Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta. Do kogo i w jakiej sprawie należy się udać?

0
543

Osoby, które borykają się z problemami natury psychicznej, często nie potrafią zdecydować, z kim powinny się umówić na pierwszą konsultację. Co więcej, szczególnie w przypadku psychologa i psychoterapeuty często pojawiają się wątpliwości, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwiema specjalnościami. Rozwiejemy zatem wątpliwości.

Kim jest i czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który specjalizuje się w psychice człowieka oraz związanej z nią schorzeniami i zaburzeniami. Jest absolwentem studiów medycznych z zakresu psychiatrii i ma kompetencje do diagnozy zaburzeń psychicznych, jak również do zlecania badań dodatkowych, które pomagają mu w ustaleniu przyczyn zaburzeń.

Lekarz psychiatra po przeprowadzeniu diagnozy i określeniu, jaki charakter ma trudność pacjenta, ma możliwość przepisania mu odpowiednich leków, których zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości. Jednocześnie ma także możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Jeśli Pacjent wymaga dalszych konsultacji lub psychoterapii, może skierować go na równoległe konsultacje specjalistyczne i/lub psychoterapię.

Kim jest i czym zajmuje się psycholog?

Psycholog jest absolwentem studiów z zakresu psychologii. Zajmuje się przede wszystkim krótkofalowym wsparciem, w tym udziela porad i konsultacji w trudnych sytuacjach życiowych. 

Psycholog nie powinien prowadzić psychoterapii (długookresowych, regularnych spotkań), jeśli nie ma ukończonego podyplomowego, 4-letniego szkolenia terapeutycznego. Jeśli jednak ukończył tego typu szkolenie, nabiera uprawnień psychoterapeuty i wówczas może podjąć się długofalowej współpracy z pacjentem.

Kim jest i czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychoterapeuta z reguły (choć nie zawsze) jest psychologiem lub lekarzem psychiatrą, który oprócz swojego kierunku studiów ukończył 4-letnie szkolenie z zakresu psychoterapii. Pracuje pod superwizją, czyli pod nadzorem starszego, bardziej doświadczonego psychoterapeuty.

Psychoterapeuta ma prawo do prowadzenia regularnych, cotygodniowych (lub ustalonych na inne terminy dogodne dla pacjenta) spotkań z osobami wymagającymi wsparcia. Podczas tych spotkań omawia i wspólnie z pacjentem rozwiązuje głęboko zakorzenione problemy, często wracając jeszcze do czasów dzieciństwa. Jego zadaniem jest pomoc w pokonaniu problemów i unormowanie stanu pacjenta, często we współpracy z lekarzem psychiatrą. 

Do kogo zatem się udać?

Ze względu na to, iż zakres pracy psychologa, psychiatry i psychoterapeuty w pewnym stopniu się pokrywa, często pacjentowi trudno jest ocenić, który z tych specjalistów powinien przeprowadzić z nim pierwszą konsultację. W przypadku zaburzeń już zdiagnozowanych, na przykład w celu kontynuacji leczenia, najlepiej udać się od razu do psychiatry. Podobnie w przypadku posiadania konkretnych podejrzeń odnośnie przyczyn swojego stanu – np. podejrzenia depresji. To psychiatra będzie miał bowiem możliwość profesjonalnie nas zdiagnozować, a w razie potrzeby – skierować pacjenta na psychoterapię.

Jeśli jednak problemy są tymczasowe, a osoba nie wydaje się wymagać farmakologicznego leczenia, a jedynie wsparcia, dobrym krokiem może być umówienie spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą. W przypadku, gdy specjalista uzna, że oprócz doraźnej lub długofalowej pomocy psychologicznej potrzebne będzie wsparcie farmakologiczne, z pewnością cię o tym poinformuje.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here