Nie strać z oczu swojego zdrowia!

0
1081
Nie strać z oczu swojego zdrowia

Gdy oko działa prawidłowo kształty i kolory są widziane wyraźnie, ostro. Problemy ze wzrokiem pojawiają się wtedy, gdy któryś z elementów oka pracuje nieprawidłowo, zniekształcając obraz. Do najpopularniejszych zaliczamy dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, daltonizm czy zeza. Wady wzroku mogą być nabyte bądź wrodzone, dlatego nie należy bagatelizować obserwowanych trudności.

Jak dobrze cię widzieć!

Dobrze byłoby, gdyby to zdanie można było wypowiadać zawsze nie tylko w znaczeniu przenośnym, ale też dosłownym. Jeśli jednak Ty lub Twoje dziecko zauważacie u siebie któreś z objawów zaburzeń widzenia, to pierwszy i ważny dzwonek, aby udać się do specjalisty. Obecnie gama możliwości korekcji wad wzroku jest na tyle szeroka, a sposoby zaawansowane, że gorsze widzenie nie oznacza od razu noszenia okularów z grubym denkiem. Oprawki okularowe są przepiękne, a niektórzy traktują je nawet jak osobistą biżuterię. 

Oko w oko z wadą wzroku

Warto być świadomym możliwych objawów nieostrego widzenia. Nasze oczy to delikatny i skomplikowany narząd i, choć jest chronione rzęsami i powieką, czasami wystawiamy je na duże wyzwania. Poznaj niektóre objawy wad wzroku:

  • mrużenie oczu (np. w celu wyostrzenia obrazu bądź przy uczuciu suchości oka)
  • nadmierne mruganie
  • łzawienie
  • bóle głowy i oczu
  • zapalenie spojówek czy brzegów powiek
  • niedowidzenie
  • niewyraźne widzenie (obraz rozmazany)
  • swędzenie oczu
  • częste u dzieci: pocieranie oczu, zez, problemy z koncentracją, brak możliwości fiksacji wzroku na przedmiocie

Przytakujesz na któryś (lub kilka) z wymienionych objawów? Nie czekaj, zbadaj się i…

…zobacz zmianę!

Aby zdiagnozować nieprawidłowość w widzeniu należy niezwłocznie udać się na konsultację do okulisty. Ten może skierować nas dalej do np. optometrysty, który pomoże w doborze okularów korekcyjnych, lub soczewek kontaktowych lub innego specjalisty, w zależności od potrzeb. W OPTICON Centrum Dobrego Widzenia, mieszczącym się w Lublinie, możesz wykonać zarówno badanie wzroku, skonsultować swoje obawy, ale także dobrać odpowiednie okulary lub szkła kontaktowe. W OPTICON wykonywane są wszystkie ważne badania wzroku, dzięki czemu nie musisz chodzić na wizyty do wielu placówek, lecz wygodnie załatwić wszystkie sprawy w jednym miejscu. Jeśli dotąd nie wiedziałeś, którego optyka w Lublinie wybrać, to już nie będzie spędzało Ci snu z powiek. 

Jeśli masz dziecko pamiętaj, że może ono nie sygnalizować wprost trudności w widzeniu. Problem może być nieduży, łatwy w korekcji, ale jednocześnie łatwy do przeoczenia, więc jeśli widzisz, że Twojemu dziecku jakaś czynność zabiera więcej czasu niż zwykle lub jest ono poddenerwowane bez wyraźnego powodu, a dodatkowo np. czytając trzyma książkę dalej lub bliżej niż wcześniej, udaj się z nim na konsultację i rozwiej niepewności. 

Do zobaczenia w OPTICON Centrum Dobrego Widzenia!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here