkowitej masy ciała), by móc poradzić sobie z utrzymaniem odpowiedniej ciepłoty ciała poza ciałem matki, a wszystkie narządy, które pozwolą na samodzielne funkcjonowanie są już w pełni wykształcone.

Zgromadziło wystarczającą ilość płynów i niektóre substancje odżywcze w swoim ciele, w mózgu zachodzą intensywne procesy namnażania komórek nerwowych, które będą trwały jeszcze długo po urodzeniu. Czas na kierowanie się do wyjścia z przytulnego brzucha mamy.
W 40 tygodniu ciąży dziecko ułożone jest głową do dołu, buzia skierowana jest w stronę pleców matki, leży nisko, bliżej wejścia do macicy, wkrótce zacznie się przeciskać przez kanał rodny.W tym okresie dziecko mniej się porusza ze względu na to, że ma po prostu mniej miejsca, więcej czasu poświęca też na drzemki.

kobieta w ciąży

Co w tym czasie dzieje się z mamą?

Przede wszystkim zmienia się gospodarka hormonalna. Organizm wytwarza teraz mniej progesteronu, przewagę ma estrogen, który odpowiada za czynności skurczowe i zmiękcza szyjkę macicy. Szyjka macicy powoli się rozszerza, staje się cieńsza. Skóra na brzuchu jest jeszcze bardziej napięta, swędząca, opada miednica a tym samym obniża się brzuch, pojawia się kłucie w dole brzucha a także ucisk na pęcherz co powoduje częstsze wizyty w toalecie. Kobieta czuje się bardziej senna, zmęczona, rozdrażniona, może mieć zaburzenia równowagi, zmiany apetytu, zaparcia lub rozwolnienia.

Pojawiają się obrzęki nóg, rąk, twarzy, zwiększa się wydzielanie śluzu z pochwy, następuje odejście czopa śluzowego.
U niektórych kobiet z brodawki sutkowej może wydzielać się już tak zwana siara, czyli organizm przygotowuje się do laktacji.

W tym okresie należy zwracać uwagę na częstotliwość skurczów i ruchy dziecka, to bardzo istotny moment, więc należy zachować wzmożoną czujność.
Z perspektywy mamy nie są to przyjemne objawy, ale kobiety w tym czasie mają uwagę skupioną na samym porodzie i tym kiedy wreszcie będą mogły przytulić swoje dziecko- to normalne w 40 tygodniu ciąży- więc objawy te u większości kobiet idą szybko w zapomnienie.

Oczywiście mowa tu o objawach, które mają miejsce w prawidłowo przebiegającej ciąży, gdzie nie występują żadne komplikacje. Jeśli jest inaczej kobieta powinna być bezwzględnie pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego ciążę, który zadba o zdrowie mamy i dziecka.

40 tydzień ciąży

Kobiety bardzo różnie przechodzą cały okres ciąży, podobnie jest w 40 tygodniu ciąży, jedne czują się świetnie, zachowują sprawność fizyczną i energię do samego porodu, inne funkcjonują zupełnie inaczej niż przed ciążą, często, ten ostatni okres przed porodem zupełnie zmienia ich rytm dnia. Jednak niezależnie od tego jak kobieta przechodzi ten czas, praktycznie u wszystkich pojawia się tak zwany „instynkt gniazda”- atawizm, który jest podobny u prawie wszystkich zwierząt. Tak, tak, często słyszy się podobne historie opowiadane w gronie młodych mam: przed porodem umyłam okna, wysprzątałam całe mieszkanie, zrobiłam porządek w szafie Maleństwa, przemeblowałam mieszkanie i tym podobne historie. Wszystkie matki robią to samo, szykują dom na przybycie dziecka, starają się zapewnić mu jak najlepsze warunki, bezpieczeństwo. Zawdzięczamy to naszemu instynktowi, przekazywanemu z pokolenia na pokolenie.

Mama 40 tygodnia ciąży jest przygotowana na poród, ze spakowaną torbą do szpitala, powinna oczekiwać na ten moment w spokoju-przecież dziecko odczuwa nastroje – instynkt i medycyna zrobią swoje.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here