Stadia rozwoju cellulitu i specjalistyczne sposoby jego zwalczania

0
1015
Stadia rozwoju cellulitu i specjalistyczne sposoby jego zwalczania

Cellulit jest dolegliwością, dotykającą ponad 85% kobiet w krajach wysoko rozwiniętych. Jest to zmiana zwyrodnieniowa, polegająca na gromadzeniu się nadmiaru lipidów w tkance podskórnej oraz ich przerostu i włóknienia. Główną przyczynę tych nieestetycznie prezentujących się zgrubień na brzuchu, udach, pośladkach czy ramionach, upatruje się w znikomej aktywności ruchowej, niewłaściwej diecie, czynnikach genetycznych, zmianach hormonalnych, a także noszeniu zbyt ciasnej odzieży.

Mechanizm przechodzenia skórki pomarańczowej w coraz bardziej zaawansowane stadia jest długotrwały. Na każdym z nich można jednak podjąć próby zwalczania niedoskonałości. Zasadniczo im wcześniej wdroży się właściwe działania, tym usuwanie cellulitu będzie skuteczniejsze i szybsze.

Stadia rozwoju cellulitu

Proces rozwój cellulitu dzieli się na cztery etapy:

 • Etap pierwszy – wzmożone gromadzenie się komórek tłuszczowych widoczne jest wyłącznie w badaniu mikroskopowym. Ograniczone przepływy krwi i limfy w naczyniach finalnie doprowadzają do miejscowych obrzęków. Tkanki nie są prawidłowo odżywiane, a dodatkowo powstają w nich zastoje toksyn, jako pozostałości po zachodzących przemianach metabolicznych.
 • Etap drugi – komórki tłuszczowe rozrastają się w coraz szybszym tempie, powodując ucisk na naczynia krwionośne i limfatyczne. W efekcie tego powstają zgrubienia (obrzęki) widoczne po ściśnięciu fałdu skórnego.
 • Etap trzeci – nagromadzone lipidy otoczone zostają przez włókna kolagenowe, powodując powstawanie bolesnych zgrubień. Skórka pomarańczowa jest widoczna bez konieczności uciskania fałdu skórnego.
 • Etap czwarty – zgrubienia na skórze ud, brzucha i pośladków czy ramion widoczne są bez względu na przyjętą pozycję i stopień napięcia mięśni. Nacisk guzków na naczynia włosowate i włókna nerwowe powoduje odczuwanie silnego dyskomfortu.

Niekiedy wyróżnia się także piąty etap (najbardziej zaawansowany), w którym w miejscach zgrubień rozwijają się stany chorobowe, których wyleczenie jest możliwe tylko po poddaniu się zbiegowi chirurgicznemu. Jednak kobiety zazwyczaj dużo wcześniej starają się zwalczyć skórkę pomarańczową, nie dopuszczając do przejścia cellulitu w to stadium.

Zwalczanie skórki pomarańczowej

Usuwanie cellulitu na pierwszym i drugim etapie jego zaawansowania ogranicza się zwykle do wprowadzenia codziennej aktywności ruchowej, zwiększenia przyjmowania płynów i ograniczenia żywności przetworzonej na rzecz warzyw i owoców. Pomocne są również kosmetyki pobudzające mikrokrążenie oraz codzienne masaże. Na trzecim i czwartym etapie rozwoju skórki pomarańczowej konieczne jest sięgnięcie po specjalistyczne metody z zakresu medycyny estetycznej. Dobór odpowiednich rozwiązań do danego typu sylwetki, rodzaju powstałych zmian i ich lokalizacji znacząco przyspiesza bowiem proces regeneracji i obkurczania skóry, przywracając jej jędrny i zdrowy wygląd. Każdy z zabiegów skupia się działaniach redukujących powstałe obrzęki oraz rozbijających i uaktywniających spalanie nadmiaru komórek tłuszczowych w tkance podskórnej.

Najpopularniejszymi metodami stosowanymi w gabinetach medycyny estetycznej są:

 • drenaż limfatyczny,
 • body wrapping,
 • ultradźwięki,
 • elektrostymulacja,
 • laseroterapia,
 • masaże,
 • mezoterapia bezigłowa,
 • jonoforeza,
 • endermologia,
 • zabieg Accent Prime.

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest wspomniany Accent Prime, który polega na uderzaniu w membranę komórek lipidowych, co skutkuje poprawą napięcia skóry. Jednak bez względu na wybraną metodę niezbędna jest zmiana dotychczasowych nawyków, które doprowadziły do powstania cellulitu. Kluczowa jest też codzienna pielęgnacja skóry (nawilżanie preparatami zmniejszającymi obrzęki oraz o działaniu pobudzającym metabolizm). Nie mniej istotna jest oczywiście właściwa dieta, ograniczająca ilość spożywanych tłuszczów, soli i cukrów, a także regularna aktywność fizyczna.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here