Czy wiesz, że według badań ból odcinka lędźwiowego zna z własnego doświadczenia aż 70 – 80% populacji osób dorosłych?1,4 A to tylko jeden z odcinków kręgosłupa. Bóle kręgosłupa szyjnego i piersiowego również są powszechnymi dolegliwościami. Jeżeli u Ciebie także pojawiły się takie objawy, być może szukasz informacji o tym, jak fizjoterapeuta pomaga w bólach pleców.
A fizjoterapia daje wiele możliwości! Pozwala na zmniejszenie nadmiernych napięć i bólu oraz na poprawę ruchomości kręgosłupa. Stanowi także profilaktykę nawrotów dolegliwości. Jest dostępna dla osób w każdym wieku. Więcej szczegółów znajdziesz w poniższym artykule – zachęcamy do lektury.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców?
Najbardziej powszechną przyczyną bólu pleców są przeciążenia mięśni. Bardzo często źródłem wrażenia sztywności w obrębie pleców są restrykcje mięśniowo-powięziowe. To ograniczenia przesuwalności tkanek miękkich (mięśni lub powięzi), które mogą generować ból i odczucie ciągnięcia przy ruchach tułowia. Pojawiają się one na skutek przyjmowanych pozycji, czynności wykonywanych w pracy, a nawet stresu czy braku niektórych witamin.
Poza problemami tkwiącymi w przeciążonych mięśniach przyczyną bólu pleców mogą być także:
- zwyrodnienia kręgosłupa,
- dyskopatia,
- kręgozmyk,
- stenoza kanału kręgowego lub stenoza otworów międzykręgowych,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i inne choroby reumatyczne.
Jak fizjoterapeuta pomaga w leczeniu bólu kręgosłupa?
Fizjoterapia u zdecydowanej większości osób jest podstawą leczenia bólu pleców. Prawidłowo prowadzona fizjoterapia pozwala:
- rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie pleców, które mogą być źródłem bólu,
- zmniejszyć ograniczenia ruchomości kręgosłupa,
- wypracować prawidłową postawę ciała,
- poznać nawyki korzystne dla zdrowia kręgosłupa,
- wzmocnić stabilizację mięśniową kręgosłupa, a tym samym zmniejszyć ryzyko nawrotów bólu.
Skuteczne metody fizjoterapii na ból pleców
Fizjoterapeuta może skorzystać z różnorodnych metod w pracy z pacjentem z bólem pleców. Najczęściej stosuje techniki terapii manualnej, specjalnie dobrane ćwiczenia i fizykoterapię (w tym np. terapię Tecar i elektroterapię).
Dowiedz się więcej: Fizjoterapeuta Warszawa
Ćwiczenia rehabilitacyjne – klucz do zdrowego kręgosłupa
W profilaktyce bólu pleców najważniejszą rolę odgrywa zdrowy tryb życia uwzględniający odpowiednio dobraną aktywność fizyczną. Kręgosłup lubi ruch! Aktywność fizyczna pozwala wzmocnić stabilizację kręgosłupa, zadbać o jego ruchomość i o elastyczność tkanek tułowia.
Wśród zalecanych aktywności korzystnie działających na kręgosłup są m.in. spacery, pływanie i joga. Dużą wartość mają także odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Efektywność ćwiczeń w fizjoterapii bólu pleców opisano w przeglądzie piśmiennictwa opublikowanym w czasopiśmie „Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja”. W przeglądzie tym można przeczytać, że zarówno ćwiczenia stabilizacyjne, jak i dynamiczne dają szansę na zmniejszenie bólu kręgosłupa i poprawę funkcji ruchowej.4
Najczęściej w profilaktyce nawrotów bólu pleców stosuje się ćwiczenia wzmacniające stabilizację kręgosłupa, w tym ćwiczenia na urządzeniach. Przykładem urządzeń wykorzystywanych do ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców są system David Spine oraz Huber360, z których korzystają w Warszawie fizjoterapeuci z Centrum Fizjoterapii SPINETIC.
Masaż, terapia manualna i inne techniki wspomagające leczenie
Terapia manualna to metoda pozwalająca m.in. na zmniejszenie ograniczeń przesuwalności mięśni i powięzi, a w zależności od techniki także na odblokowanie stawów (w tym stawów kręgosłupa).
Odpowiednio dobraną terapię manualną stosuje się wtedy, gdy bólowi towarzyszy ograniczenie ruchomości, odczucie sztywności kręgosłupa, a także dyskomfort podczas ruchu pochylenia, zgięć bocznych lub rotacji tułowia.
W ramach terapii manualnej bólu pleców fizjoterapeuta korzysta m.in. z metod:
- McKenziego (stosowanej np. w dyskopatiach),
- Maitlanda,
- FDM (korzysta się z niej u osób, u których ból pleców ma przyczynę w nadmiernych napięciach mięśniowo-powięziowych).
