Ciąża jest niezwykłym wydarzeniem w życiu każdej kobiety, która tego kiedykolwiek doświadczyła. Choć mitów na ten temat nie brakuje, dopóki się tego nie pozna osobiście, trudno jest sobie wyobrazić jak to jest być w ciąży. Cała sytuacja jest jeszcze bardziej surrealistyczna dopóki nie zaczynają się pierwsze ruchy dziecka i staje się ono prawdziwe. Zatem zawsze musi minąć parę tygodni kobieta naprawdę uświadamia sobie, że będzie matką.
Ciąża jest zazwyczaj dzielona na trymestry, jako że jej pełen przebieg powinien zająć około 38 tygodni, choć bardzo często książki i inne źródła literatury medycznej zakładają, że prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni. Pierwszy trymestr ciąży jest zazwyczaj czasem kiedy kobieta odkrywa, że spodziewa się dziecka. W drugim trymestrze pojawiają się już większe zmiany, zarówno u kobiety, jak i u dziecka. Można też wyczuć pierwsze ruchy. Jednakże to trzeci trymestr sprawia że ciąża jest już jak najbardziej prawdziwym wydarzeniem.
Pod wieloma względami ten ostatni okres ciąży jest zarówno najszczęśliwszym i najcięższym czasem. Kobieta musi się zmagać z większą wagę i dodatkowym ciężarem pochodzącym od swojego brzucha. Z kolei dziecko już jest na tyle duże, że nie tylko kopie i się porusza, ale zaczyna wyłapywać informacje ze świata zewnętrznego takie jak światło przechodzące przez skórę brzucha mamy, albo dźwięki, które nie mogą być stłumione przez wody płodowe.
37 tydzień ciąży to czas w którym bardzo wiele kobiet zaczyna rodzić
Chociaż idealnie przyjętą datą rozwiązania jest ta upływająca po około 38-40 pełnych tygodniach ciąży, różnica 2 tygodni w każdą stronę od założonej daty rozwiązania zazwyczaj nie jest brana pod uwagę jako coś niezwykłego czy niebezpiecznego. Ważną rolę tutaj grają płuca dziecka, a mianowicie to, że na tym etapie są one już zdolne od tego, aby prawidłowo funkcjonować poza organizmem matki.
To właśnie z powodu tego że płuca są organem, który dojrzewa ostatni, wcześniaki mają problemy z oddychaniem, co oczywiście oznacza że wcześniej zakończona ciąża jest bardzo niebezpieczna. Jednakże w 37 tygodniu ciąży nie ma już obaw o przeżycie dziecka. W tym czasie płuca mają już na tyle surfaktantu, aby pęcherzyki płucne mogły bezproblemowo działać i radzić sobie ze sprawnym oddychaniem.
37 tydzień ciąży uznawany jest też za moment rozwoju zmysłów dziecka. Pomimo że rozwój ten rozpoczął się już wiele tygodni temu to właśnie na tym etapie zmysły zaczynają ze sobą współgrać. Jeden zmysł stymuluje inny do rozwoju i w ten o to sposób dziecko uczy się poznawać swoje otoczenie i to jeszcze w czasie, kiedy zazwyczaj przebywa w łonie matki.
Macica w której przebywa zaczyna także powoli schodzić nieco niżej, ponieważ organizm przygotowuje się do samego porodu. Jest to dobrą wiadomością dla kobiety, ponieważ zmiana ułożenia macicy sprawia, że oddychanie jest łatwiejsze, a sam oddech głębszy. Wadą jednak jest to, że oznacza to częstsze wizyty w toalecie – dziecko bowiem uciska mocno na pęcherz moczowy, co jest bardzo dokuczliwe.
W wielu przypadkach, choć nie we wszystkich, to właśnie w tym tygodniu pojawiają się pierwsze skurcze macicy. Są to tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa i mają one charakter raczej ostrzegawczy. Nie powinny być bolesne, a służą tylko do tego, aby mięśnie macicy mogły się odpowiednio przygotować do pracy, jaka będzie ich czekać podczas samego rozwiązania.
37 tydzień ciąży to zatem pod wieloma względami czas, w którym to kobieta przeżywa więcej zmian niż samo dziecko. Jest to bowiem okres intensywnych przygotowań do porodu, zarówno biologiczne, jak i w życiu codziennym. Warto przygotować torbę z podstawowymi rzeczami potrzebnymi do pobytu w szpitalu. Dobrze jest też omówić wszystkie szczegóły porodu z partnerem, a także sfinalizować przygotowania na przyjście dziecka w samym domu. Najlepiej jest jeżeli w tym czasie kobieta ma zawsze kogoś bliskiego w pobliżu, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo kiedy rozpocznie się poród. Ale jeżeli wszystko będzie dobrze zorganizowane, to na pewno nie będzie żadnych komplikacji.