Jak zachowuje się alkoholik?

0
1434
Jak zachowuje się alkoholik

Alkohol jest ogólnodostępny – wystarczy mieć ukończone osiemnaście lat, aby legalnie kupić dowolną jego ilość. Samo wejście do pierwszego lepszego sklepu spożywczego lub udanie się na stację paliw dostarcza nam szeroki wachlarz wyboru. Alkohol spożywany w niewielkich ilościach, od czasu do czasu, nie stanowi większego problemu. W przypadku nalewek bazujących na rumie czy spirytusie można wręcz mówić o prozdrowotnym działaniu. Alkohol jest rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, uniwersalnym ich nośnikiem.

Niestety wiele osób regularnie sięga po kolorowe drinki, piwo czy też wódkę. Jeśli staje się to nawykiem, zaczynają się problemy. Jest to prosta droga do alkoholizmu, czyli choroby powodującej szereg nieprzyjemnych objawów, które dotyczą sfery psychofizycznej. Wczesne objawy alkoholizmu są dosyć trudne do wykrycia, bo sięganie po wysokoprocentowe napoje stało się czymś powszechnym. Alkoholik może przez długi czas być nieświadomy tego, że jest chory i wymaga leczenia.

Czym objawia się uzależnienie od alkoholu?

W alkoholizm nie wpada się z dnia na dzień, jest to wieloetapowy proces. Wymienić można cztery podstawowe fazy alkoholizmu, które wiążą się z różnym zachowaniem alkoholika, zmianami zachodzącymi zarówno w psychice, jak i w organizmie. Pierwszą fazę określa się mianem prealkoholowej i co ciekawe, można ona trwać nawet kilka lat. Osoby postronne mogą być nieświadome choroby, która stopniowo rozwija się i nasila. Nawet sam alkoholik nie jest zwykle świadomy tego, że ma problem. Można mówić o objawach podobnych do tych, jakie obserwuje się w przypadku picia okazjonalnego. Alkohol ma służyć odprężeniu, kojarzy się czymś przyjemnym, staje się środkiem na poprawienie samopoczucia. Wystarczy zły nastrój, pojawienie się negatywnych emocji, aby szukać pocieszenia w alkoholu. W pierwszej fazie alkoholik nie pije sam, ale w towarzystwie, zaczyna coraz częściej wychodzić na imprezy, szukać okazji do sięgnięcia po trunek – każda będzie dobra do wzniesienia przysłowiowego toastu. Kwestią czasu jest to, aż alkohol stanie się nieodłącznym elementem w trudnych momentach życia. Niestety ze względu na zwiększoną już tolerancję na niego, trzeba pić coraz więcej, aby uzyskać pożądany efekt upojenia.

Kolejna jest faza ostrzegawcza, którą można poznać po tym, że alkoholik zaczyna mieć coraz większe problemy z pamięcią, pojawiają się w niej luki. Osoby postronne mogą poznać już drugą fazę alkoholizmu po specyficznym zachowaniu alkoholika. Zaczyna on przyspieszać tempo picia, zdaje się być zupełnie innym człowiekiem. Osoby małomówne mogą stać się gadatliwe, wstydliwe nagle nabiorą odwagi i pewności siebie. Alkoholik wyzbywa się wszelkich zahamowań, mówi i robi, co chce, bez namysłu. W fazie ostrzegawczej ma już miejsce picie potajemne, dążenie do uzyskania szybkiego stanu upojenia. Nie jest potrzebna żadna okazja do sięgnięcia po trunek ani towarzystwo. Picie w samotności staje się już normą. Do alkoholika zaczyna docierać to, że przesadza z ilością wypijanego alkoholu, pojawiają się wyrzuty sumienia. Osobę uzależnioną od alkoholu irytują wszelkie wzmianki o tym, że ma ona problem, wszystkiemu zaprzecza.

Jakie mogą być objawy alkoholizmu?

Trzecią fazą alkoholizmu jest faza krytyczna, którą można poznać po tym, że osoba uzależniona traci panowanie nad piciem, a rodzinie bardzo trudno do niej dotrzeć. Nawet jeśli przez jakiś czas alkoholik będzie trzeźwy, wraca do picia, łamiąc wszelkie złożone wcześniej obietnice. Życie takiej osoby zaczyna kręcić się wokół alkoholu, wszystko inne traci na znaczeniu, łącznie z bliskimi. Myśli krążą wokół tego, aby zdobyć alkohol i go wypić. Rodzina jest zaniedbywana, podobnie jak praca, dotychczasowe zainteresowania i hobby. Nawet wygląd nie ma już znaczenia, nie mówiąc już o otoczeniu.

Alkoholik nadal nie przyznaje się do tego, że ma problem, wypiera się wszystkiego, na krytykę reaguje agresją. Pojawia się szereg objawów wynikających z głodu alkoholowego, które wpływają już nie tylko na zachowanie, ale też na stan zdrowia fizycznego. W fazie krytycznej alkoholik czuje się bezradny, jego samopoczucie spada do zera, towarzyszy mu uczucie pustki, którą chce oczywiście wypełnić alkoholem. Ostatnią fazą alkoholizmu jest faza chroniczna, którą można poznać po niemalże bezustannym piciu, już od samego rana, aż do nieprzytomności. Wystarczy niewielka ilość alkoholu, aby upić się całkowicie. Zmiany w zachowaniu i charakterze są ogromne. Alkoholik zmaga się z wielorakimi objawami nieprawidłowo funkcjonujących narządów, wszelkie próby odstawienia alkoholu kończą się wystąpieniem dotkliwego zespołu abstynencyjnego – drżenie rąk, stany lękowe, omamy, zaburzenia snu, wymioty, osłabienie, kołatanie serca, pocenie się.

_____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu – Terapie Tu i Teraz

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here