Korzystne oddziaływanie wywiera również masaż. Pozwala rozluźnić napięcia, jakie powstały w mięśniach na skutek pracy i zajęć codziennych. Czy to pozycja siedząca w pracy biurowej, czy dźwiganie i pochylanie się podczas pracy fizycznej – każda długo wykonywana, jednostajna czynność generuje przeciążenia mięśni pleców. Masażysta będzie pracował nad rozluźnieniem spiętych okolic, dzięki czemu zmniejsza się sztywność tkanek miękkich i ból.
Ciekawą metodą, którą można zastosować u osób z bólem pleców, jest także Wave MOTION. Zabieg ten umożliwia odprężenie się po pracy i wywiera pozytywny wpływ na wiele układów organizmu. Korzystnie oddziałuje też na kręgosłup i stawy. Z Wave MOTION można skorzystać w SPINETIC – Centrum Fizjoterapii w Warszawie z lokalizacjami w dzielnicy Ursynów i Wola.
Fizjoprofilaktyka – jak zapobiegać bólowi pleców na co dzień?
Chcąc zapobiegać bólom kręgosłupa, warto:
- regularnie wykonywać ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę,
- spacerować, być w ruchu, jeśli tylko stan zdrowia na to pozwala,
- dbać o ergonomię pracy (prawidłowe pozycje podczas podnoszenia, przerwy w pracy na odpoczynek i zmianę pozycji).
Kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą?
Do fizjoterapeuty można zgłosić się profilaktycznie oraz wtedy, gdy bóle pleców już się pojawiły. Coraz częściej stawia się właśnie na profilaktykę bólu pleców i może w tym pomóc fizjoterapeuta. Dobierze on aktywność fizyczną do potrzeb organizmu, wykona badanie, dzięki któremu będzie można zaplanować ćwiczenia. Konsultacja u fizjoterapeuty może więc być elementem zdrowego stylu życia i dbałości o swój kręgosłup.
Do fizjoterapeuty warto udać się zawsze w przypadku pojawiających się dolegliwości. Konsultacja z fizjoterapeutą jest potrzebna, gdy dokucza ból pleców, gdy ruchomość kręgosłupa jest ograniczona (kiedy ciężko jest bez bólu pochylić się w przód, odwrócić za siebie lub sięgnąć w bok). Konsultacja z fizjoterapeutą jest konieczna także wtedy, gdy pojawiają się objawy rwy kulszowej (bólu odcinka lędźwiowego i drętwienia tyłu lub boku nogi) lub rwy ramiennej.
Fizjoterapeuta może pomóc także w bólach pojawiających się przy pracy przed komputerem (bólu szyi i między łopatkami).
Ponadto do fizjoterapeuty kierują też często lekarze, gdy okazuje się, że zgłaszane dolegliwości mogą pochodzić od kręgosłupa. Może tak być w przypadku bólów głowy (od odcinka szyjnego) lub zawrotów głowy.
Podsumowanie
Konsultacja z fizjoterapeutą jest wartościowym elementem dbałości o swój kręgosłup. Mogą się na nią zgłosić osoby, które chciałyby ćwiczyć profilaktycznie, ale przede wszystkim pacjenci doświadczający bólu pleców i ograniczenia ruchomości kręgosłupa. To ważna część leczenia osób z dyskopatią i kręgozmykiem, a konieczna – u pacjentów po operacjach kręgosłupa.
A Ty konsultowałeś/aś już swój ból pleców z fizjoterapeutą?
Jeżeli szukasz fizjoterapeuty w Warszawie, który pracuje z osobami z bólem pleców – mamy takich specjalistów w Centrum Fizjoterapii SPINETIC. Nasz Zespół specjalizuje się w zabiegach z zakresu terapii manualnej i planowaniu ćwiczeń (w tym w systemie David Spine i Huber 360). Umożliwiamy też skorzystanie z terapii Tecar i wielu innych zabiegów.
Masz pytania dotyczące fizjoterapii w bólach pleców w Centrum Fizjoterapii SPINETIC w Warszawie? Skontaktuj się z nami:
- +48 22 150 22 22 (Ursynów, ul. Belgradzka 3)
- +48 22 150 22 00 (Wola, ul. Waliców 13).
Bibliografia:
- Olczak, K. M., Zawirski, M., Heleniak, M., Niewodniczy, M., Kowalczyk, P., & Warchoł, S. (2016). Poprawa stanu zdrowia pacjentów rehabilitowanych z powodu dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego. Problemy Pielęgniarstwa, 24(23/24).
- Borzęcki, P., Wójtowicz-Chomicz, K., Skowronek, A., Kołłątaj, W., & Karwat, I. (2012). Rehabilitacja chorych z dyskopatią odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Family Medicine & Primary Care Review, (3), 345-348.
- Wróblewska, I., Bieszcz-Płostkonka, K., Błaszczuk, J., & Kurpas, D. (2014). Efektywność rehabilitacji w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Family Medicine & Primary Care Review, (1), 35-38.
- Hadała, M., & Gryckiewicz, S. (2014). Skuteczność ćwiczeń mięśni prostowników kręgosłupa lędźwiowego-stabilizacja lokalna czy globalne wzmacnianie. Przegląd piśmiennictwa. Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, 16(6), 561-572.