5 wskazówek, jak wybrać odpowiedniego lekarza rodzinnego – Sprawdź i wybierz lekarza już dziś!

0
1356

Kiedy idziesz do swojego lekarza rodzinnego, masz nadzieję, że uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące swojego stanu zdrowia, ale także znajdziesz kogoś, kto Cię wysłucha. Jak dokonać właściwego wyboru lekarza rodzinnego? Poradnia lekarza rodzinnego POZ Marek Świętochowski (przyjmuje pacjentów z lokalizacji Ostrołęka) i lekarz rodzinny z tej poradni udziela nam 5 wskazówek.

Pierwszy kontakt i lekarz rodzinny — jak sprawdzić?

W poszukiwaniu lekarza prowadzącego, pierwszy kontakt z nim i ocena jakości tego kontaktu są niezbędne. Można to zrobić w dwóch etapach: podczas telefonicznego umawiania się na wizytę, a następnie w trakcie samej wizyty. Zauważ, jak powitał Cię lekarz. Czy masz dobre pierwsze wrażenie? Czy lekarzowi rodzinnemu naprawdę zależy na nas i naszej drodze do zdrowia? To wszystkie pytania, które należy zadać przed dokonaniem wyboru, ponieważ w ich przypadku relacja lekarz — pacjent jest w centrum tej decyzji.

Dostępność i lekarz rodzinny na NFZ

Jeśli punktualność i dostępność lekarza rodzinnego pierwszego kontaktu jest mocną stroną, nie ma ona decydującego znaczenia przy wyborze lekarza prowadzącego. Z drugiej strony jego dostępność jest prawdziwym kryterium, które należy wziąć pod uwagę. Dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy ten ostatni poświęca czas, aby nas wysłuchać i rygorystycznie osłuchać podczas każdej wizyty i czy w nagłych wypadkach jest w stanie nas przyjąć, a przynajmniej odesłać z powrotem do jednego z jego kolegów po fachu tak szybko, jak to tylko możliwe.

Profesjonalizm — lekarz rodzinny Ostrołęka

Trudno ocenić profesjonalizm lekarza na jednej wizycie. Jednak z czasem można wziąć pod uwagę pewne kryteria, a mianowicie jego zdolność słuchania, dobrą obserwację badań pacjenta, a nawet zainteresowanie Twoją historią medyczną sprzed wielu lat. Lekarz rodzinny musi być w stanie uzyskać ogólny przegląd stanu zdrowia, ale także stanu psychicznego pacjenta, wykraczający poza zwykłe badanie kliniczne. Wszystkie te elementy będą sprzyjać budowaniu relacji zaufania, niezbędnej dla pacjenta.

Ciągłość monitorowania stanu zdrowia pacjenta i dobre relacje z lekarzem rodzinnym

Aby mógł mieć tę globalną wizję, lekarz rodzinny musi zapewnić ciągłość swoich działań kontrolnych, aktualizując dokumentację medyczną pacjenta. W tym celu musi sklasyfikować raporty z hospitalizacji, prześwietlenia lub wyniki badań krwi tych ostatnich. Aby zapewnić tę ciągłość, dobrym pomysłem może być wybranie grupowej praktyki lekarskiej, to znaczy, w której praktykuje kilku lekarzy pierwszego kontaktu. Tak więc, w przypadku nieobecności lekarza prowadzącego, jego koledzy będą mogli przejąć kontrolę mając dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta.

Cena konsultacji — lekarz rodzinny NFZ i prywatne badania — Ostrołęka

Przed wyborem lekarza prowadzącego (Ostrołęka) warto zastanowić się, czy chcesz, by był to lekarz rodzinny na NFZ, czy prywatny — zapoznaj się z ceną jego usług i badań, aby nie mieć przykrych niespodzianek. Będziesz mógł wtedy wybrać lekarza pierwszego kontaktu na NFZ lub lekarza pierwszego kontaktu, który przyjmuje prywatnie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here