Gastroskopia – na czym polega, jak się do niej przygotować

0
1652
Gastroskopia

Gastroskopia to jedna z lepszych metod pozwalających na trafną diagnostykę stanu przewodu pokarmowego i leczenie jego schorzeń. Niestety, badanie to nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego warto wiedzieć, jakich zaleceń należy przestrzegać, by przebiegło ono sprawnie i prawidłowo. Wyjaśniamy, na czym polega zabieg gastroskopii i podpowiadamy, jak się do niego przygotować.

Gastroskopia – na czym polega?

Gastroskopia to podstawowe badanie endoskopowe, które przeprowadza się w celu profilaktyki, diagnostyki i wyleczenia wykrytych zmian w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Po uprzednim znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, tj. tylnej ściany gardła przy pomocy lidokainy, lekarz wprowadza do przełyku, żołądka i dwunastnicy cienką rurkę z kamerą. W tym czasie pacjent leży na lewym boku z założonym między zębami ustnikiem. To pozwala na dokładnie zbadanie stanu narządów, zaawansowania występujących zmian, pobrania materiału do badania histopatologicznego oraz wykonania zabiegów leczniczych, np. usunięcia polipów czy rozszerzenia zwężenia przewodu. Więcej informacji na temat gastroskopii znajdziesz na: https://www.kliniki.pl/gastroskopie/.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia gastroskopii?

Wskazania do przeprowadzenia gastroskopii wiążą się przede wszystkim z występowaniem zaburzeń pracy przewodu pokarmowego. Do najbardziej charakterystycznych symptomów zalicza się: utrudnienia przełykania, wymioty, krwawienia z górnego odcinka przewodu, częste zgagi, bóle brzucha, wzdęcia i nudności czy oddawanie stolca o bardzo ciemnej barwie. Badanie przeprowadza się też w razie podejrzenia obecności ciał obcych, występowania nowotworów, refluksu, wrzodów żołądka lub dwunastnicy, anemii, przełyku Barretta czy celiakii. Żadnych dolegliwości nie wolno bagatelizować – mogą one świadczyć o występowaniu poważnej choroby. O tym, jakie sygnały wysyła organizm w razie nieprawidłowości ze strony układu moczowego, przeczytasz na: https://swidnica24.pl/2019/06/w-jakich-sytuacjach-warto-udac-sie-do-urologa/.

Gastroskopia – jak przygotować się do badania?

Już na tydzień przed planowanym badaniem pacjent zobowiązany jest do stawienia się u lekarza rodzinnego w celu zrewidowania przyjmowanych farmaceutyków. Tydzień przed gastroskopią należy pamiętać o odstawieniu leków zmniejszających krzepliwość krwi. Na 14 dni przed badaniem nie wolno zażywać leków na żołądek. W razie występowania cukrzycy, obniżonej liczby krwinek białych, obecności zastawek serca, protez naczyniowych czy w przypadku przebytego zapalenia wsierdzia, należy koniecznie poinformować o tym lekarza. Spożywanie jedzenia dozwolone jest na 6 – 8 h przed badaniem, z kolei na maksymalnie 4 h przed – picie, żucie gumy czy palenie papierosów.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here