Top 6 zabaw z dziećmi

0
1119
Top 6 zabaw z dziećmi

Spędzamy coraz więcej czasu w domu. Przed rodzicami pojawiło się więc nowe wyzwanie: jakie zabawy dla dzieci wdrożyć we własnych „czterech ścianach”? Podpowiadamy.

  1. Domowy teatr – artystyczne zabawy dla dzieci

Przebieranie się w szlafroki i ręczniki, budowanie sceny i scenografii z krzeseł i pudełek, oświetlenie w postaci skierowanych na „scenę” lampek biurkowych… Znacie to? Wiele osób pamięta zabawę w teatr z własnych dziecięcych czasów. Czemu więc nie powrócić do tego i nie zachęcić do takiej aktywności własnej pociechy?

Zabawa w teatr rozwija wyobraźnię, uczy wyrażania emocji, pomaga budować kreatywne spojrzenie na rzeczywistość. To radość dla dzieci i dla rodziców, którzy przyglądają się z fotela zmaganiom małych aktorów.

  1. Lapbook – zabawa połączona z edukacją

Jeśli chodzi o kreatywne zabawy dla dzieci, to lapbook z pewnością znajduje się w czołówce zestawienia. Czym jest lapbook? To specjalna „książka” tematyczna, którą tworzy dziecko w oparciu o własne zainteresowania.

Twoja pociecha interesuje się dinozaurami? A może fascynuje ją Harry Potter lub chłonie wiedzę na temat świata przyrody? Zachęć malucha do tego, by stworzył własny album tematyczny z obrazkami, wycinkami, nazwami, liczbami. Im więcej ciekawych treści, zakładek, rozdziałów, dygresji i stron tematycznych – tym lepiej!

Do stworzenia lapbooka nie są potrzebne wybitne umiejętności plastyczne. Zamiast tego sprawdzi się pasja, zaangażowanie i chęć stworzenia czegoś wyjątkowego. Dozwolona jest każda technika plastyczna – wszystko jest kwestią wyobraźni.

Taka zabawa nie tylko rozwija zainteresowania, ale także pomaga porządkować już zdobytą na jakiś temat wiedzę.

  1. Kolorowanka… realna

Nowe technologie mogą przynieść dużo frajdy. I nikt nie powiedział, że na telefonie można wyłącznie grać w gry i oglądać filmiki. Wyobraźcie sobie, że istnieją aplikacje, które… ożywiają dziecięce rysunki!

Zachęć dziecko do pokolorowania specjalnej, wydrukowanej na domowej drukarce kolorowanki. Jest ona kompatybilna z aplikacją na telefonie.

Po pokolorowaniu dziecko nakierowuje aparat w aplikacji na swoje dzieło plastyczne, które na ekranie telefonu zmienia się w super model 3D, w dokładnie takich kolorach, jakich użyto podczas kolorowania. Świetna zabawa, która zachęca do kreatywnego i otwartego spoglądania na świat.

Przykładowe aplikacje tego typu łatwo wyszukasz online i w sklepie z aplikacjami, pod hasłami „żywa kolorowanka dla dzieci”, „kolorowanka 3D aplikacja” itd.

  1. Plastyczne szaleństwo – domowa piankolina

Warto czasem poszaleć i postawić na takie zabawy dla dzieci, które z jednej strony rozwiną ich umiejętności motoryczne, a z drugiej – przyniosą sporo frajdy. Taką propozycją jest domowa piankolina. Można z niej tworzyć różne ciekawe kształty.

Jak stworzyć tę substancję? Wystarczy kilogram mąki ziemniaczanej, pianka do golenia i odrobina płynu do mycia naczyń. Wymieszajcie te składniki w dużym wiaderku lub w nieużywanej wanience dziecięcej.

  1. Gry edukacyjne dla dzieci z motywem szukania skarbu

Któż nie lubi rywalizacji? Idealnie sprawdzą się różnego rodzaju gry edukacyjne dla dzieci, w których chodzi o szukanie skarbów. Co może być cennym znaleziskiem? Każdy przedmiot w domu.

Zachęć dziecko do stworzenia „domowej mapy skarbów” lub sam ją przygotuj i zachęć pociechę do poszukiwań. W ten sposób rozwija się jego wyobraźnia przestrzenna i umiejętności terenowe.

  1. Rodzinne planszówki – uniwersalna zabawa dla domowników

Na koniec niekwestionowany „klasyk”, czyli planszówki. Idealna propozycja na deszczowe popołudnie w rodzinnym gronie.

Takie gry jak „Chińczyk”, „Wyścigi konne” czy „Czerwony kapturek” z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here