Holter ciśnieniowy – na czym polega badanie?

0
824
Holter ciśnieniowy

To właśnie holter ciśnieniowy jest podstawowym badaniem, wykorzystywanym w celu kontroli albo wykrywania chorób serca różnego rodzaju. To nieinwazyjne badanie polega na rejestrowaniu ciśnienia krwi pacjenta przez całą dobę. Dzięki temu udaje się rozpoznać odchylenia od normy albo też potwierdzić prawidłowości i wykluczyć problemy z sercem.

Holter ciśnieniowy – jak wygląda badanie?

Najczęściej holter ciśnieniowy rejestruje ciśnienie krwi co 15 minut w ciągu dnia oraz co 30 minut w ciągu nocy. Jest to możliwe, ponieważ przez 24 godziny pacjent ma podłączony do ramienia specjalny aparat monitorujący. Dzięki temu z łatwością udaje się rozpoznać nadciśnienie lub niedociśnienie i reagować natychmiast, by chory mógł powrócić do pełnego zdrowia.

Holter ciśnieniowy – zadanie dla pacjenta

Holter ciśnieniowy, chociaż jest jednym z najczęściej wykorzystywanych badań w ramach diagnozowania czy wykluczania chorób serca czy tych związanych z przebiegiem krwi, to jednak nie jest rekomendowany jako ten zalecany profilaktycznie. Sugeruje się wykonanie takiej diagnostyki chorym, u których podejrzewa się schorzenia danego typu. Jeśli pacjent chce wykonać holter ciśnieniowy profilaktycznie, może to zrobić na przykład w prywatnej klinice, jak http://klinikapoznan.pl/.

Pamiętajmy jednocześnie, że holter ciśnieniowy jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i bezpiecznym dla pacjenta, można je wykonywać wielokrotnie i w krótkich odstępach czasu. Nie ma żadnych przeciwwskazań w zakresie użytkowania holtera ciśnieniowego, a badaniu mogą podlegać osoby bez względu na ogólny stan zdrowia, a także kobiety w ciąży. Zaleca się, by pacjent z zamontowanym holterem prowadził dotychczasową aktywność, ponieważ zbytni stan spoczynku czy oszczędzanie energii może dać niewiarygodne wyniki. Chodzi przecież o to, by poziom ciśnienia krwi, jaki jest rejestrowany holterem, był na dokładnie takim samym poziomie, jak przed badaniem.

Holter ciśnieniowy – kiedy warto wykonać?

Nie da się ukryć, że holter ciśnieniowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanym badaniem diagnozującym i profilaktycznym. W szczególności wskazaniem do wykonania całodobowego monitoringu ciśnienia krwi są objawy, które wskazują na:

  • nadciśnienie krwi,
  • niedociśnienie krwi,
  • nagłe zmiany ciśnienia krwi.

Co ciekawe, wykorzystanie holtera ciśnieniowego pozwala wykluczyć również błędy w diagnostyce, na przykład, kiedy pacjent stresuje się wizytą u lekarza, a sam stres powoduje podwyższenie ciśnienia. Takie zjawisko nie musi mieć jednak nic wspólnego z rzeczywistym stanem zdrowia, a być jedynie chwilowym wahaniem.

Czy wiesz, że Polacy niezwykle mocno bagatelizują objawy wskazujące na pogorszenie się swojego stanu zdrowia, a do lekarza wybierają się dopiero wtedy, gdy schorzenie jest już w zaawansowanej fazie rozwoju i uniemożliwia normalne funkcjonowanie? Należy z taką taktyką walczyć – weźmy pod uwagę, że na nadciśnienie tętnicze choruje nawet 17 milionów Polaków, a statystyki te nie są przecież dokładne przez brak badań profilaktycznych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here