Dlaczego warto pływać?

0
1092
Pływanie daje wiele korzyści
fot. Pixabay.com

W zdrowym ciele, zdrowy duch! A regularna aktywność fizyczna, to klucz do dobrego zdrowia oraz samopoczucia. Dziś właściwie możemy uprawiać taki sport, jaki tylko chcemy. Najprościej jednak sięgać po to, co najłatwiej dostępne. Wśród takich sportów wymienić można pływanie.

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/zalety-plywania/

Pływanie – same zalety

Pływanie to sport, który działa na nas ogólnorozwojowo i wpływa korzystnie na wiele aspektów naszego funkcjonowania. Zaczniemy od tego, że to świetna dyscyplina dla każdego, kto zmaga się z problemami z kręgosłupem oraz dla osób, których tryb życia i pracy jest głównie siedzący. Regularne wizyty na basenie pomogą znacznie odciążyć kręgosłup oraz wzmocnią mięśnie posturalne. Dzięki temu łatwiej nam będzie utrzymać prawidłową postawę ciała.

Ponadto pływanie ma niebagatelny wpływ na pracę układu krążenia. Choć charakteryzuje się niską lub umiarkowaną intensywnością, wzmacnia pracę serca oraz zmniejsza zagrożenie zawałem mięśnia sercowego czy chorobami naczyniowo-wieńcowymi. Pływanie obniża również ciśnienie krwi oraz zwiększa siłę wyrzutową serca.

Ta dyscyplina sportowa oddziałuje również na układ oddechowy. Otwiera klatkę piersiową, dzięki czemu do płuc dostarczamy większą ilość tlenu. Nasz oddech jest głębszy, rytmiczny. Przepona i płuca pracują wydajniej.

Pływanie a stan psychiczny

Jak każda aktywność fizyczna, pływanie również ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Przede wszystkim dzięki temu, że podczas tej aktywności produkowane są hormony szczęścia, zwane endorfinami. Endorfiny z kolei mają działanie uzależniające – im więcej ich w naszym krwiobiegu, tym więcej ich chcemy. W przypadku tych hormonów nie stanowi to jednak dla nas żadnego zagrożenia. Wręcz przeciwnie. Pozwala nam to cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym i organizować sobie regularne treningi pływania. Pływanie również ma wpływ na naszą sylwetkę. Nic więc dziwnego, że pomaga również pozbyć kompleksów i podnosi poczucie własnej wartości. Szczególnie jeśli nauka pływania była dla kogoś dużym wyzwaniem i okazało się, że potrafi to wyzwanie podjąć i osiągnąć cel.

Zobacz też: https://www.badzmyzdrowi.pl/kiedy-i-dlaczego-mozg-kaze-nam-siegnac-po-jedzenie/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here