Gdzie sprawdzić kolejkę do sanatorium z NFZ?

0
600
Gdzie sprawdzić kolejkę do sanatorium z NFZ

Pobyt w sanatorium dla wielu z nas nadal wiąże się z wieloma trudnościami. Wystawienie skierowania przez lekarza to dopiero początek przygody, a zarazem pierwszy krok na drodze do upragnionego pobytu w sanatorium. Ile trzeba czekać na leczenie uzdrowiskowe? Jak i gdzie sprawdzić kolejkę do sanatorium? Czy jest możliwość ominięcia kolejki? Sprawdź wszystkie niezbędne informacje i przygotuj się do wyjazdu. 

Kolejka do sanatorium – jak i gdzie ją sprawdzić? 

Aby ułatwić pacjentom monitorowanie kolejki do uzdrowisk stworzono specjalną, dedykowaną stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia, która pozwala na szybkie i wygodne sprawdzenie czasu oczekiwania na pobyt w szpitalu uzdrowiskowym. Sprawdzenia kolejki można dokonać pod adresem https://skierowania.nfz.gov.pl. Wystarczy, że na podanej stronie, w odpowiednim miejscu wprowadzimy numer skierowania wraz z naszą datą urodzenia w formacie RRRR-MM-DD (rok-miesiąc-dzień).  Po prawidłowym wprowadzeniu wymaganych danych uzyskamy informację o przybliżonym czasie oczekiwania na pobyt w sanatorium, liczbie osób znajdujących się na liście oczekujących, a także poznamy proponowany ośrodek wraz z jego nazwą i adresem.

Jaki jest przybliżony czas oczekiwania na pobyt w sanatorium? 

Dla większości osób oczekujących na pobyt w uzdrowisku kluczowy jest czas, w którym odbędzie się leczenie. Choroby przewlekłe, schorzenia, z którymi borykają się pacjenci wymagają nierzadko jak najszybszej reakcji i podjęcia konkretnego leczenia. W wielu przypadkach będzie to właśnie odbycie turnusu zdrowotnego w odpowiednim sanatorium. Biorąc pod uwagę ilość oczekujących oraz ograniczoną dostępność miejsc w ośrodkach czas oczekiwania na turnus wynosi średnio 2 lata. Ten orientacyjny termin podaje Narodowy Fundusz Zdrowia.  Warto zatem zapisać się na pobyt niezwłocznie po uzyskaniu skierowania, tak by możliwie jak najbardziej skrócić czas oczekiwania. Warto również zapytać lekarza wystawiającego skierowanie o propozycje ośrodków odpowiednich dla naszego leczenia. Być może lekarz zaproponuje konkretne sanatorium, biorąc pod uwagę schorzenie, które było powodem wystawienia skierowania.

Zarezerwowany termin i brak możliwości wyjazdu – co zrobić?

Przede wszystkim należy zastanowić się czy powód, dla którego nie możemy wyjechać do sanatorium jest naprawdę poważny i uniemożliwia wyjazd. Należy wziąć wszystkie aspekty pod uwagę, zwłaszcza aspekt naszego zdrowia – niejednokrotnie pobyt w sanatorium może poprawić nasze samopoczucie, pomóc nam uporać się z dokuczliwymi dolegliwościami lub całkowicie nas wyleczyć. Warto zatem zastanowić się, czy na pewno koniecznym będzie odwołanie wyjazdu. W skrajnych przypadkach, kiedy rzeczywiście coś uniemożliwi nam wyjazd istnieje możliwość jego odwołania lub zmiany terminu turnusu. Aby zmienić termin muszą wystąpić ściśle określone do tego przesłanki:

  • okoliczność śmierci lub ciężkiej choroby bliskiej osoby,
  • pobyt w szpitalu pacjenta lub schorzenia uniemożliwiającego wyjazd,
  • brak możliwości uzyskania urlopu w danym terminie.

Należy pamiętać, że wniosek o zmianę terminu musi być złożony pisemnie i zawierać uzasadnienie. W innym przypadku nie będzie podlegał rozpatrzeniu.

Jak ominąć kolejkę do sanatorium?

Kolejka do sanatorium – ominięcie lub ściślej mówiąć przyspieszenie terminu naszego pobytu w sanatoirum możliwe jest w dwóch przypadkach.

Pierwszym z nich będzie przyjęcie terminu wyjazdu, który został odrzucony przez innego kuracjusza. W takim wypadku należy mieć na uwadze, że wyjazd może nastąpić kilka dni lub tygodni po naszej akceptacji. Najczęściej bowiem kuracjusze rezygnują z wyjazdów z powodów losowych, tuż przed samym wyjazdem. W takim wypadku termin taki zwalnia się i możliwe jest wcześniejsze odbycie naszego turnusu. Najczęściej rezygnacje takie mają miejsce w miesiącach zimowych, jednak nie stanowi to reguły.

Drugą możliwością jest oczywiście wybór pobytu w sanatorium prywatnym. W takim wypadku pobyt w sanatorium jest pełnopłatny i nie przysługują nam żadne świadczenia i dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Taka opcja daje nam jednak większy wybór zarówno terminu, jak i miejsca naszego pobytu i pozwala na uniknięcie wielomiesięcznego oczekiwania w kolejce do sanatorium.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here