38 tydzień ciąży

0
1326
38 tydzień ciąży

Każdy dorosły człowiek zdaje sobie sprawę z tego czym jest ciąża. Jednakże pomimo tego, że jest to coś tak oczywistego i życiowego, wiele szczegółów na temat ciąży często umyka ze świadomości tłumu. Dopiero kiedy kobieta sama zachodzi w ciąże, lub gdy czyjaś żona spodziewa się dziecka, ciąża staje się prawdziwym wydarzeniem, którego szczegóły zaczynają być bardzo ważne.

Z reguły zakłada się, że prawidłowa ciąża powinna trwać około 40 tygodni, czyli 9 miesięcy księżycowych, które mają po 28 dni. Jednakże bardzo często ustalonym okresem prawidłowej ciąży jest 38 tygodni. Wiele kobiet rodzi także i wcześniej, a jej dzieci są w pełni ukształtowane. Kluczowym momentem jest tutaj bowiem to, w jakim stanie są płuca dziecka. Rozwijają się one jako jedne z ostatnich organów wewnętrznych. Jeżeli dziecko urodzi się wtedy, kiedy jego pęcherzyki płucne będą już w pełni uformowane, a także będą posiadały ochronną warstwę surfaktantu, to poród taki uznaje się za terminowy.

W zdecydowanej większości przypadków 38 tydzień ciąży to idealny czas na rozwiązanie. Krótszą ciążę na pewno doceniają także same kobiety. Pod koniec trzeciego trymestru bowiem, większość kobiet zmaga się z dużym dyskomfortem wywołanym przez rozmiar dziecka, a także swoją własną wagę, która zazwyczaj jest znacznie większa niż ta sprzed samej ciąży. Ciężar ten bardzo obciąża kręgosłup, co z kolei dodatkowo ogranicza zdolności ruchowe kobiety. Na dodatek ruchy dziecka mogą także powodować dolegliwości bólowe.

kobieta ćwiczy

Jednakże 38 tydzień ciąży to już ten czas, kiedy macica jest znacznie niżej położona niż wyglądało to przez znacząca część trwania ciąży. Nowe położenie oznacza, że klatka piersiowa kobiety ma więcej wolnej przestrzeni. Płuca mogą pracować wydajniej niż poprzednio, a kobieta cieszy się tym, że znowu może wziąć głębszy oddech. Minusem całej takiej zmiany jest jednak to, że dziecko jest teraz w bezpośrednim sąsiedztwie z pęcherzem moczowym.

Oznacza to że każdy ruch może powodować chęć wizyty w toalecie, a biorąc pod uwagę ogólną kondycję fizyczną kobiety w trakcie trzeciego trymestru, takie wycieczki z jednego pomieszczenia do drugiego na pewno nie są przyjemne i powodują dużo zmęczenia i irytacji. Możliwe jest także to, że sen jest znacząco zaburzony, co dodatkowo pogłębia problem ze zmęczeniem. Dlatego też warto jest wtedy zadbać, że kobieta ma dużo czas na to, aby wypoczywać i konserwować swoją energię przed nadchodzącym wielkim wydarzeniem. Na pewno warto zapewnić, że bez względu na porę dnia i nocy, kobieta ma towarzystwo.

Nigdy nie wiadomo bowiem kiedy zaczną się pierwsze skurcze. Dużo kobiet ma wtedy tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Nie są one groźne, ani nie oznaczają rozpoczęcia porodu. Jest to po prostu dowód na to, że sam organizm wie, że poród jest już blisko. Jako że poród stymulują mięśnie macicy, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie. Skurcze tego typu są zatem sposobem na to, aby macica była gotowa do swojej pracy wtedy, kiedy moment porodu naprawdę nadejdzie.

Choć w większości przypadków skurcze Braxtona-Hicks nie są bolesne, wiele kobiet panikuje kiedy następują i jedzie do szpitala. Jest to jeden z powodów dla których tak często kobiety mają parę wycieczek do szpitala zanim prawdziwy termin porodu nadejdzie, a dziecko przyjdzie na świat.

koniec ciąży

38 tydzień ciąży to idealny czas na to, aby dopiąć ostatni guzik na wszystkich przygotowaniach na przyjście dziecka na ten świat. Zazwyczaj jest już wtedy wydzielone miejsce na łóżeczko, zatem warto zabrać się za jego składanie. Dobrze jest zakupić podstawowe akcesoria związane z opieką nad niemowlakiem.

Kobieta powinna porozmawiać z partnerem na temat tego co będzie się działo w sali porodowej, to znaczy czy chce być on przy tym obecny, czy jednak woli nie korzystać z porodu rodzinnego. Omówienie wszystkich tych szczegółów jest świetnym rozwiązaniem na to, aby zaoszczędzić sobie dużo nerwów w czasie porodu, który sam w sobie jest wystarczająco stresującym przeżyciem. Jednakże każda przygotowana para na pewno dobrze poradzi sobie w tym czasie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here