Cera tłusta występuje u wielu osób. W codziennej pielęgnacji jest ona trudna i wymaga specjalnego traktowania. Aby wyglądała zdrowo i atrakcyjnie konieczne jest używanie odpowiednio dobranych kosmetyków, stosowanie właściwych zabiegów pielęgnacyjnych, a także nieunikanie kuracji medycyny estetycznej. Jakim zabiegom kosmetycznym warto poddać cerę tłustą? Które poprawią jej kondycję i koloryt oraz pomaga w usuwaniu nadmiernego sebum?
Charakterystyka cery tłustej
Cera tłusta inaczej nazywa jest cerą łojotokową. Przez długi czas była przypisywana głównie nastolatkom. Wynika to z tego, że okresowi dorastania towarzyszy nadmiar produkcji sebum, czyli naturalnej wydzieliny gruczołów łojowych skóry. Te po 20. roku życia normują się i uspokajają. Niestety nie zawsze tak jest i u dorosłych również może występować cera łojotokowa. Jest ona trudna w pielęgnacji, ale niemożliwa do okiełznania. Jeśli zastosuje się właściwą pielęgnację, nie będzie ona wrogiem urody. Jakie są cechy cery tłustej?
- Błyszczy się na całym obszarze twarzy
- Ma tendencję do wyprysków, zaskórników i trądziku
- Posiada rozszerzone pory,
- Jest odwodniona i słabo nawilżona, co często wynika ze stosowania kosmetyków silnie matujących i wysuszających.
Przyczyny skóry łojotokowej
W wielu przypadkach cera tłusta wynika z zaniedbań pielęgnacyjnych lub uwarunkowań genetycznych. Podłożem skóry tłustej mogą być też zaburzenia hormonalne, a dokładnie nadmierna aktywność androgenów i progesteronu. To te hormony powodują nadmierne przetłuszczanie się cery. O ile na geny i hormony nie ma się wpływu, to warto zadbać o właściwą pielęgnację i zminimalizować ryzyko przetłuszczania się cery. W tym celu zaleca się zrezygnowanie z mocno wysuszających kosmetyków o agresywnym działaniu. Dobrze jest sięgać po preparaty bogate w witaminę A, E i B12 – są one kluczowe dla zdrowia i równowagi skóry.
Pielęgnacja cery tłustej
Cerę tłustą należy myć łagodnymi preparatami bez alkoholu. Kosmetyki powinno się stosować nie częściej niż dwa razy dziennie. W kosmetyczce nie może też zabraknąć maseczek ściągających i drobnoziarnistego peelingu, który wykonuje się raz w tygodniu. Kolejne konieczne preparaty to kosmetyki nawilżające. Na dzień najlepiej stosować kremy o lekkiej konsystencji, na noc te bogatsze w składniki nawadniające i odżywcze.
Pielęgnacja cery łojotokowej to także stosowanie odpowiednich kolorowych kosmetyków do makijażu. Rekomendowane jest sięgnięcie po kosmetyki mineralne, które mogą pochwalić się świetnymi właściwościami matującymi i na cerę problematyczną działają leczniczo. Warto tu wspomnieć o tym, że minerały blokują ujścia kanalików łojowych, co nie pogłębia problemów skóry tłustej.
Zabiegi dla cery tłustej
Zabiegów kosmetycznych dla skóry tłustej nie brakuje. Kuracje dla cery łojotokowej proponuje też warszawska klinika Miracki. Pacjentki skorzystać mogą m.in. z mikrodermabrazji, peelingu kawitacyjnego, ScupleSure, peelingów chemicznych, PRX, BOT czy Hydrafacial. Często wybieranym zabiegiem jest również mezoterapia igłowa z wykorzystaniem produktów Neauvia. Jest to zabieg, który ma dostarczyć do tkanek podskórnych czysty kwas hialuronowy. Jego zadaniem jest poprawa kondycji skóry, jej głębokie nawilżenie, a także ujędrnienie i zahamowanie procesów starzenia. Pacjentki chętnie wybierają zabiegi preparatami Neauvia ze względu na to, że występuje przy nich minimalne ryzyko działań niepożądanych, wysokie bezpieczeństwo zabiegu, jego mała inwazyjność i krótki czas trwania, doskonałe efekty, brak rekonwalescencji.
Zabieg dla cery tłustej preparatami Neauvia nie należy jednak przeprowadzać:
- w okresie ciąży i karmienia piersią,
- w przypadku problemów skórnych w miejscu zabiegu,
- w czasie menstruacji,
- u osoby z chorobami nowotworowymi, alergią, porfirią, epilepsją, nadwrażliwością na składniki preparatów;
- u osób zażywających aspirynę lub lek przeciwzapalne.
Aby wykluczyć przeciwwskazania, warto odbyć bezpłatną konsultację w klinice Miracki. Można się na nią umówić na https://klinikamiracki.pl/kontakt/. W jej trakcie lekarz przeprowadzający kuracje opracuje jej schemat, omówi szczegóły zabiegu oraz zalecenia po jego zakończeniu.