36 tydzień ciąży

0
1163
36 tydzień ciąży

Większość kobiet chce być w przyszłości z mamą. Z tego powodu, nie tylko będąc w ciąży warto znać jej przebieg tydzień po tygodniu. Pozwoli to zrozumieć swoje ciało jak i zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz dziecka.

36 tydzień ciąży to jeden z ostatnich tygodni ciąży, a już z pewnością ostatni jej miesiąc. Jest on bardzo bliski rozwiązania. Jest to jeden z powodów dla którego w szczególności powinniśmy się na nich skupić.

W tym tygodniu przyszła mama może trochę odetchnąć, zarówno dosłownie jak i w przenośni. Dosłownie dlatego, ponieważ macica obniża się i nie naciska już na przeponę, co znacznie ułatwia oddychanie. Przyszłe mamy zauważą to, ponieważ obniży się brzuch. Niestety, zamiast tego możliwe jest odczuwanie bólu w pobliżu krocza. Dzieje się tak, ponieważ teraz to dziecka ma szansę naciskać na szyjkę macicy. Jeśli obniżenie brzucha jest widoczne nie oznacza to porodu w najbliższych dnia. Do tego momentu może upłynąć nawet miesiąc.

W tym tygodniu dziecko jest już bardzo duże i to ostatni moment, aby zdążyło przyjąć główkową pozycję. Macica z kolei jest aż 1000 razy większa niż przed porodem. 36 tydzień ciąży to dla kobiety duże ryzyko nadmiernego przyrostu wagi. Dlatego warto spożywać małe posiłki, ale za to często, aby stale uzupełniać zwiększone zapotrzebowanie na energię. Kobiety w tym momencie ważą średnio o 10 lub nawet 16 kilogramów więcej niż przed ciążą.

Jeśli chodzi o dziecko, wykształcone są już prawie wszystkie narządy oraz układy: nerwowy, krążenia, wydalniczy, mięśniowo-szkieletowy. Jednak jeśli chodzi o układ odpornościowy i pokarmowy, dojrzewają one, można by powiedzieć, wraz z mlekiem matki, a więc gdy dziecko rozpocznie spożywanie pokarmów od mamy. W tym tygodniu dziecko byłoby już w stanie funkcjonować poza organizmem mamy, a średnie wymiary dziecka to 47,4 cm, natomiast średnia waga to 2622 g.

koniec ciąży

Kobiety mogą przeżywać w tym czasie różne niedogodności. Mogą pojawić się problemy z poruszaniem w związku z większym wydzielaniem hormonu powodującego rozluźnienie stawów- relaksyny.
Przyszłe mamy mogą mieć również krwawienia z nosa w związku z osłabionymi naczyniami krwionośnymi.
Zdarzać się mogą wycieki mleka, choć z kolei inne mamy mogą jeszcze nie mieć mleka na tym etapie. Jest to bardzo indywidualna sprawa.

36 tydzień ciąży to dni, gdy zwiększa się ilość wydzielanego z pochwy śluzu. Jest on nie tylko obfitszy, ale także gęstszy. Mogą się zdarzać także niewielkie krwawienia. Z kolei, gdy zauważy się dużą ilość krwisto-czerwonego śluzu, może to zwiastować o odejściu czopu śluzowego, który zasłaniał szyjkę macicy i poprzedza bezpośrednio poród.
Badania w tym okresie są coraz częstsze. Lekarz przy każdym spotkaniu ocenia dojrzałość szyjki macicy i sprawdza możliwość wystąpienia porodu. Prawdopodobnie będzie otrzymane skierowanie na ostatnie USG przed rozwiązaniem. Podczas USG możliwe będzie oszacowanie rozmiaru płodu.

Jest to oczywiście szacunek, więc nie należy być zdziwionym, gdy wymiary będą się nieznacznie różnić. Jak wszystkie szacunki, tak i ten jest obarczony ryzykiem odstępstwa. Podczas badania USG lekarz może stwierdzić starzenie się łożyska, co byłoby ewentualnym wskazaniem do zakończenia ciąży.

body dla dziecka

Na każdym badaniu powinno zlecać się także badania moczu niezbędne do wykluczenia cukrzycy ciążowej. Jest ona oczywiście groźna dla dziecka. Dodatkowo bada się obecność białka. Jeżeli białko w moczu występuje może oznaczać to konieczność wywołania porodu lub hospitalizacji. Przyszłej mamie powinno się wykonać także posiew z dróg rodnych, który miałby szanse wykazać ewentualne zakażenie bakteryjne. Wszystkie to badania mają na celu zadbanie o bezpieczeństwo ciąży do samego końca.

36 tydzień ciąży z pewnością dłuży się przyszłej mamie. Jest to już ostatnie odliczanie i każda mama chciałaby już zobaczyć swoje dziecko. Jak wiadomo, gdy bardzo na coś czekamy, czas płynie o wiele wolniej. Dodatkowo, czas zwalnia, ponieważ kobieta odczuwa w tym czasie bardzo dużo dolegliwości i z jednej strony chciałaby też dlatego, aby rozwiązanie nadeszło dużo szybciej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here