Czym jest pulmonologia i z jakimi problemami należy zgłosić się do lekarza tej specjalizacji?

0
1395
pulmonologia

Pulmonologia to ważna dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu oddechowego. Schorzenia tego typu mogą mieć podłoże wrodzone lub nabyte, mogą być również przewlekłe. Leczeniem pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego zajmuje się pulmonolog. Kiedy należy zgłosić się do specjalisty w dziedzinie pulmonologii?

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Z pomocy pulmonologa korzysta coraz większa liczba osób. Do chorób najczęściej rozpoznawanych przez lekarza tej specjalizacji należą: astma oskrzelowa, odma opłucnowa, mukowiscydoza, rozszerzenie oskrzeli, zapalenie płuc i oskrzeli, pylica płuc, oraz rak płuc, a także choroby płuc mające podłoże alergiczne.

Jakie choroby układu oddechowego występują najczęściej?

Na choroby górnego układu oddechowego zapada coraz więcej osób. Ma to związek między innymi z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska, rosnącą liczbą osób, u których występują choroby alergiczne oraz niezdrowym trybem życia (zwłaszcza paleniem papierosów). Warto pamiętać, że pulmonologia skupia się na leczeniu chorób całego układu oddechowego, w tym również tych obejmujących jamę nosową, ustną i oskrzela. Pomóc w tym może pulmonolog Wrocław.

Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u pulmonologa?

Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza specjalizującego się w pulmonologii to zaburzenia oddychania, duszności, ucisk w klatce piersiowej, świszczący lub płytki oddech oraz uczucie zmęczenia pojawiające się po wysiłku. Do bardzo poważnych symptomów, które powinny być natychmiast skontrolowane przez pulmonologa, należą krwioplucie, zasinienie ust, palców i innych części skóry. Opieką pulmonologiczną powinni zostać objęci również palacze (czynni i bierni), a także osoby cierpiące na choroby przewlekłe płuc i górnego układu oddechowego (astma, odma, mukowiscydoza).

Na czym polega leczenie pulmonologiczne?

Wizyta w gabinecie pulmonologicznym rozpoczyna się zwykle od szczegółowego wywiadu przeprowadzanego z pacjentem. W jego trakcie pulmonolog zapoznaje się ze stanem zdrowia pacjenta, występującymi u niego symptomami, a także historią przebytych dotąd chorób. Na podstawie wywiadu lekarz może wydać wstępną diagnozę, a także zlecić dodatkowe badania. Do najczęstszych z nich należą spirometria (badanie pojemności i objętości płuc), RTG oraz bronchoskopia (badanie endoskopowe górnych dróg oddechowych wykonywane najczęściej w celu zdiagnozowania nowotworu).

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here