Przyczyny i objawy miażdżycy tętnic szyjnych

0
1212
Miażdżyca tętnic szyjnych może prowadzić do udaru
fot. Pixabay.com

Nieleczona,może spowodować udar mózgu. Prowadzą do niej zła dieta, bogata w cholesterol, cukrzyca, nadciśnienie, a także palenie papierosów. Jej objawy i powikłania mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/miazdzyca-tetnic-szyjnych/

Czym jest miażdżyca tętnic szyjnych?

Zwężenie naczyń krwionośnych to choroba, którą określa się mianem miażdżycy. Mówimy o nim wówczas, gdy w tętnicach odkładają się blaszki miażdżycowe, na które składa się cholesterol, lipidy czy elementy tkanki łącznej. Zwężenie ścian tętnic powoduje problemy z transportem krwi i składników odżywczych do poszczególnych narządów. Gdy miażdżyca dotyka tętnic szyjnych, może to spowodować wiele ciężkich powikłań. Wśród przyczyn powstania tego schorzenia wymienia się nieprawidłową dietę, bogatą w tak zwane złe tłuszcze, zwłaszcza cholesterol, brak aktywności fizycznej, cukrzycę, otyłość, palenie papierosów, starzenie się organizmu czy też nadciśnienie. Pod uwagę brane są również czynniki genetyczne.

Jak objawia się miażdżyca tętnic szyjnych?

Choroba ta najczęściej na początku przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy mogą pojawić się wówczas, gdy ścianki tętnic są już znacznie zwężone, co zaczyna mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzeniu ulega przede wszystkim dopływ krwi do ośrodkowego układu nerwowego. Zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia równowagi powinny być pierwszym sygnałem, że dzieje się coś nie tak. Ponadto miażdżyca tętnic szyjnych może prowadzić do mikroudarów. Ich objawami są silne bóle głowy, niedowłady, zaburzenia czucia, mowy i widzenia.

Jak leczyć miażdżycę tętnic szyjnych?

Lekarz dobiera metody leczenia w zależności od tego, w jak zaawansowanym stanie są zmiany miażdżycowe. Jeśli zwężenie nie jest duże, wystarczy farmakoterapia i odpowiednia dieta. Jeśli u chorego doszło do udaru niedokrwiennego lub krwotocznego lub jeśli chory ma zwężenie powyżej 50% wykonuje się operację tętnic szyjnych.

Odpowiednia dieta, w której ograniczone zostaje spożywanie tłuszczów nasyconych oraz produktów bogatych w cholesterol, ma duże znaczenie w leczeniu każdego rodzaju miażdżycy, w tym miażdżycy tętnic szyjnych. Ponadto w jadłospisie warto również zrezygnować z cukrów prostych.

Zobacz też: https://www.badzmyzdrowi.pl/czym-jest-miazdzyca-tetnic-nerkowych/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here