Jak zdobyć e-receptę szybko i wygodnie online?

0
63
Jak zdobyć e-receptę szybko i wygodnie online

Recepty elektroniczne obowiązują w Polsce od czterech lat. Dzięki temu w niektórych przypadkach nie ma konieczności odbywania wizyt tradycyjnych, a wystawienie recepty może odbyć się zdalnie. W jaki sposób uzyskać e-receptę za pośrednictwem internetu?

Skorzystaj z wizyty u lekarza online

Obecny rozwój telemedycyny umożliwia zasięgnięcie opinii lekarskiej z dowolnego miejsca. Wizyty online znacznie usprawniają codzienność: nie ma potrzeby dojazdu do lekarza, oczekiwania w długich kolejkach i brania na tę okoliczność wolnego od pracy. Oczywiście nie każda przypadłość czy dolegliwość pozwala na tego typu kontakt z lekarzem. 

Z pewnością wizytę online czy też teleporadę można wybrać, jeśli kontynuujemy leczenie przewlekłej choroby, chcemy skonsultować bieżące wyniki badań czy mamy dolegliwości nie wymagające badania fizykalnego (psychoterapia, wizyta u psychiatry). Teleporada jest również dobrym wyborem, jeśli potrzebujemy otrzymać receptę na leki przyjmowane stale lub doraźnie, a w naszej historii leczenia mamy potwierdzenie tego faktu. 

Jak przebiega wystawianie recepty online w czasie teleporady?

Zawsze o tym, czy przepisać lek na receptę decyduje lekarz na podstawie zebranych przez siebie informacji. Dlatego teleporada przebiega w dużej mierze tak samo, jak wizyta tradycyjna z tym że nie ma tutaj z oczywistych względów badania fizykalnego.

Lekarz konsultujący pacjenta online może zlecić wykonanie dodatkowych badań, jeśli uzna to za konieczne lub skierować pacjenta na tradycyjną wizytę. 

Recepta online wystawiona przez lekarza zdalnie niczym nie różni się od recepty wystawionej w gabinecie lekarskim. Można ją zrealizować w każdej aptece czy punkcie aptecznym, podając unikalny dla recepty kod i swój numer PESEL. 

Pacjent o otrzymaniu recepty online dowiaduje się bezpośrednio od lekarza, ale również otrzymuje ją na maila i unikalny kod na numer telefonu (jeśli ma go podanego w portalu pacjent.gov.pl). 

Ile kosztuje wystawienie recepty online?

Niemożliwe jest otrzymanie recepty bez odbycia konsultacji lekarskiej. Recepty wydawane są na leki, których stosowanie ma konkretny wpływ na zdrowie pacjenta. Korzystając ze sprawdzonych serwisów takich jak medicept.pl umawiamy wizytę lekarską (teleporadę lub konsultację online), w trakcie której odpowiadamy na szereg pytań dotyczących naszego zdrowia oraz udostępniamy lekarzowi naszą historię medyczną. Lekarz ma wgląd w dotychczas przepisywane nam leki i naszą historię leczenia za pośrednictwem swojego dostępu do pacjent.gov.pl. 

Na podstawie zebranych informacji lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu (lub nie) konkretnych leków, o jakie wnioskujemy. Jeśli nie będzie to możliwe na podstawie samej konsultacji online, lekarz poinformuje o tym fakcie i skieruje pacjenta do tradycyjnego lekarza.

Taka konsultacja, w zależności od specjalizacji lekarza i formy kontaktu, kosztuje od 30 złotych wzwyż. 

Na jakie leki otrzymany receptę online, a na jakie nie?

Warto wiedzieć, że istnieją szybkie sposoby na otrzymanie e-recepty niemal 24 godziny na dobę. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli np. stale przyjmowane leki nam się nagle skończyły, przebywamy na wyjeździe czy z innych przyczyn nie mamy dostępu do naszych lekarstw. 

W większości przypadków, przy stale przyjmowanych lekach na receptę, nie powinno być kłopotu z otrzymaniem e-recepty online po uiszczeniu opłaty za konsultację i odbyciu konsultacji (za pomocą chatu lub telefonicznego kontaktu z lekarzem). W ten sposób uzyskamy receptę na leki hormonalne, niektóre antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne, leki kardiologiczne, leki diabetyczne. W niektórych przypadkach możliwe jest również otrzymanie leków wydawanych przez psychiatrę, czyli np. leki na zaburzenia nastroju, depresję, zaburzenia lękowe. Istnieją jednak pewne grupy leków, których lekarze nie wypiszą bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem: zalicza się do nich leki psychotropowe, konkretne grupy antybiotyków, leki o potencjale uzależniającym. 

Jeśli zatem wyrazimy potrzebę otrzymania e-recepty na jeden z tych leków, lekarz odmówi jej wystawienia, motywując swoją odmowę i skieruje nas na tradycyjną lekarską wizytę w gabinecie. Może również zasugerować alternatywny lek, na który można otrzymać e-receptę, ale którego substancja czynna uznawana jest za bezpieczniejszą. 

Gdzie zgłosić się po receptę online?

Chcąc otrzymać e-receptę szybko i wygodnie najlepiej skorzystać z usług doświadczonego medycznego serwisu, takiego jak Medicept.pl. Konsultacja, opłacenie wizyty oraz samo otrzymanie kodu recepty może zamknąć się dosłownie w kilkudziesięciu minutach. Warunkiem jest jednak spełnienie powyższych wymagań dotyczących stanu zdrowia oraz wnioskowanie o otrzymanie leku, który nie znajduje się na liście niedostępnych do wystawiania w czasie takich konsultacji. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here